1. envai çeşit interaktif sözlükte yazım olayının başka başka şekilde tanımlandığı ve fakat kültür ağının şahsen en iyi şekilde isimlendirdiği tanımlama. evet bir kişi, eşya, durum ve insan ile insandan bağımsız hayat denilen her bir şeyin kişiden kişiye değişen bir yorumlama şekli ile şemali vardır. ne entry, ne giri, ne girdi, ne de başka bir zakkum veya zıkkım... yorumlar, yorum, yorumlama, yorma, yor. insan bir yorumlama mekanizması gibidir. bazı insanların yorumu sığ ve kıt, bazı insanların ulu ve yüce, bazı insanların ise tanrısal ve olağandışı, bazı insanların bilinç altı ve üstü, bazı insanların yer ile gök. yorumlar. tuttum.
 2. birkaç ay önce anasayfa da çıkan bazı yorumların aslında silindiği silindiğini keşfettim. belki bu durumu fark eden benim gibi yazarlar vardır.

  ilk kez anasayfa da ilginç bir başlık görüp diğer yorumları okumak istediğimde fark ettim.

  ilk somut kanıtım ise lelouchun youreads ev aranıyor ilanları başlığına yazdığı yorum. (bkz: böbrek aranıyor) diye bir yorumu vardı. başlığa tıkladığımda yorum hiçliğe karıştı. kendine mesaj atıp yorumun akıbetini sordum. bana yorumun moderasyon tarafından silindiğini söyledi.

  ekleme: lelouchun yorumu eylül 2015 tarihli idi.

  bu akşam ise yaşanmışlıkların zamandizinselliğinin şimdi'yi belirleyişi adlı başlıkta neredeyse tüm yorumlarını silen multiple personality sendromeun yorumunu gördüm. her zamanki gibi başlığa tıklayınca yorum tekrar tozlu raflarındaki yerini aldı.

  kısacası yorumlar silinse bile anasayfada çıkıyor.