• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (9.00)
yoklar - michael grant
patlayan şey sam'i kil payi iskaladi.
kafasının üstünü yalayarak geçti ve arkasındaki duvara çarptı. duvara çarpan sıvı ateş, bir tür jelleşmiş benzindi. napalma benziyordu. bir anda betona yapışmış ve çılgın bir yoğunlukla yanmaya başlamıştı.
sam’in bakışları bir dakika boyunca şaşkınlıkla kilitlendi.
akıldışıydı.
olanakdışıydı.
genç kız şiddet yüklü bir çığlık attı ve ellerini yeniden
havaya kaldırdı. bu kez ıskalamayacaktı.
bu kez sam’i öldürecekti.
...
bir parmak şiklatacak kadar kisa bir süre geçer.
herkes ortadan kaybolur.
onlar.
yoklar.
hiç kimse yok.
gençler hariç. ergenler. liseliler.
etrafta tek bir yetişkin yok. ne bir öğretmen, ne polis, ne doktor, ne anne baba. telefon yok, internet yok, televizyon yok. ne yaşandığını ortaya çıkarmanın yolu yok. yardım çağırmanın yolu yok.
  1. yoklar serisinin ilk kitabı. konu olarak stephen king'in kubbenin altında adlı kitabına benzer. kasabanın etrafında bir kubbe belirir ve yetişkinler yok olmuştur. sadece 15 yaşından küçükler kalmıştır.
    kitabın kapağı ve konusu birçok kişiyi olumsuz düşüncelere yöneltebiliyor. ayrıca kitapçılarda çocuk kitapları bölümünde olduğu için iyice ön yargılı olabiliyoruz. bunların hiçbirini takmadan alıp okumak gerek. beklenildiğinden daha iyi bir kitap. saçma aşk ilişkileri, ergenlik muhabbetleri ve anlamsız hareketler yok. yazar o yaştaki çocukların böyle bir felaketle nasıl başa çıktıklarını mükemmel bir şekilde anlatmış.