1. envai çeşit interaktif sözlükte yazım olayının başka başka şekilde tanımlandığı ve fakat kültür ağının şahsen en iyi şekilde isimlendirdiği tanımlama. evet bir kişi, eşya, durum ve insan ile insandan bağımsız hayat denilen her bir şeyin kişiden kişiye değişen bir yorumlama şekli ile şemali vardır. ne entry, ne giri, ne girdi, ne de başka bir zakkum veya zıkkım... yorumlar, yorum, yorumlama, yorma, yor. insan bir yorumlama mekanizması gibidir. bazı insanların yorumu sığ ve kıt, bazı insanların ulu ve yüce, bazı insanların ise tanrısal ve olağandışı, bazı insanların bilinç altı ve üstü, bazı insanların yer ile gök. yorumlar. tuttum.
 2. birkaç ay önce anasayfa da çıkan bazı yorumların aslında silindiğini keşfettim. belki bu durumu fark eden benim gibi yazarlar vardır.

  ilk kez anasayfa da ilginç bir başlık görüp diğer yorumları okumak istediğimde fark ettim.

  ilk somut kanıtım ise lelouchun youreads ev aranıyor ilanları başlığına yazdığı yorum oldu. (bkz: böbrek aranıyor) diye bir yorumu vardı. başlığa tıkladığımda yorum hiçliğe karıştı. kendine mesaj atıp yorumun akıbetini sordum. bana yorumun moderasyon tarafından silindiğini söyledi.

  ekleme: lelouchun yorumu eylül 2015 tarihli idi.

  bu akşam ise yaşanmışlıkların zamandizinselliğinin şimdi'yi belirleyişi adlı başlıkta neredeyse tüm yorumlarını silen multiple personality sendromeun yorumunu gördüm. her zamanki gibi başlığa tıklayınca yorum tekrar tozlu raflarındaki yerini aldı.

  kısacası yorumlar silinse bile anasayfada çıkıyor.
 3. evvet gençler elimde kanıtlarla geldim açılın. öncelikle şu yorumumu okuyun.

  okuduğunuzu varsayarak devam ediyorum. ekşisözlük sığınmacılarının gereksiz dram kesmeleri başlığına bizim lale olan cliff bir yorum yazmış. başlığa tıkladığınızda yorumu göremiyorsunuz. çünkü bunu silmişti geçtiğimiz aylarda.

  bir üstteki yorumumda bahsettiğim üzere yorumlar silinsede anasayfada görünüyor. silinen yorumun numarası (#111940) , hani abi inanmaz falan diye ekliyorum.

  siz inanmazsınız diye de ekran görüntüsü ekliyorum. https://i.hizliresim.com/ZZva4g.png

  bence cliff dava açmalı. benden izinsiz fikrimi yayımlamaya devam ediyorlar diye. sonuna kadar haklı. lale yapma olaylaının üzerine bi dava iyi giderdi.

  tanım: youreads'te başlıkların altına yazılan yazılar.

  not: bu yorum herhangi bir kişi, kurum ya da zümreye hakaret içermemektedir. ve türkiye cumhuriyeti yasalarına aykırı değildir. kural 1
  not: bu yorum mesajlaşmak için kullanılmamaktadır. tek başına, başlıkla ilgili bir anlam ifade etmektedir. kural 2
  not: bu yorumun içeriği diğer sitelerden kopyala-yapıştır şeklinde getirilmemiştir, şahsımın hayal gücü kullanılarak yazılmıştır. kural 3