1. Yaşayan en iyi gitar virtüözlerinden biri. Kendisi isveç'li olmasına rağmen ülkesinde pek ilgi görmemiştir. Kariyerinin ilk yıllarından beri fender strat kullanmaktadır (bir yerden sonra elbette adına özel üretilenleri kullandı). Müziğe başlaması, jimi hendrix'in ölümü üzerine yayınlanan bir programı izlemesiyle olur. Yani yeryüzünden bir efsane giderken başka bir efsaneye cesaret vermiştir (büyüksün jimi. Rip). Ağırlıklı olarak Senfonik metal tarzında besteleri bulunmaktadır. Bu alanın da zaten öncüsüdür. Diğer gitar virtüözlerinin aksine konserlerini senfonik orkestrayla verir (tarzı dolayısıyla elbette). Herkesin bir şekilde dinlemiş olduğu bach'ın toccata'sını da çok iyi yorumlamıştır. tıktık

    Dünya'nın en hızlı gitaristidir ayrıca (daha hızlılarının olduğu söylense de tüm notaları temiz bir şekilde basıp onun hızına ulaşan yok diye biliyorum). Bu hızına şarkılarında sıkça rastlayabilirsiniz. Tarzı için böyle bir şey elbette gerekli ama kesinlikle üstatlık derecesinde yapıyor bunu. Ayrıca hard rock cafe istanbul'da sergilenen gitarını incelerseniz klavyesinin ne kadar ince olduğunu görürsünüz. Öyle hızlarda çalmak için kalın klavye kullanması beklememek gerekir. Ayrıca gitarının gayet yüksek sustaini vardır. Öyle ki bir konserinde vibrato yaparak 1 dakikayı geçik bir süre beklemektedir. Arada saate falan bakıp "bitmiyor bitmiyor..." gibi hareketler yapmıştır.

    Seveni vardır sevmeyeni vardır. Şahsen benim en sevdiğim gitarist değildir. Ama kesinlikle tarihin en iyi gitaristlerindendir.
    jimi