• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (0.00)
yıldızlardan dönüş - stanislaw lem
lem 1961 tarihli bu romanında uzay gemisi zamanıyla on, dünya zamanıyla yüz yirmi yedi yıl sonra yeryüzüne dönen bir astronotun hikayesini anlatır. astronotumuz bambaşka bir dünya ile karşılaşır. “yeni dünya”da, tarih boyunca insanın başına bela olmuş insanın doğasındaki şiddet ve öldürme güdüsünün tamamen yokedilmesine karar verilmiştir. bütün insanlara doğumdan hemen sonra "betrizasyon" denen bir işlem uygulanmaktadır, böylelikle insanın insanı öldürmesinin ve şiddetin önüne geçilmiştir. fakat bu yeni insanlığın oluşturduğu toplumlar, değerler, yaptığı tarih, bilim, keşifler de bambaşka olacaktır. astronotumuz zor durumdadır.
  1. yazacağımızı açıklamaya yazdık. fazla girmeyelim şimdi... ben lem'in beş-altı kitabını okudum, ilk okuduğum buydu, hastası oldum. kütüphaneden alıp okumuştum, evde yok, ama ara ara internette baktığımı, karıştırdığımı hatırlıyorum. du bakalım, bi ara alırız...

    stanislaw lem dendiği zaman insanlar solaris'i biliyor, tarkovski'nin filmi sebebiyle olsa gerek, psikanaliz teması varmış, o sebeple de olabilir. bu ünlülüğü (ve freud vs muhabbetlerine kıl olmam) sebebiyle solaris'i okumak için hiç istek duymadım. bir ara sırf sosyallikten uzak kalmamak için onu da okurum herhalde... (gelecekbilim kongresi'ni bilen gördüm bir de. ekşide falan da popülerlik sıralaması böyle gibiydi)