• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.75)
Yazar yaşar kemal
yılanı öldürseler - yaşar kemal
yaşar kemal'in bireyle çevresi arasındaki ilişkeleri irdeleyen romanı yılanı öldürseler ilk olarak 1976'da yayımlandı.
babasının intikamını almak için ailesinden ve köylülerinden gelen sürekli baskılara direnemeyen bir çocuğun romanı.

"yılanı öldürseler'deki derinlik hem ekonomik ve toplumsal yanları gösterilerek işlenen temanın anlamsal yoğunluk taşıması, hem de roman kişilerinin karakteristik özelliklerinin başarıyla işlenmesinden kaynaklanır."
- feridun andaç, yazınsal gerçekçiliğin boyutları-

"zengin yaratısı, yaşar kemal'i herkese seslenen zaman ötesi büyük klasiklere yaklaştırmaktadır."
- michel i. makarius, jeune afrique, (fransa)
 1. trajedinin romana dönüsmüs hali plan bir kitap benim icin. hic yapmak istemedigi bir suca toplum tarafindan itilen hasan´in hikayesini anlatiyor.

  yky'den cikan baskisini alirsaniz arka kapagini okumayin zira kitabin sonunu yazmislar. ben de ilgili cümleleri kitapla ilgili bilgi kismindan cikardim.

  yazarin en kisa romanlarindan biri, 102 sayfa. kitabın resimlerini abidin dino yapmis. yasar kemal'in, anlattigi hikayeye zemin olan kültürü iyi bildiği asikâr. kitapta insanlarin psikolojisini, toplum baskisini ve töreyi en ciplak haliyle anlatiyor. yasar kemal romanlarini severek okuyan biri olarak her kitabinda betimlemelerine tekrar tekrar hayran kaliyorum. cukurova insanlari ve yörenin cografyasi, sanki görmüscesine insanin gözünde canlaniyor.
  kimse
 2. yaşar kemal' in 1976 yılında yayımlanan romanı. aynı adla 1981 yılında sinemaya uyarlanmıştır. yönetmenliğini ve başrol oyunculuğunu türkan şoray üstlenmiştir.
 3. bir yaşar kemal klasiği.. anadolu ve de özellikle çukurova kokusu. yerleşmiş, kalıplaşmış adetler, töreler ve bunların arasına sıkışmış bir bir çocuk, hasan. yaşar kemal bu kitabında toplum baskısı insanı nasıl çıldırtır, nasıl yer bitirir çok iyi anlatmış.. hasan'ın çöküşünü, yok oluşunu izliyorsunuz resmen. yer yer bana ürkütücü gelen cümleler de olsa, betimlemeler kitabı daha da muhteşem bir hale getiriyor. okuyanın elinden bırakamayacağı bir eser.