• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.40)
yazı tura - uğur yücel
film, 1999 yılında geçen 2 hikayenin filmidir.2 gencin hikayesi...biri göremeli futbolcu şeytan rıdvan , digeri istanbulda babası ile yaşayan hayalet cevher .her ikiside aynı zamanda askere gitmişler, güneydoguda cephede birlikte savaşmışlarır. her ikisininde askerden sonrası için beklentileri vardır.rıdvan köyüne mayına basmış ve goller atacagı sağ bacağı kopmuş olarak döner.ne sözlüsü nede arkadaşları bıraktıgı gibi degildir.cevher de aynı mayında sağ kulağını yitirmiştir.ama en büyük yıkımı marmara depreminde babasını enkaz altından çıkardıktan sonra yaşıyacaktır
 1. askere gitmeden üç gün önce izlediğim için unutamadığım film.
  mnb
 2. uğur yücel'in en iyi filmi. karanlığın ve depresyonun hakim olduğu,hayatın bizimle nasıl da yazı tura oynadığını acı bir şekilde anlatır.

  !---- spoiler ----!

  cevher : askerden dönünce çiçekçi dükkanı açacağım, mis gibi kokacak hayat.

  !---- spoiler ----!
  mavi
 3. uğur yücel'in yazıp yönettiği ilk filmi.

  !---- spoiler ----!

  2004 yılında gösterime çıkan filmin basın toplantısında gazeteciler uğur yücel'e sorarlar:

  "- uğur bey; filminizde iki arkadaşın askerde gazi olmaları, depremi yaşamaları, ailelerinin dramları...bu kadar olumsuzluğun üst üste gelmesi fazla kurgusal değil mi?"

  uğur yücel cevaplar:

  "-bu bir kurgu değildir, biz bunu 1999 yılında yaşadık! askerde gazi olup da döndüklerinde depremi yaşayanlar, aileleri parçalananlar, sevdikleri kızı kaybedenler...bunların hepsi kurgusal olarak bir araya getirilmedi. yaşandığı için filme aldık."

  !---- spoiler ----!
 4. soundtracklerini erkan oğur yapmıştır.
 5. olgun şimşek mayına nasıl bastığını anlattığı bölümde türk sinema tarihine geçecek bir oyunculuk sergilemiştir.ilk izlediğimde rıdvanın bir oyuncu tarafından canlandırılan bir karakter değilde o köyde yaşayan bir genç olduğuna beni nerdeyse inandırmıştı.
 6. izlediğim en iyi türk filmlerinden biri. filmde rol alan oyuncular, bazı fotoğraflık sahneler var ki, "bu film izlenir" dedirtiyor.

  fazla söze gerek yok. yazı tura, iki genç, iki hikaye, bir dönem...