1. ben bunun ulkemizde tartisildigini gordukce delleniyorum... ozellikle sehir icinde.

  yaya'nin gecis ustunlugunu icsellestirmek, yani bunu sorgulamamak, icin bence iki etken gereklidir: 1- ya cezalar cok agirdir ve sike sike kabul edersiniz, 2-ya da ilkel durtulerine hakim olabilen, evrimlesmis, medeni ve duzgun bir insansinizdir, seve seve kabul edersiniz...

  ilkel durtu dedigim de, guclu ve buyuk olanin her ortamda her zaman oncelikli oldugu sanrisidir. dolayisiyla trafikte de en gucsuz olan hep en dusuk seviyede kalir... bu mantiga gore bi mercedes tofas'tan onceliklidir misal, veya bir jip bir binek arabadan...

  siralama asagi yukari soyle (isteyen sokaga cikip test edebilir):

  kedi/kopek--> yaya --> biskilet --> mobilet --> motosiklet , triportor --> kucuk binek araba --> iri/luks binek araba --> pick-up --> suv/jip --> kamyonet --> kamyon --> tir --> tren :)

  orman kanunlari boyle der.
 2. bir yaya yaya geçidine ayağını attığı an kraldır. fakat üzgünüm burası türkiye. sırf bu yüzden dayak yiyen bir tanıdığım olduğu için. canınızı seviyorsanız hiç takılmayın.
 3. engelli yoluna park etmekle yarışır. dingil bi polis memurunu engelli yoluna park ettiği için uyarmıştım da "engelli gelirse çekeriz abla" demişti. kodumun memleketinin polisi "bile böyle yapıyorsa ölelim bence biz.
  izumi
 4. avrupada pek cok ulkede yayalarin gecis ustunlugu oldugu icin biraz bu ulkelerde vakit gecirdikten sonra yaninizda biri olmadan sokaga cikmanizi tavsiye etmiyorum.

  deneyimimdir, aliskanlik oluyor sonra, kaza tehlikesi atlatmisligim var, hatta ustune bir de suclu cikartiyorlar sizi. eger ilk haftayi saglam sekilde atlatirsaniz uyum saglamaniz uzun surmez.
 5. medeniyetin şehri çanakkale'mde az da olsa olandır. sürücülerin bu davranışlarını arttırmaları için olumlu pekiştireç de veriyorum.
 6. sadece yaya geçidi problemi değil, trafik kurallarının tamamına karşı bir salıvermişlik söz konusu. bunu anlamak elde değil. kameralarını, polisini yerleştirirsin, hata yapanın cezasını kesersin, bu kuralara uymaya direnen kişilerin ehliyetini alırsın. bu cezalar vs. popüler hale geldiğinde zaten trafik bilinci yavaş yavaş oluşur. insanların eğitim seviyesi, gelenekler, rüşvet ve benzeri karşı argümanlar sunulabilir ancak titiz bir kontrolle bu başarı sağlanabilir.
  igor
 7. saygı, hoşgörü toplumu olmakla alakalıdır. saygı görmek için kazanmak gerektiğini hazmedememiş olanların ülkesinde tabii uygulanmayacaktır. adamın kendi canına, malına, geleceğine saygısı yok seninkine mi olacak cahil kardeşim?

  ülke nüfusunun 10'da 1'i "belki" öyledir. ona da arkasındaki 23 araba korna çalmaktan kulaklarınızı bir güzel, etkileyebilir.

  yaya geçidi, maya geçidi, bırak gitsinler, öyle geçersin. eve varacakken ölmeye gerek yok.
 8. türkiye'de olmayan üstünlüktür.
 9. arabayı altına alan kendini lord sanıyor. bugün yaya için yeşil yanmasına rağmen yaya geçidinden geçebilmek için araba bekliyorum üstelik neredeyse araba eziyordu