• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (0.00)
Yazar John Buchan
yeşil kaftan - john buchan
ilk defa 1916 yılında basılan yeşil kaftan, john buchan'ın richard hannay karakterine hayat verdiği beş romanın ikincisidir. birinci dünya savaşı döneminde geçen iki hannay romanından biri olan kitap, otuz dokuz basamak ile birlikte yazarın en bilinen eserlerindendir.

birinci dünya savaşı casusu richard hannay, müslüman dünyasında patlak vermek üzere olan bir ayaklanmayı araştırması için görevlendirilir. istanbul'daki arkadaşı sandy'ye ulaşmak için uzun ve tehlikeli bir yolculuğa başlayan hannay, almanların savaşı kazanmak için dini ayaklanmalara bel bağladığı gerçeğiyle karşılaşır.

büyük bir bölümü türkiye topraklarında geçen yeşil kaftan, muhteşem kurgusu ve dönemin gerçeklerine cesur yaklaşımı ile özellikle casus romanlarına ilgi duyan her okurun kütüphanesinde bulundurması gereken bir eser.
 1. john buchan'ın casusluk serisinin ikinci kitabı. birinci dünya savaşı zamanında geçmekte olan öyküde "kahraman" ingiliz (!) casususunun "kötü türkler"e (!) karşı verdiği mücadeleyi zevkle okuyabilirsiniz.

  !---- spoiler ----!

  günümüzde de yobazistanın başkenti olan bir kentimizin birinci dünya savaşı'nda da aynı onura sahip olduğunu görünce çok şaşıracaksınız.
  !---- spoiler ----!