• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (6.60)
yok artık - caner özyurtlu
2015 yılı yapımı türk filmi. taksici fikret bir sabah her zamanki gibi işe gitmek için evden çıkarken ayağını merdivenlerde burkar. seke seke taksi durağında, arkadaşlarının yanına gider. müşteri gelmeden önce laflarken muhabbet muhabbeti açar ve fikret almanya'da yeni evlenen amcaoğlunun komik hikayesinden başlayarak binbir türlü, "yok artık!" dedirtecek öyküler anlatır, kimisini şoförlere, kimisini müşteriye, bazısını da karısına... peki gerçek aslında öyle midir?
yönetmenliğini ünlü oyuncu caner özyurtlu'nun üstlendiği, senaryosunu karikatürist serkan altuniğne'nin kaleme aldığı yok artık'ın zengin oyuncu kadrosunda erkan kolçak köstendil ve ceren moray, çağlar çorumlu , şebnem bozoklu, algı eke, murat akkoyunlu, demet evgar, serkan keskin, funda eryiğit, necip memili, gökhan kıraç ve güven murat akpınar yer alıyor.
(beyazperde.com alıntısıdır)
 1. !---- spoiler ----!

  parça parça hikayelerden oluşan filmin beni etkileyen yanı esprilerin sündürülmemiş olması. nasıl mı? bilirsiniz işte, popüler espriler ya da karakterler üzerine kurulu filmler vardır. hatta televizyondaki dizilerin çoğu bu minvalde senaryolaştırılıyor. bir espri tuttuysa yaslan babam yaslan. artık mideniz bulanana kadar o espriden ya da konudan nemalanılıyor. filmde böyle bir durum olmaması filmi benim için izlenilir kıldı. benim dikkatimi celbeden ilk husus bu oldu.

  diğer dikkat çekici nokta oyunculuklar. kadro bilindik isimlerden oluşuyor. bu da beklentiyi yükseltiyor. oyunculuklar tatmin edici kıvamda; fakat düşünüyorum da bu kadrodan başka bu filmi bu kadar izlenir kılabilecek bir ekip olabilir mi? bilemiyorum. beklenti olmadan çekilmiş bir film gibi duruyor.

  bölüm bölüm anlatılan hikayeler hep bir film ya da diziye atıfta bulunuyor. hikayelerden biri “ 24” dizisini kullanırken filmin sonu “ olağan şüpheliler”e bağlıyor. güzel tabii. tam eğlencelik.

  başı ile sonu arasında bir bağlantı kuramazken yine de parça parça ve birbirinden bağımsız konular filmi izlenir kılıyor. derli toplu bir film olduğunu söyleyemem; hatta ben iki kez izlememe rağmen birden öteye geçilmez.

  !---- spoiler ----!

  eğlenerek izlenebilecek bir film olduğunu da söylemeliyim. eş, dost, çoluk, çocuk beraber izlemekte bir beis yoktur. iyi seyirler.
 2. !---- spoiler ----!

  kayser soze watsapp tan trip atmış.
  !---- spoiler ----!

  birbiriyle bağlantılı bir kaç hikayeyi anlatan, her hikayenin sonunda "yok artık" dedirten
  eğlenceli bir film.
  afiş olmamış ama. watsapp imgesi koyulabilirmiş afişe.
 3. zapping sırasında denk geldim. açtığım anda karşımda mesut süre!

  çekirdek çitleyen bakkal rolünde, kendisi gibi ama. eğlenceli de bir hafıza kaybı sahnesinin parçası. beş-on dakika izledim, sardı. kadrosu güzel, sulandırılmamış bir filme benziyordu. sonra fularımı düzeltip elimdeki kadehten bir yudum şarap daha aldım ve usulca zappinge devam etti... şaka lan şaka, ne şarabı, yemeği fazla kaçırmışım, göbeğimi kaşıyıp soda içiyordum uzandığım koltukta.

  ama izlenir bu film.