1. şahısların bir takvim yılında elde ettikleri kar üzerinde devlete ödedikleri vergi. her yılın mart döneminde hazırlanır ve son beyan tarihi olan 25 mart' a kadar elektronik ortamda bildirimi yapılır. iki eşit taksit şeklinde ödeme gerçekleşir. ilk taksidi mart ayının sonu diğeri ise temmuz ayının sonunda olmak üzere.

  ticari kazançlar
  zirai kazançlar
  serbest meslek kazançları
  ücretler
  gayri menkul ve sermaye iratları
  menkul sermaye iratları
  diğer kazanç ve iratlar

  şeklinde 7 ayrı konusu vardır.
 2. yıllık gelir vergisi ülkemizde artan oranlı tarife ile uygulanır. yani net kazancınız arttıkça ödeyeceğiniz vergi miktarı da artmaktadır. yıllık 12.600 tl kazanca kadar devlet sizden bu tutarın %15'inin alırken bu oran kazanca göre %20, %27 ve %35 olur. her ne kadar adaletli ve olması gerektiği gibi görünse de çok temel bir sıkıntı söz konusudur vergi adaleti konusunda.

  bir üstteki entryde belirtilen kazançların bir kısmın kazanç, gelirden gider düşülerek bulunurken, beyaz yaka, mavi yaka, plaza bebesi yani ücretli kısımdan giderinin düşülmesi söz konusu değildir.

  örneğin bir kuyumcu/cep telefoncu/fabrikatör gelirinden, kirasını, cep telefonu faturasını, yediği yemeği, gezdiği arabanın benzini düşebilir ve haliyle vergi vermez ya da çok cüzzi bir vergi verir ama ücretli çalışan birinin herhangi bir giderini vergiden indirmesi söz konusu değildir ve vergisi daha maaşını almadan kesilir, iş veren tarafından devlete ödenir.
  reax