• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.00)
Yazar Kolektif
yitik kalpler istasyonu - kolektif
O gün binlerce kişi New York'un Grand Central Terminali'nden geçer. Burası insanların hoş geldin ya da elveda demek için geldiği yerdir. Burası yitik kalplerin istasyonudur. Buraya gelen herkesin anlatacak bir hikâyesi vardır.

Yitik Kalpler İstasyonu'nda hayat bir tren gibi kontrolden çıkmıştır sanki. Nereye gittiğinizi, nereden geldiğinizi, bir sonraki köşede sizi ne gibi bir tehlikenin beklediğini bilemezsiniz ama yine de küçük bir kıpırtı kocaman bir umudun hamuru olur.

Dünyanın tanınmış duygusal roman yazarları, İkinci Dünya Savaşı sonrasında umut ve sevginin tekrar filizlendiği bir dönemde Grand Central Terminali'nde geçen bir güne kalplere dokunan hikâyeleriyle hayat veriyor.

Aralarında Sarah Jio, Pam Jenoff, Karen White gibi sevilen yazarların olduğu dünyanın en tanınmış on yazarından okurken zamanda yolculuğa çıkıp umut ve sevgiye sıkıca sarılacağınız bir başyapıt...

(http://www.idefix.com/Kitap/Yitik-Kalpler-Istasyonu/Kolektif/Edebiyat/Roman/Dunya-Roman/urunno=0000000692898?gclid=Cj0KEQjwh428BRCnvcyI-5nqjY4BEiQAijebwhK7UQlGevpdvY75qr7cJeel4cuie_5TKALXd6kyeLUaAlPV8P8HAQ)
 1. kusursuz cinayet yoktur kitabından sonra, fabrika ayarlarıma dönmek için başladığım kitap :)

  bittiğinde yorumlayacağım ;)
 2. kitapla ilgili en sert eleştirim kapağına aslında. böyle güzel bir konsept fikrini (10 kadın yazarın ortak bir mekan [new york'taki grand central terminali] ve zaman [1945 yılı eylülü] kullanarak birbirinden çok farklı öyküler yaratması) pazarlamaya kurban etmiş yayınevi. elbette 10 yazarın adı da kocaman yazılamaz ve en bilinen ve kitaba adını veren öykünün sahibi sarah jio'yu öne çıkartmak istenebilir ama sadece önsözü yazan yazar(*:kristin hannah) ile birlikte ikisini bu kadar büyük yazmak nedir :/

  kapaktaki bu adaletsizlik kitabın içine yansıtılmamış, her öykü yaklaşık kırk sayfadan oluşuyor. tüm yazarlar karakterleri yaşıyor kılmayı başarmış bence ve tüm öykülerde savaşın bıraktığı burukluk hissedilebiliyor. çevirmenlerin de hakkını teslim etmek lazım, gerçi "onların da hepsi kadın mı olsaydı konsepti pekiştirme açısından" diye düşünmedim değil :)

  elbette öyküleri anlatacak değilim ama bende bıraktıkları izlenimleri spoiler içinde vermekte fayda var ;)
  !---- spoiler ----!

  eve gidiyorum, alyson richman: kitaptaki en sanat yüklü öykü :) yarattığı beklentiye göre erken bitti.

  şanslı çocuk, jenna blum: ana karakterin duygularını hissedebilirken yan karakterler dengesiz, tutarsız gibi geldi. kopukluktan dolayı okurken biraz zorlandım. yazar ya öykünün sonunu okuyucuya bırakmak istemiş ya da "sayfa hakkın doldu, kapatıyoruz" demişler :/

  fındık dalı, sarah mccoy: ikinci dünya savaşı'nın hiç bilmediğim bir yönünü gördüm bu öyküde, içim acıdı çoğunlukla, nadiren gülümsetse de.

  öpüşme odası, melanie benjamin: ne yazsam ciddi spoiler olacak, "başlangıçtaki hisle bitişteki his ancak bu kadar farklı olurdu" yazıp geçeyim ;)

  yitik kalpler istasyonu, sarah jio: bildiğimiz sarah jio romanlarının sıkıştırılmış hali gibi ; daha dar zaman geçişleri, akıcı diyaloglar, aşkta kafa karışıklığı... bu öyküyü takdir etmemin bir sebebi de yazarın, diğer yazarların yapmadığı bir şey yaparak, bir önceki öyküyle ufak da olsa bağ kurması bir yerde.

  yalnız yürüyeceğim, erica robuck: ana duygusu malesef süregelen bir duygu olduğundan, okurken zihnimde en kolay canlanan öykü oldu :(

  kavuşma, kristina mcmorris: iç burkan bir öykü daha. bazı yerleri biraz alelacele yazılmış gibi gelse de arkadaşlık, vicdan kavramları hissediliyor.

  teneke kasabası, amanda hodgkinson: çocuk gözünden anlatıldığı için üzüntü geçişleri daha çabuk oldu ve daha çok yerde gülümsetti. takasın alışverişteki önemini hatırlattı ;)

  kaybedeceğin bir şey, pam jenoff: savaşta ailevi açıdan farklı etkilenenlerin hikayesi. bittiğinde kırgın hissettim.

  hasat mevsimi, karen white: çok güzel bir öyküydü; devam edebilmek, ektiğini biçebilmek. yazarın da dediği gibi keşke daha uzun yazabilseymiş.

  !---- spoiler ----!

  son olarak, kitaptaki yazarların birçoğu öyküsünün sonunda, hikayeyi oluşturmalarına katkıda bulunan kişilere teşekkür etmiş, ben de kendilerine bu inceliklerinden ötürü teşekkür ediyorum :)