1. anayasadan laiklik kaldırılamaz, kimsenin götü yemez ona. kör topal ama bir şekilde laik ülkeyiz. elbette ki özgürlükçü bir laiklik için mücadeleye devam.
 2. artık mücadelenin başka yöne kayması gerekliliğini gösteren açıklamadır. şimdilik fantastikmiş gibi düşünülse de; (bkz: batı anadolu cumhuriyeti)
 3. "yeni anayasada laiklik olmamalı, komple sekülerlik olmalıdır" şeklinde değiştirilirse sonuna kadar destekleyeceğim açıklamadır.
 4. ortadoğuda ki diğer yapay ülkelerden en büyük farkımızdır bizim laik devlet oluşumuz. bu ülkenin insanlarının varını yoğunu verip kurduğu bu devletin temel taşlarındandır. hiç mi görmüyorlar olanları merak ediyorum, arap baharı denilen olaylar neden yaşandı? onca insan ne için sokaklara çıktı? türkiyenin 100 yıl önce yaptığı avrupanın ise daha önce gerçekleştirdiği reformların onlarda olmamasıydı onca olayın sebebi. kafa kesip, insan yakanların olduğu bir coğrafyada bulunup, mezhepsel dış siyaset izlemenin verdiği zararı göremiyorlar mı?
  durumu öyle bir hale getirdiler ki, insanlar dinlerini yaşayan insanlara ön yargılı bakar oldu. inanmayanları ise toplum linç etmeye hazır. bu kutuplaşma kimlerin eseridir sormak isterim. eğer ülkenin tek sorunu laiklik ise, gerçekten tartışılması gereken konu bu ise, buyursun yapsınlar!
  bu ülkenin en büyük sorunu eğitimdir, eğitimsiz bir kesim tarafından yönetilen güzel ülkemizin acilen silkelenmesi ve gelecekteki yönetici kadronun iyi eğitimli ve toplumun yapısını bilen bir yapıya sahip olması şart. bu topraklarda yaşamanın bir bedeli var, bunu ya mürekkep ile öderiz, ya kan ile. biz ödemesek çocuklarımız bu borcu öder, gelecek nesillerimiz, gelin bu işi mürekkeple halledelim.
 5. mısır'ın mursi'sinden beter olacak o tapındığınız putun sonu. inşallah!
 6. türkiye cumhuriyetinin meclis başkanının dediğine bakınız hele. anayasanın ilk 4 maddesini bilmiyor galiba.
  edit:

  türkiye cumhuriyeti anayasası:

  birinci kisim

  genel esaslar

  i. devletin şekli

  madde 1. – türkiye devleti bir cumhuriyettir.

  ii. cumhuriyetin nitelikleri

  madde 2. – türkiye cumhuriyeti, toplumun huzuru, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, lâik ve sosyal bir hukuk devletidir.

  iii. devletin bütünlüğü, resmî dili, bayrağı, millî marşı ve başkenti

  madde 3. – türkiye devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. dili türkçedir.

  bayrağı, şekli kanununda belirtilen, beyaz ay yıldızlı al bayraktır.

  millî marşı “istiklal marşı”dır.

  başkenti ankara’dır.

  iv. değiştirilemeyecek hükümler

  madde 4. – anayasanın 1 inci maddesindeki devletin şeklinin cumhuriyet olduğu hakkındaki hüküm ile, 2 nci maddesindeki cumhuriyetin nitelikleri ve 3 üncü maddesi hükümleri değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif edilemez.
 7. siyasal islamın zirveye ulaştığı demeçtir.akp'nin 14 yıldır büyük bir ivedilikle iç dinamiklerini bozdukları canım ülkemizi geri dönüşü olmayan bir yola sürüklemelemenin son perde oyunudur. buradan hareketle yeni gelecek anayasanın nasıl bir yapıda olacağı bellidir. işin ilginç yanı laiklik müdahale edilemeyen 2.maddede geçmektedir. bunu nasıl yapacaklar bilen beni aydınlatsın
 8. çocuk kadın erkek demeden tecavüzcüler sorgusuz sualsiz katli vaciptir denecekse destekliyorum.
  hırsız arsızın boynu vurulacaksa destekliyorum.
  ha bakara maraka diyenler de dahil bu duruma.
  aksi takdirde siz dini yönetimi getirdiğinizde sevgili amerikan halkının çocukları bizi bizden kurtarmaya gelecek haberiniz olsun...
 9. hic sasirmadigim aciklama. hatta bu kadar gecikmesine sasirdim. gerci artik sinirimi bozamiyorlar kolay kolay.
  ne bekliyordunuz? laiklik, zaten kendisi ortada yok. sadece kagit üstünde kaldi, onu da cikartalim diyorlar. yani bu partinin kafa yapisi belli, icraatlari ortada. her seferinde bir adim öteye götürüyolar isi. e türkiye'de %50 lik bir kesim de bu politikalari destekliyor. geriye aklima gelen bir iki secenek kaliyor onlari da söylemeye dilim varmiyor...