• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (9.00)
yeniçeriler - reşad ekrem koçu
reşad ekrem, yeniçeri ocağı'nı, kuruluşundan "şehir eşkıyası"na dönüp kaldırılışına kadar, bütün tarihi içinde ele alıyor. reşad ekrem'in dilinde tarih gerçek hayattan daha canlı, daha güzel, daha büyülü… osman gazi'den sultan vahideddin'e yüzyıllarca osmanlı imparatorluğu'na hükmeden anlı şanlı padişahlar… savaş meydanlarında, sefer yollarında, sarayda, kılıçla, zehirle, cellat eliyle biten saltanat hikâyeleri…

reşad ekrem koçu osmanlı padişahları'nda tüm ihtişamları ve zaaflarıyla osmanlı sultanlarını ete kemiğe büründürürken kısa bir imparatorluk tarihini de renkli üslubuyla okurlara sunuyor.

"uzun yıllar öncesine dönüyorum ve murat reis'in oğlu'nu okumaya başlıyorum. büyük bir hayranlıkla okuduğum bu roman uçsuz bucaksız denizlerden geçip giderek bana osmanlı tarihini sevdiriyor. yazarı reşad ekrem koçu, osmanlı tarihini 'bugünde yaşatan' mucizevi, görkemli bir yazar! reşad ekrem'in eşsiz eseriyle dostluğum artık hep sürecek, herhalde ölünceye kadar…"
-selim ileri-

"20. yüzyılın başında şehrin hüzünle yaraladığı ve şehrin hüzünlü ama tamamlanmamış bir imgesini yaratan o özel ruhlardan biridir reşad ekrem koçu"
-orhan pamuk-
(tanıtım bülteninden)
 1. tarihi sevdirerek anlatan, roman tadında ama kaynaklarla gerçekliğini görebildiğiniz bir kitap. yazım dili çok güzel ve akıcı. yazar yeniçeri ocağını ve yeniçerilerin gerek dehşet verici, gerekse traji komik yaşamlarını göz önüne seriyor.
  ayrıca bu kitabı okurken osmanlıdaki iktidar oyunlarını, entrikaları, isyanları daha iyi analiz edebiliyorsunuz.
  okunmasını tavsiye ettiğim kitaplardandır.

  "devşirme memuru, bir haseki ağa yahut turnacıbaşı ağa, oğlan devşirmeye gittiği yerin hıristiyanlarından büyük rüşvetler alır, 'burada matluba uygun oğlan bulamadım...' diyerek başka yere geçerdi."
  "on bir-on iki yaşında çocuklar evli gösterildi; bu hileli nikahlarla oğlanın devşirilmesi önerildi. bazı hıristiyanlar da devşirmelik çağındaki güzel oğullarını sünnet ettirirler, 'bir hıristiyanız ama, oğlumuz islam dini kabul etti. derlerdi. sünnetli oğlan, göstermelik müslüman adıyla yine kiliseye giderdi. bu gibi ahvalde de rüşvet kadı efendiye yedirilirdi, devşirme memuru gelince, 'hidayet erişip müslüman oldu, müslüman'ı devşirmek olmaz' diye güya din gayretiyle pür celadet oğlanı korumaya çalışırdı."
  (kitaptan alıntı)