1. bir ygs adayı olarak sınavdan çok, sınavda tuvaletimin gelip gelmeyeceğini merak ediyorum.
  gunez
 2. saçmalık diye nitelendirmemek gerek adı üstünde sınav
  asıl saçmalık bu sınav sistemi (bkz: ygs)
 3. saçmalık değildir. sınav esnasında içeri giriş-çıkışın yasak olması kadar doğal bişey yoktur.
 4. biraz psikolojik boyut.

  nedense sınav süreci boyunca aklıma dahi gelmez. merak ederim, nasıl olacak. apandisiti mi patlayacak insanın ya da bağırsakları mı?

  düşünsene, bu sadece ygs için geçerli değil.
  kpss'ye girdin. çok iyi gidiyor, her şey yolunda. birden, bağırsaklar çalışmaya başladı. aşağıda parti var. sıkışmaya başladın, ancak kpss de gerçekten mükemmel gidiyor, memur olman için bir adım kalmış ve o adımı atmak üzeresin. birkaç soru var. ancak olmuyor, dayanamıyorsun.

  ne olacak? o adam, memurluğundan vazgeçmiş; öğrenci üniversiteyi resmen terk etmiş sayılacak.

  oraya mı bırakacaksın; yoksa geleceğini mi bırakacaksın?
  ...
 5. olması gereken budur. normaldir. çok eylem yapmak istiyosan, eğitim sisteminin tam ortasına....
 6. osymnin uygun bir dille; "biz kopyayi engellemeyi beceremiyoruz o yüzden 3 saat cisini de tutacaksin, evet senden yuruyerek gelmeni istiyorum çünkü otobüs kartini emanet almam, arabayla sakin gelme anahtari falan gotururler mazallah o daha sıkıntı, para falan sakin alma zaten boşver para kötü hep kapitalizm, efendi gibi uzaydan sinav salonuna düşen tuvalet ihtiyaci olmayan bir uzayli olarak sinava gir ve cik" deme şeklidir
 7. beğenelim yada beğenmeyelim üniversiteye gitmek istiyorsak oynaya zıplaya girdiğimiz sınav sırasında gerçekleştirilebilecek cinayetlere karşı alınmış bir önlemdir. ben sınıfıma her dakika giren çıkan olsa o psikolojiyle ne yapacağımı az çok biliyorum.

  işin tuvalet boyutu gerçekten ilginç. serbest çağrışımım dedi ki, kamu kurumlarında tuvalete gittim dediğimizde memur, işçi, doktor, müdür, kasiyer, veznedar vs. . "sıçar mıymış?" tepkisini aldığımız bir ülkede yaşıyoruz. altına bez bağla, yine de otur orada. adamın aklını alırlar valla.
 8. zorunluluktandır. 3 saatliğine çişini tutamıyorsan girme zaten demeyeceğim, insanın başına her şey gelebilir. ama o gün hasta olma, babanın ölmesi, kolunun kırılması gibi ihtimaller de vardır. sadece buna takılmamak lazım.

  takmayın bunları gençler, girecek herkese başarılar bu arada.
 9. neden saçmalık olarak nitelendirildiğini anlamakta güçlük çektiğim durum. asıl sınav esnasında tuvalete gitmeye izin verilmesi saçmalık olurdu diye düşünüyorum.
 10. saçmalık değildir.

  evet streslisiniz hak veriyorum hepinize, allah yardımcınız olsun öncelikle.

  lakin bunun manipüle edilme ihtimaline karşılık böyle önlemler olması gayet normal.(dışarıda kopya çekmek, her birine verilecek tuvalet izni o aradaki kişilerin konsantresinin bozulması vb..)

  o yüzden bir kaç saat sadece önünüzdeki sınava odaklanın gençler