• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.00)
yel, kum ve yıldızlar - antoine de saint-exupery
sana yemin ederim, bir hayvan bile yapamaz yaptığımı.

pilot guillaumet, uçağının çakıldığı karlı dağlardan inadı sayesinde kurtulduğunda dostu saint-exupéry'ye böyle anlatıyordu sırrını. aynı yaşama inadı daha sonra saint-exupéry'nin de hayatını sahra'da kurtaracak, bir bedevi onu ve telsizcisini tesadüfen bulana dek yazar ölüme direnecekti.

küçük prens'in yaratıcısının hümanizmini bu büyük yaşama aşkı besliyordu; çöllere, denizlere, dağlara, insana ve özgürlüğe duyduğu derin, bitimsiz aşk...

edebiyattan önce uçmaya adadığı yaşamıyla pilot saint-exupéry, sahra'nın altın kumullarının ve akdeniz'in duru maviliğinin sait faik'idir. onun sebatkâr insanı pilottur; rüzgâra, yağmura, yıldırıma meydan okuyan, sadece dağların yüksek düzlüklerinde nefes alabilen, makinesi artık elinin uzantısı olmuş, dünyanın üzerinden uçtukça, yaşama, yaşamın mucizesine daha da sevdalanan pilot.

"dünya bize kendi hakkımızda bütün kitapların öğrettiğinden daha fazlasını öğretir. çünkü direnir bize. insan engelle boy ölçüştüğü zaman tanır kendini. ama buna ulaşabilmesi için elinde bir araç bulunması gerekir. bir rende ister ya da bir saban. köylü, toprağında çalışırken, yavaş yavaş, doğadan bir iki giz koparır; ve ortaya çıkardığı gerçek evrenseldir. havayollarının aracı olan uçak da aynı biçimde insanı bütün eski sorunlarla karşı karşıya getirir."
-antoine de saint-exupéry-
(tanıtım bülteninden)
 1. anı, roman, deneme, kategorilerinden birine sokamayacağınız bir kitap. hepsini bünyesinde barından bir eser. bir pilotun savaş dönemlerinde yaptığı uzun uçuşlarda cesaret, sevgi, savaş, ölüm yalnızlık gibi kavramlara bakışını anlatır.

  uçmak eylemi aslında, insan ilişkilerinin değerini ve dostlukların, sağduyunun büyük mücadeleler gerektirdiğini , uzun uçuşlar, sahra çölleri, değişik coğrafyalar ve kültürel farklılıklarla birlikte kara, deniz, gökyüzü, makine ve insan doğasının sorgulandığı bir tema olarak kullanılır. içinde cesaret ve iyimserliği de barındıran okunması gereken kitaplardandır.

  “kardeşlerimize bizim dışımızda yer alan, ama ortak bir amaçla bağlı olduğumuz zaman soluk alabiliriz ancak, deneyim de sevmenin birbirimize bakmak değil, aynı yöne birlikte bakmak olduğunu gösteriyor bize. insanlar aynı tepeye tırmanmak için, aynı ipte birleşiyorlarsa, ancak o zaman söylenebilir arkadaş oldukları, o tepede ulaşırlar birbirlerine.”


  " başkalarının başardığı bir şey her zaman başarılabilecek bir şeydir. ”