1. 1. yorumun herhangi bir kişi, kurum ya da zümreye hakaret içermemesi ve türkiye cumhuriyeti yasalarına aykırı olmaması gerekir.

  2. başlıklar mesajlaşmak için kullanılmamalı, her yorum tek başına, başlıkla ilgili bir anlam ifade etmelidir.

  3. kitap, makale vb. gibi kaynaklardan alıntı yapılabilir. ancak yorum içeriği diğer sitelerden kopyala-yapıştır şeklinde getirilmemeli, özgün olmalıdır.

  yukarıdaki hususlara uymayan yorumlar moderasyon ekibi tarafından silinecektir.

  sitenin kullanımı esnek olmakla birlikte saldırı niteliğinde davranışta bulunan kullanıcılar yönetim ortak onayı ile 30 güne kadar uzaklaştırılabilir.

  moderasyon listesi
  yazılım
  computerguy – admin - android/ios - arkaplan - sistem
  programcir - php - arkaplan
  kodbilenadam - html - css - js - php - arayüz/arkaplan
  exception - android/ios - arkaplan
  mueddip - html - css - js - arayüz
  canarslan12 - html - css - js - chrome eklentisi - arayüz
  ultroix - java - arkaplan

  yönetim
  abi - admin, moderasyon birimi
  ruhsuzkozmonot – genel moderatör/admin, moderasyon birimi

  kanal moderatörleri
  antagonist – özelleştirilmiş kanallar moderatörü (kitap, sinema, yazar, dizi, müzik)
  sde - kanal moderatörü (sinema)
  shaman – kanal moderatörü (müzik, video)
  samurai - kanal moderatörü (müzik, video)
  kikk - kanal moderatörü (tv serisi)
  koktenbilimci – kanal moderatörü (bilim, felsefe, siyaset)

  --------------------------------------------------------------------

  düzen moderatörleri
  deanmoriarty – kanal düzeni, doğru kanal denetimi

  kural moderatörleri
  one – site kuralları ve üye ilişkileri/admin
  yeni1hayat – kural 1 moderatörü/hukuk birimi
  lakoti – kural 2 ve kural 3 moderatörü
  mersilerden bir demet – kural 3 moderatörü

  youreads fm
  shaman – admin
  john mars – admin

  youreads eşzamanlı kitap okumaları grubu
  lord of the nicks – grup yöneticisi

  youreads kanal dergisi
  abi – editör, tasarım

  (bkz: başlık açma usulleri)
  one
 2. dikkat edilmesi gereken usullerdir. hele ki çaylaklık sistemi olmayan bir sözlükte...
 3. sitenin havasından mı suyundan mıdır bilmiyorum ama biz zaten burada böyle formata uygun güzel güzel takılıyormuşuz meğerse. birkaç hatalı başlık dışında bi sıkıntı yok gibiydi. burada youreads ahalisine hakkını vermek lazım.

  kurallar iyidir, şekil şartları önemlidir. özgürlük kavramının altına sığınıp türlü saçma sapan ilgi çekme kaygılı, trolleme amaçlı, ideolojik çatışma doğrultusunda yapılanlar bana göre hoş değil. internette geçirilen vaktin daha verimli geçmesi gerekiyor bu kurallar da sanırım bunu sağlayacak.
  abi
 4. ısrarla ihlal edilen usullerdir. bu ihlal ve ihmaller ne yazık ki youreads'in nitelikli bir sözlük olma yolundaki adımlarını baltalamaktadır.
 5. ihlal edilmesi son derece doğal usullerdir. böyle bir ihtimal olmasa bu başlık, hatta moderatörler de olmazdı değil mi?

  bir de gole giden oyuncuyu düşüren futbolcuya kırmızı kart gösteren hakem faşist olmuyor sanırım. *
  one
 6. youreads'in anayasası olmasa da iç tüzüğü hükmündeki usullerdir.

