• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (0.00)
yıldızlar altında bir yıl - charles laird calia
astronomiye merakınız olsun ya da olmasın, bu kitabı bitirdiğinizde kendinizi bir anda ilk teleskopunuzu satın alırken bulacaksınız.

charles laird calia, "yıldızlı bir gecenin huzuru hiçbir şeyde yoktur," cümlesiyle başladığı bu kitabında, yıldızlarla dolu gökyüzünde çıktığı dört mevsim yolculuğu anlatıyor. ilk teleskopu elinden bırakmasından yıllar sonra bir akşam iki küçük kızıyla birlikte bakışlarını gökyüzüne çeviriyor ve çocukluk günlerine heyecan katan tutkusunu yeniden keşfediyor. calia bir yandan kendisine "ideal" bir gözlemevi kurmaya çalışırken bir yandan da dört mevsim boyunca yıldızları gözlemliyor. kendine özgü eğlenceli tarzıyla, yaptığı gözlemleri, astronomi ve amatör astronominin tarihini okuyucularıyla paylaşıyor.

ayrıca, kitabın sonunda yer alan ve uluslararası astronomi dergileri, astronomi toplulukları, türkiye'deki gözlemevleri, amatör astronomi toplulukları gibi çeşitli konularda bilgiler veren bölüm ve tadımlık ingilizce-türkçe sözlük sayesinde, bu kitap amatör astronomi meraklıları için vazgeçilmez bir kaynak haline geliyor.
  1. bu kitap, geceleri gökyüzüne bakıp heyecanlananlar, sonsuz dinginlikte maceralar düşleyenler ve hayal kuranlar için... bu kitap, yalnız gecede bir başına teleskobunu alıp yola çıkan, başkaları tarafında tuhaf karşılananlar için... maceranın en büyüğünü, kilometrekareye sadece birkaç toz zerresi ya da hidrojen atomu düşen o "son sınır"ı keşfetmek isteyenler için...
    sadece star trek ya da kozmos izlemekle yetinmek istemiyorsanız ya da belki bir teleskop alıp gecenin karanlığında yıldız düşleri kurarım diye düşünüyorsanız, bu kitabı mutlaka okumanızı tavsiye ederim. çünkü kitabı tam da böyle düşünen bir "amatör astronom" ve "amatör yazar" kaleme almış.

    edit:imlâ