• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.00)
yirmi birinci yüzyılda kapital - thomas piketty
bazılarına göre, adaletsizliğin sürekli arttığı dünyada eşitsizlik uçurumları giderek derinleşirken, kimileri de gelirler ve servetler arasındaki mesafelerin doğal bir eğilimle daraldığını, sisteme dışarıdan müdahale edilmezse bu sürecin daha sağlıklı işleyeceğini ileri sürüyorlar. peki, bu konuda bir fikir oluşturabilmek için eşitsizliklerin uzun vadeli değişim eğrisi hakkında, yani eşitsizliğin dünden bugüne tarihi hakkında bilgi sahibi olmak gerekmez mi?

on beş yıllık bir araştırmanın ürünü olan ve ekonomi terminolojisine yabancı olan okurlar tarafından da kolayca anlaşılabilecek bir dille yazılmış yirmi birinci yüzyılda kapital, bu konudaki boşluğu çok geniş bir veri tabanıyla dolduruyor. hem zaman (tarihsel veriler) hem de coğrafya içinde (tüm dünyadan veriler) karşılaştırmalı bir yöntemin kullanıldığı bu temel eser, thomas piketty'nin sözleriyle, "bir ekonomi kitabı olduğu kadar, bir tarih kitabı" da olma özelliğini taşıyor.

fransız ekonomist thomas piketty'nin magnum opus'u yirmi birinci yüzyılda kapital'in yılın hatta belki de önümüzdeki on yılın en önemli kitabı olacağını rahatlıkla söyleyebiliriz.
(paul krugman, new york times 23.03.2014)

thomas piketty bu esaslı kitabıyla hem akademik dünyaya, hem de tüm okuyuculara büyük bir hizmet sunuyor. sunduğu tez gücünü ona buna saldırmaktan ya da politik gündemden değil, dikkatlice toplanmış ve analiz edilmiş verilerden ve gerekçelendirilmiş düşünceden alıyor.
(rakesh khurana, harvard business school)

bazı kitaplar sadece okunur, bazı kitaplar ise taşı gediğine öyle bir koyar ki insanda canla başla okuma isteği uyandırırlar, thomas piketty'nin yirmi birinci yüzyılda kapital isimli kitabı bariz biçimde bu ikinci kategoriye giriyor.
(perry lam, south china morning post, 23.05.2014)

piketty eşitsizlik konusunda muhtemelen son dönemin en önemli düşünürü… bu kitapta servet uçurumları konusunda liberal çevrelerde hâlihazırda hissedilen rahatsızlığı haklı çıkaracak yetkin bir çerçeve sunuyor…
(jordan weissmann, slate, 22.04.2014)
(tanıtım bülteninden)
 1. "eşitsizlik konusunda muhtemelen son dönemin en önemli düşünürü" kapital'i okumamış sanki...

  isaac chotiner: can you talk a little bit about the effect of marx on your thinking and how you came to start reading him?

  thomas piketty: marx?

  ic: yeah.

  tp: i never managed really to read it. i mean i don’t know if you’ve tried to read it. have you tried?

  ic: some of his essays, but not the economics work.

  tp: the communist manifesto of 1848 is a short and strong piece. das kapital, i think, is very difficult to read and for me it was not very influential.

  http://www.newrepublic.com/article/117655/thomas-piketty-interview-economist-discusses-his-distaste-marx
  mutlu
 2. korkut hoca'nın kapsamlı eleştirisi'ni okuyunca piketty'nin vakit ayırmaya çok da değmeyecek bir kampanya olduğuna iyicene ikna oldum. kapital üzerinde çalışmak detaylı okumalar yapmak daha faydalı gibi. yordam kitap 3. cildi yayınlamak üzere...
  mutlu