1. gergin olurlar.
 2. biraz durağan kafası biraz donuk çalışan insanlardır. tanıdıklarım tabii.
  gizeh
 3. meraklı, heyecanlı, özgürlügüne, gezmeye, öğrenmeye, keşfetmeye bayılan tatlış insanlardır. uzun süre küs ya da üzgün kalmak ve özgürlüklerinin kısıtlanması çok onlara hitap etmez.
 4. fazla çapkın olduğumuzu söyleyen yakından tanıdığım biri var. şöyle der;

  "yay erkekim benim, erkeğin yayından kızın terazisinden korkacaksın".
 5. kızları çok neşeli, arkadaş canlısı, dobra olur. hatta bu dobralık genelde patavatsızlığa da kaçıyor.özgürlüğüne düşkün, baskıya gelemeyen tipler. biraz da erkeksi oluyorlar.kin tutmazlar ama öfkelendikleri anlarda ağzına geleni söyler, elinden geleni yapar. o anlarda etrafında bulunmamak lazım. :) genelde uzun boylu, atletik yapılı oluyorlar ve yönetici gezegenleri jüpiter'in şansı temsil etmesinden olsa gerek çok sevimli, el üstünde tutulan insanlar oluyorlar.

  en önemlisi de erkeklerinin aksine çok sadıktır.

  kardeşinizden önemli tavsiye: yay burcu bir kızdan hoşlanıyorsanız direkt gidip sevgili olmaya çalışmayın. çok büyük ihtimal bir kulp takıp gönderir. bunun yerine ne yapıyoruz?
  arkadaşı oluyoruz. friendzone olayı değil yalnız dikkat edin. arkadaşı olarak sizi tanıyıp, güvendikten sonra ufak ufak imalarda bulunuyoruz. bak ufak ufak ama. kafasına şüphe tohumları ekiyoruz. baktınız olumsuz bir şey yok, yine ufak ufak yürüyün. çok üstüne gidip bunaltmayın. mehter gibi iki ileri bir geri.
 6. kadın grubuna dahil olduğum burçtur. aşağıdaki yorumların tamamı kendimden ve tanıdığım üç, beş yay kadınından esinlenilerek yazılmıştır. genellemek elbette doğru değildir fakat genel özelliklerden yola çıkarak bu yorumları yapmak mümkündür.

  gezmeyi, eğlenmeyi çok sever. fakat eğlence anlayışı farklıdır. otellere kapanmaktansa karış karış gezmeyi, çadırda kalmayı tercih eder. ona göre her şey farklılaştırılmalı, özelleşmelidir. özel olmayan her şey ona anlamsız ve basit gelecektir.

  hayal dünyası yaşı kaç olursa olsun oldukça geniştir ve rengarenk olmasına bir nedendir. her şeyi öğrenmeye ve bilmeye çalışır. bilgiye aşıktır ve kendisi için biriktirmeyi sever, yararlı olmak en büyük keyfidir.

  patavatsızdır. bu onun için abartılmış bir sıfat değildir. elinde olmadan diline hakim olamadığı ve yanlış anlaşıldığı çok görülmüştür. kötü niyetli olduğu için değil patavatsız olduğu içindir.

  işinde çok çalışkan ve başarılı iken, özel yaşamında tam bir tembeldir.

  arkadaşları, ailesi ve sevdiği kişiye kesinlikle sadıktır. genel olarak bir dürüstlük ilkesi vardır. yalan söylemeye vicdanı el vermez, ne olursa olsun doğruyu söyleme taraftarıdır.

  karşısındaki kişi açıklamasını, konuşmalarını önemsiyorsa anlatır. konuşur. buna hisleri kuvvetli mi dersiniz bilemiyorum ama samimiyet terazisi gibidir. durumda bir dengesizlik varsa geri çekilen, zaman veren, gözlem sonucunda karar vermek isteyen taraf olur. sonuçlar gözlemlerden sonra nihayete ermelidir. pişman olacağı şeylerden kaçınmasına karşı bir refleks denilebilir.

  ilk kez tanıyanlar için sert görünümü vardır , kendisini anlatmaktan pek hoşlanmadığı için bu şekilde bilinir. arkadaş, dost, çevre kim olursa olsun, "bir adım gelene, koşarım" durumu vardır. ilk adımları hep bekler, eğer atılmıyorsa bunu olumsuza yorup, tüm sayfayı kapatacaktır.

  kin gütmez, kötülük istemez ama asla ve asla yapılan iyiliği ve kötülüğü unutmaz. kötülüğü, arkasını kollamak için unutmazken, iyiliği her daim mükafatlandırmak için hatırlar.

  vicdanı çok kuvvetlidir. genel olarak her yükü kaldırabileceğine inanır (ki bence hata) ve vicdanı rahatsız olacağına üzülmeyi tercih eder.
  her anlamda vicdanlıdır, söylemez bunu da pek kimse bilmez zaten.

  abartı olanı sevmez, ortacı bir insandır. anlayışlıdır, sadece bunu dile getirmediği için anlaşılmaz. karşısındakinin anlamayacağını düşünmüyorsa sevdiğini dahi söylemez. sessizce duygularını kapatacaktır.

  arkadaş veya aşk ilişkisi bozulmuşsa ve istikrarsızlık mevcutsa; ilişkinin düzelmeyeceğine kendi yöntemleri ile emin olmaya çalışır, eğer yeterli cevabı alamıyorsa, açıkça sorar, bir pişmanlık, samimiyet aramak içindir bu davranışı, daha sonra "keşke" dememek için şayet karşı taraf tatmin edici yanıtlar vermiyorsa, tamamen siler. o noktadan sonra o kişiyi çok seviyor olsa da bir anlamı yoktur.

  kayıtsızlık, samimiyetsizlik bunlara tahammülü yoktur ve mazur göremez.

  sizi gerçekten seviyorsa, size göstermese de, asla zarar gelmesine izin vermeyecektir. sadece duygularını göstermekte çok başarısızdır. fakat sizi sevdiğini anlamak için neler yaptığına bakmanız yetecektir, bir yerde mutlaka dili ile söylemese de davranışları ile gösterecektir.

  sanılanın aksine net insanlardır. hayır ise hayırdır, her söylediğinden başka anlamlar çıkarmayınız. düz bakıyordur ve sizde ona net, düz cevaplar verin, o zaman her şeyin çok daha kolay aktığını görürsünüz.

  konuşacak çok şeyiniz, gezgin ve dağınık ruhunuz varsa gidin bu kadınlar ile güzel dostluklar ya da büyük bir aşk yaşayın.

  ekleme: aşk ilişkisinde, direkt sevgili olarak yaklaşmak yerine, yavaş yavaş, güvenini kazanarak ve değerli hissettirerek yaklaşmak daha kesin sonuçlar verecektir. çünkü direkt söylendiği zaman bin bir türlü bahane bulup, arkadaş kalmanız gerektiğini açıklamaya çalışacaktır. önce niyetinden emin olması gerekir ve güvenmesi.