  eğer ki yorumlarımdan birinde böyle bir ihlal olursa moderatörlerden uyarmasını rica ediyorum. şahsen bu usulleri bilerek ihlal etmem. o yüzden belirtin hatayı, düzeltelim biz de. emek harcıyoruz biz o yoruma, tek tıkla silinmesi hiç hoş değil.
 7. unutulması muhtemel usüller. yani hemen bir girişilmiş ki ilk kez bu nedenden entryim silindi. yani gerek uyarıyı yapan arkadaş, gerek silen mod arkadaş hoş mesajlar atmadı. uyarı güzel şey kuralsız olanı da silin tabi ama ne o hemen foruma dönüştürdünüz ithamları. 200 küsur entryde olur iki üç hatamız.
 8. moderasyondan yeni gelen kullanıcıların youreads'te (ekşi'nin kullanım amacını bile aşan) forum artığı yorumlar yazmaları ve anket doldurmalarıyla gündemi meşgul etmelerine de bir çözüm bulmalarını istediğim usuller.
 9. tespit, rezalet, maç, anket gibi, ekşi sözlük'ün ilk günlerinden uzaklaşmasına sebep olan başlıklar ile ilgili konulara değinilmemiş olan yönerge.

  11 mart 2016 karnımın acıkması, 12 mart 2016 kayarlar holding fotokopi makinası rezaleti, yazarların en sevdiği çilek türleri, yanınızda bulunan kitabın 245. sayfasının 4. cümlesinin, 2. harfi, tayt giyen kızların çok da şey olmaması tarzı başlıkları bu sözlükte görecek miyiz, görürsek ne olacak bi tanımlasanız da, burada gerçekten aradığımızı bulup bulamayacağımızı bi bilsek.
  bori
 10. suyunun çıkarıldığını düşündüğüm usullerdir. ilk üç gün ben de desteklemiştim. fakat günlerdir yazılanlara dikkat ediyorum da eski youser'lar üyesiyle modlarıyla insanlara sert davranıyorlar. tamam yoğun bir üye akışı olabilir. sözlüğün kimyası değişmiş görülebilir. politik tartışmalar tozpembe entelektüel dünyanıza gölge düşürmüş olabilir. e bu sözlük büyümeyecek mi? memlekette tek işi politika olan insanlar var, onlar burada yazmayacak mı? saçmalıkları budamaya kimse bir şey demez, siz yeter ki iletişim için elinizden geleni yapın. üzülerek görüyorum ki utanmasa bu başlığa niye yazdın diye birbirlerine hakaret edecek insanlar.

  hakaret, evet yasalara aykırı, gereği yapılsın. lakin yasalara aykırılık konusunda bir hukukçunun -eğer yoksa- mod yapılması iyi olur sanırım. çünkü eyleme geçmemiş çoğu düşünce -hakaret demiyorum- hiçbir yasada suç teşkil etmez. yani ülkenizin bölünmesi düşüncesinde olabilirsiniz, eyleme geçerseniz suçlu olursunuz. bu da politik gerilimler açısından cekinildiğini düşündüğüm birçok konuda rahatlama sağlar siteye.

  mesela yorumlar da oylanmıyormuş, az okunuyormuş, framede altta kalıyormuş. yahu hızlı büyüyor işte bu sözlük. insanlar tanışacak, kaynaşacak, badi falan olacak daha. ayrıca başka sözlüklerden üşenmeyip entry taşıyan insanlar var. durun biraz sabredin, hemen tek cümlelik açıklamalarla lale yapmak, çöpe göndermek, hatta eski üyelerin her gün her gün atarlanması olmuyor arkadaşlar.

  yılmaz erdoğan'ın hepinizin izlediğini düşündüğüm oyunu 'bana bir şeyhler oluyor'u çokça izledim. hep aklımda tek bir cümle kalırdı. kullanmak bugüne nasipmiş. "eğer bir yerde artık tartışılmaz bir usul oluşmuşsa yeni bir usul yaratın dedi.".