• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (5.00)
yeni atlantis - francis bacon
bacon, 1608 yılından itibaren yeryüzünde bir bilimsel keşif merkezi gibi işleyecek ideal bir devlet tasarlamak ister. yeni atlantis adıyla kurguladığı ütopik çalışmasında bu isteğini gözler önüne serer. ye­ni at­lan­tis’i ya­zar­ken esin­len­di­ği eser­ler pla­ton’­un dev­let, ti­ma­eus ve cri­ti­as’ı ile tho­mas mo­re’un ütopya’­sı­dır. bacon eserini önce ingilizce kaleme almış, sonra da ölümsüzlüğe kavuşacağı inancıyla latinceye çevirmiş ve ingilizce metinde olmayan birçok ekleme yapmıştır.

dünyanın uçsuz bucaksız denizlerinde, kaybolmuş ada bensalem’in keşfedilmesiyle başlayan olayların anlatıldığı yeni atlantis’in ilk sayfaları, bir yıl peru’da konakladıktan sonra çin ve japonya’ya doğru yola çıkan avrupalı denizcilerin açık denizlerde doğaya karşı verdikleri mücadeleye ayrılmıştır. büyük felaketlerin ardından bir ütopyayı hayata geçiren insanların arasında yaşamaya başlarlar.

yeni atlantis, bacon’ın toplumların bilimle gelişeceğine olan inancının aynasıdır. eski ütopyaların içeriğindeki sosyal yasama, dinsel reformlar ve bilginin dağılımına kendi ütopyasında bilimin iktidarını katmıştır. bacon, ideal devletin doğayı insanoğlunun yararına nasıl kullanabileceğini somut olarak göstermeye çalışmıştır. (babil.com'dan alıntı)