1. "ben öğretmenim" anlamına gelen ispanyolca slogan.

    yıllar yıllar önce, küba devrimi başarılı olduktan sonra devrimcilerin yaptıkları ilk icraatlerden birisi eğitim devrimiydi. yoksulluk ve cehaletin büyük bir sorun olduğu küba'da bir eğitim seferberliği başlatıldı. eğitim neferleri ülkenin her yanına dağılacak, okuma yazma bilmeyen bir tek insan bırakmayacaklardı. bu kişilerden birisi de Manuel Ascunce Doménech isminde henüz 16 yaşında bir gençti.

    devrim başarılı olmuş olsa da, ülkede karşıdevrimci hareketler hala mevcuttu ve hedeflerinden birisi de bu öğretmenlerdi. manuel 1961 yılında ders vermek için gittiği bir köyde bu karşıdevrimciler tarafından tuzağa düşürülür. kendisine "kimsin?" diye sorulduğunda "yo soy el maestro" (öğretmenim) şeklinde cevap verdikten sonra yanındaki öğrencisi ile beraber infaz edilir.

    bu infaza tanıklık edenler vasıtası ile yo soy el maestro sloganı tüm ülkeye yayılır. manuel eğitim seferberliğinin simge ismi haline gelir.

    bir eğitimci olarak ben de "yo soy el maestro" deyip cehalete karşı canını ortaya koymuş olan herkesi saygı ile anıyorum.