• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (5.00)
yeni atlantis - francis bacon
bacon, 1608 yılından itibaren yeryüzünde bir bilimsel keşif merkezi gibi işleyecek ideal bir devlet tasarlamak ister. yeni atlantis adıyla kurguladığı ütopik çalışmasında bu isteğini gözler önüne serer. ye­ni at­lan­tis’i ya­zar­ken esin­len­di­ği eser­ler pla­ton’­un dev­let, ti­ma­eus ve cri­ti­as’ı ile tho­mas mo­re’un ütopya’­sı­dır. bacon eserini önce ingilizce kaleme almış, sonra da ölümsüzlüğe kavuşacağı inancıyla latinceye çevirmiş ve ingilizce metinde olmayan birçok ekleme yapmıştır.

dünyanın uçsuz bucaksız denizlerinde, kaybolmuş ada bensalem’in keşfedilmesiyle başlayan olayların anlatıldığı yeni atlantis’in ilk sayfaları, bir yıl peru’da konakladıktan sonra çin ve japonya’ya doğru yola çıkan avrupalı denizcilerin açık denizlerde doğaya karşı verdikleri mücadeleye ayrılmıştır. büyük felaketlerin ardından bir ütopyayı hayata geçiren insanların arasında yaşamaya başlarlar.

yeni atlantis, bacon’ın toplumların bilimle gelişeceğine olan inancının aynasıdır. eski ütopyaların içeriğindeki sosyal yasama, dinsel reformlar ve bilginin dağılımına kendi ütopyasında bilimin iktidarını katmıştır. bacon, ideal devletin doğayı insanoğlunun yararına nasıl kullanabileceğini somut olarak göstermeye çalışmıştır. (babil.com'dan alıntı)
 1. bacon'un günah çıkardığı bir kitap gibi geldi bana. malum, rüşvetten hapis yatmış birisidir kendisi. içerikte dinsel öğe bol bol serpiştirilmiştir. bilhassa incil ve eser miktarda da tevrat'tan.

  ilginç bir durum var: bacon öldükten sonra, sekreteri guıllelmus rawley tarafından basılan kitabın, tam olarak tamamlamadan sonlandırıldığını, yani bacon'un ömrünün yetmediğini şerh düşer (yarım kalmamış bugünkü haliyle, sadece hastalık vs istenmeyen durumlardan ötürü kendisi böyle bırakmış).

  yorum için siteye girince şöyle bir tabloyla karşılaştım:

  (bkz: yeni atlantis - nostalgic - francis bacon)
  (bkz: yeni atlantis - timeless - francis bacon)
  (bkz: yeni atlantis - cool - francis bacon)

  biraz araştırdım. kitap tek kitap, belli yıllarda ve farklı dillerde basılmış; fakat 3 cilde nasıl erişti, o konuda tatminkar bir bilgiye denk gelmedim. aklıma iki husus geldi; ya yayınevi işgüzarlık yapıyor; 3 cilt halinde, eklemelerle satış alanını genişletme olayı.. ya da bacon öldükten sonra 1627'de yeni atlantis eserinin sylva sylvarum adlı eserinin sonuna eklenmesiyle başka bir baskının ortaya çıkması sonucu çeşitli zamanlarda parçalanması. (bu sefer, konu/bağlam darmadağın olur veya bacon dışı başka ikinci bir şahıs(lar) tarafından harmanlanarak ortaya çıkmıştır) hasılı karışık bi' durum, içinden çıkamadım.

  sylva sylvarumkitabının türkçe çevirisi yok, bulamadım. okuyacak olan alfa yayınevi'nden okusa daha isabetli iş tutturur bendenize göre. okunmalı mı? açıkçası tavsiye etmek içimden gelmiyor; ama ütopik bir şeyler için çok daha makulu ütopya - thomas more (bkz: #35026) okunabilir.