• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.60)
yazgı - zeki demirkubuz
yabancı`nın birebir sayılamayacak uyarlamasıdır ve musa karakteri meursault karakterine benzemektedir.

gümrük memuru musa, birbirinin zıddı iki olay arasında fark göz etmeyen birisidir. annesinin ölümüne tepki vermeyen musa, iki çocuk ve bir anneyi öldürmekten sorumlu tutulmasına da sesini çıkarmaz...
 1. bu tarz karakterleri toplumda bulmak çok zor olduğundan filmde ara ara koptum sadece kitap uyarlaması gibi takip ettim. zeki demirkubuz'un diğer filmlerindeki gibi hayatından ta dibinden derininden öğeler görmekte zorlandım. bana göre bu filmdeki karakter biraz abartılıydı, daha gerçekçi de olabilirdi.
  abi
 2. filmin ilk yarısında nihilizmi kabullenme; ikinci yarısında ise isyan olarak lanse eden demirkubuz filmi. yönetmen yan karakterlere başrolün kızdığından daha fazla kızmamızı sağlasa da filmin sonunda herkesi bir nevi aklar.
 3. başroldeki karakterle bütünleşip düşününce böyle adamlar gerçek hayatta yok diyorsunuz ama bir bakıyorsunuz suskunları oynuyor dışardakiler buram buram hayatı sorgulatır "ne önemi var" ayrıca savcıyla konuştuğu sahne unutulmaz
 4. - benimle evlenir misin?
  - farketmez.

  gibi diyaloglar içeren film.
 5. filmin genel seyrinde ses efektleri dikkat çekerken
  ilginç bir psikolojiye sahip olan musa karakteriyle insanların hayatlarındaki sahtelikleri nasıl örtpas ettiklerini bize sunar.
  ancak karakterin aşırı tepkisizliği ve umursamazlığı da olmaması gereken boyuttadır.