1. akıldan geçen her şeyin günlük telaşların arasında uçup gitmesini önlemek amacıyla kağıda dökülmesiyle yapılabilen eylem.

  bu kutlu eylem sayesindedir ki; farz-ı misal 14 nisan 1853'de istanbul'da boğaza nazır bir kıraathanede türk kahvesini yudumlarken okuduğu kitaptan notlar alan bir istanbul beyefendisinin düşüncelerinin neler olduğunu öğrenebiliyoruz.

  bundan 150 yıl önce yaşamış adam sadece kahvesini içip kalkıp gidebilirdi, sadece düşünüp geçebilirdi, ama o yazdı, iyi ki de yazdı.
 2. okuyarak dolmuş olan zihinlerin gider borusudur kalem. nitekim yazmakta öğrendiklerini artık paylaşma isteğinden doğar.
 3. adam dalgın dalgın bakıyordu.
  etrafta bir yerlere yetişmeye çalışanlar... köşede mendil satan çocuk... yan masada çayını yudumlayan yaşlı amca... ve çocuğunun elinden tutup ışığın yanmasını bekleyen kadın... hepsine tek tek baktı. gidecek bir yer aradı. ama masadan kalktığı an hiçbir yer aklına gelmedi. neresi kabullenecekti ki adamı? oturdu tekrar yerine adam. sağ elini havaya kaldırdı ve bir çay daha rica edip cebinden bozuk parasını çıkardı. demli ve 2 şekerli diye de ekledi.

  adam hızlı hızlı çayını yudumladı.
  demli demesine rağmen pek istediği gibi olmamıştı. üstelik bardak da oldukça büyük bir boyda idi. yani ince beli hatırlatan yanı kurban gitmişti estetiğe. ama yine de vazgeçmeden yudumladı çayını. bir vakit bardağı iki elinin arasına aldı ve ellerini ısıtmak için sıkı sıkıya kavradı. belki de sırf bu yüzden ikinci çayını da söyledi. lütfen daha demli ve 2 şekerli diye ekleyerek.

  adam yavaş yavaş içti ikinci çayını.
  ellerini daha çok ısıttı bu sefer. parmaklarına kan gittiğini hissetti resmen. hava çok soğuk olmasa da içi üşüyordu adamın. elleri yalnız kaldığından bu yana ısınmamıştı. belki de çayı bu yüzden artık daha çok seviyordu.

  adam boş boş oturdu dakikalarca.
  ne yapıyorum diye tartıştı masayla. bir ara o kadar sinirlendi ki,kalkıp gidecekti. nefesi yetseydi hiç durmayacaktı. ama akşam gibi karanlıktı yollar. ağaçların yeşili bile kaybolmuştu. adımını nereye atsa bir yaprak can veriyordu. sinirini cebine koydu adam. sustu ve masayı dinledi. masada yalnız kendisi.

  adam düşüne düşüne yazdı.
  az önce cebinden çıkardığı ufak kağıt parçası çoktan dolmuştu bile. ağaçları,çocukları,kuşları,el ele gezen sevgilileri,sinirden kornaya basan minibüs şoförünü,kuşlara yem atan yaşlı amcayı ve yanındaki ufak torununu... her şeyi yazdı. kalemi adına yakışır bir şekilde hiç tükenmedi. tükensin diye masaya adını yazdı. kalem sesini bile çıkarmadı. masa çoktan uykuya dalmıştı. her şey bitsin artık dedi adam. ama kalem durmadı. kağıtlardan ya da masadan değil gökyüzünden bir pay istiyordu. adam kalemi kırmadı. kalktı ayağa. bir yıldız çizdi gökyüzüne. çevresine bir iki tane daha. sonra birkaç tane de şuraya diyerek bembeyaz bir gökyüzü çizdi. gözleri kamaştı. durdu. masadan ceketini istedi. omzuna geçirdi ve kaldırımdan yürümeye başladı. tam gidecekken geriye döndü. kalemi ceketinden çıkardı. gökyüzüne bir de gülüşünü çizdi. bir nefes çekti karanlıktan. sonra ardına bakmadan yürüdü.

  adam ah ede ede adımladı her sokağı. hangi sokaktan geçse çizdiği gülüş hep onunla yürüdü.

  adam elleri titreye titreye durdu. artık sokaklar yetmeyecek diyerek uykuya diz çöktü.
  araf
 4. akılda sıkışıp duran düşüncelere,
  kalpten başka gidecek yeri olmayan duygulara
  harf yardımıyla nefes aldırma çabası..

  harflerim, aklımı ve kalbimi terk etmeyin n'olur..
 5. en derin çukura düşmek gibidir yazmak.
  tüm fikirleriniz sanki hep birden dile gelmiş gibi art arda uçar gider kağıdın bembeyaz yüzeyinde.
  yazmak, sevmek demektir.
 6. mutlu zamanlarda yapılamayacak eylem.
  en azından ben yapamıyorum.
  bakın ne diyeceğim.
  aylak adam'dan bir alıntı geldi aklıma.

  "dünyada hepimiz sallantılı, korkuluksuz bir gemide yürür gibiyiz. tutunacak bir şey olmadı mı insan yuvarlanır. tramvaylardaki tutamaklar gibi. uzanır tutunurlar. kimi zenginliğine tutunur; kimi müdürlüğüne; kimi işine, sanatına."

  işte bende yazma eylemine tutunacak bir dal gibi bakıyorum. sanki o dal olmasa çoktan çukurun dibini boylamışım, varlığımın izi yok.
 7. en çok mutlu olduğum zaman yapabildiğim eylem.

  mutsuzken yazamam, tutanacak bir dalım kalmamalı artık. yeter. harfleri azad ediyorum.
 8. bir zamanlar yürümek anlamında kullanılırdı.
 9. yazdıkça deliriyorum,
  yazmadıkça çıldırıyorum.
 10. bir hikayecimizin çok sevdiği ama günün birinde bırakmaya karar verdiği eylem. biraz dayanır tabi ki ama sonra kalemi eline alır ve o ölümsüz cümleyi kurar: "yazmasam deli olacaktım." (bkz: sait faik abasıyanık)