1. bir ygs adayı olarak sınavdan çok, sınavda tuvaletimin gelip gelmeyeceğini merak ediyorum.
  gunez
 2. saçmalık diye nitelendirmemek gerek adı üstünde sınav
  asıl saçmalık bu sınav sistemi (bkz: ygs)
 3. saçmalık değildir. sınav esnasında içeri giriş-çıkışın yasak olması kadar doğal bişey yoktur.
 4. biraz psikolojik boyut.

  nedense sınav süreci boyunca aklıma dahi gelmez. merak ederim, nasıl olacak. apandisiti mi patlayacak insanın ya da bağırsakları mı?

  düşünsene, bu sadece ygs için geçerli değil.
  kpss'ye girdin. çok iyi gidiyor, her şey yolunda. birden, bağırsaklar çalışmaya başladı. aşağıda parti var. sıkışmaya başladın, ancak kpss de gerçekten mükemmel gidiyor, memur olman için bir adım kalmış ve o adımı atmak üzeresin. birkaç soru var. ancak olmuyor, dayanamıyorsun.

  ne olacak? o adam, memurluğundan vazgeçmiş; öğrenci üniversiteyi resmen terk etmiş sayılacak.

  oraya mı bırakacaksın; yoksa geleceğini mi bırakacaksın?
  ...
 5. olması gereken budur. normaldir. çok eylem yapmak istiyosan, eğitim sisteminin tam ortasına....
 6. osymnin uygun bir dille; "biz kopyayi engellemeyi beceremiyoruz o yüzden 3 saat cisini de tutacaksin, evet senden yuruyerek gelmeni istiyorum çünkü otobüs kartini emanet almam, arabayla sakin gelme anahtari falan gotururler mazallah o daha sıkıntı, para falan sakin alma zaten boşver para kötü hep kapitalizm, efendi gibi uzaydan sinav salonuna düşen tuvalet ihtiyaci olmayan bir uzayli olarak sinava gir ve cik" deme şeklidir
 7. zorunluluktandır. 3 saatliğine çişini tutamıyorsan girme zaten demeyeceğim, insanın başına her şey gelebilir. ama o gün hasta olma, babanın ölmesi, kolunun kırılması gibi ihtimaller de vardır. sadece buna takılmamak lazım.

  takmayın bunları gençler, girecek herkese başarılar bu arada.
 8. saçmalık değildir.

  evet streslisiniz hak veriyorum hepinize, allah yardımcınız olsun öncelikle.

  lakin bunun manipüle edilme ihtimaline karşılık böyle önlemler olması gayet normal.(dışarıda kopya çekmek, her birine verilecek tuvalet izni o aradaki kişilerin konsantresinin bozulması vb..)

  o yüzden bir kaç saat sadece önünüzdeki sınava odaklanın gençler
 9. ygs vb. birçok sınavda görev alan biri olarak ben bu konuda biraz çekimserim.

  şöyle ki:
  sınav esnasında öğrencilerin dikkati dağılmaması için her türlü şeyi yapmaya çalışıyoruz. dışarıdaki veli seslerini, trafik, inşaat, korna, müzik vs. hepsini engellemeye çalışıyoruz. ancak tuvalete izin verilmesi ilk olarak birçok öğrencinin dikkatini dağıtabilir ki dağılınca toparlaması çok da kolay değil hepimiz biliyoruz. öğrencinin tuvalete gitmesi için yanında bir görevli olması gerekir ki bu durum da birçok şaibeyi beraberinde getirebilir. artı iki öğrenci aynı anda gidip cevap alışverişinde bulunabilirler. o esnada kim bunları düşünecek demeyin adam hiç tanımadığı adama bile güvenip kopya çekmeye çalışıyor, çok örneklerini gördüm. bu ve benzeri örnekler yaşanmıştır ve çok farklı türleri de görülmüştür.

  ancak 3 saat tuvaletini tutamayan üniversiteye de gitmesin memur da olmasın mantığı da tamamen saçmalıktır. olaya böyle de bakmamak gerekir. an gelir 15 dakika tutamayacak duruma gelebilir bunu söyleyen kişi de. her insanın metabolizması birbirinden farklıdır. her ne kadar 5 dakika önce tuvalete gitse de 5 dakika sonra tekrar tuvalet ihtiyacı olabilir. burada geçerli durumun tuvaletin yasak olması olduğunu düşünürsek önerim her ne kadar uygulaması çok zor olsa da tuvalet olayına çok fazla odaklanmamanız gerektiği. çünkü bunu ne kadar kafanıza takarsanız ihtiyacınız olmasa bile varmış gibi hissedebilirsiniz.

  bu nedenle tek taraflı bakmamak lazım olaya. empati yapmak lazım. ben yasak olmasına da hak veriyorum çünkü bir sürü saçma sapan sınava giren adamlarla karşılaştım. sınıfın huzurunu bozacak, tuvalete gitme izni olsa sınıftaki herkesi etkileyebilecek. yasak olmaması da mantıklı çünkü sağlık bu: nasıl burnun akınca silmen gerekiyorsa tuvaletin gelince de yapman gerekir.