1. belki birileri gününe dair bir şeyleri buraya bırakmak ister
 2. bugün derse gidicekken evimin önünde eski bir arkadaşımla karşılaştım. hazır biraz boş vakit varken evimin oralarda yemek yedik sohbet ettik sonra derse gitme vaktim geldi. hava da o kadar yağmurlu ve soğuk ki. yemekten kalktık derse gitmem gerekirken doğruca arka sokaktaki evime döndüm. tüm gün yattım tv izledim tembellik yaptım. bugünde böyle geçti...
 3. bugün de ölmedim, günlük ve bir kez daha anladım ki insan gerçekten kolay ölemiyor
  her zamanki gibi öğlen kalkmış, kahvaltı ediyordum; başıma bir ağrı saplandı ama bir gece önceden içtiğim sıcak şaraba -gerçekten sıcak şarap değil, oda sıcaklığında ısınmış şarap- verdim ağrıyı. sonra ağrı şiddetlendi; hemen bir majezik attım ağzıma, ama nasıl küfrediyorum kendime; ısıtılmayan alkollü içecekleri sıcak içersen böyle olur, diye! derken üşüme de gelmez mi!? ankara sanırım +25lerde; ben mart'ta tshirt giyen insanım, hırka üstüne hırka üstüne battaniye derken ağrıdan ağlamaya başladım. baktım olmayacak eczaneye attım kendimi:
  ateş ölçüyor musunuz diye. kadın, bir ölçtü 32! tanrım dedim, cesetten halliceyim. bir daha ölçtük, 35; e iyi, diyor; tatmin olmadım tabii, bu sefer de acile. önüne gelenle kavga eden dr. sanırım bana acıdı, nöbet değişimi beklemeden muayene oldum. adama reglin ilk günü diyorum; pardon, diyor. hastayım, deyince anladı neyse ki... ulan koskoca doktorsun nasıl bilmezsin 'regl' ne; allah bilir 'klitoris'ten de haberi yoktur, ama konumuz bu değil; meğerse ateşim 38i biraz geçmiş; iğne dedi, kaçtım. evde ateş düşürücü partisi veriyorum şu an. bu arada tansiyonumu ölçtürürken de kalbimin biraz fazla attığını öğrendim. yani 70 dolaylarında olması gerekiyormuşmuş, benimki 120 dolaylarında. at güzelim, at; durana kadar at işte! velhasıl insan kolay ölmüyor, günlük.
 4. yine çok siktiriboktan bir günle karşındayım, günlük
  hayır ne kadar küfretsem az, inan
  akşam dersten çıktık, her şey normaldi
  binanın kapısında kedi gördüm, mıncıkladım biraz, yüz vermedi bana
  yanımdaki arkadaş 'bir gün bitleneceksin' dedi; ben de dayanamadım 'bağırma, hayvanı rahatsız ediyorsun' diye cevap verdim
  sonra telefonum çaldı
  konuşa konuşa bahçeden çıkmıştım ki sevdiğim kedi birden önümüze daha doğrusu sokağa fırladı
  vicdanını siktiğimin evladı frene basmadı, hayvana çarptı
  ben bağırdım, elimi kaldırdım, durmadı, ezdi
  ben bir daha bağırdım ikinci araba durdu
  kedi karşıya geçmek için can havliyle ara sokağa saptı, bir araba daha çarptı
  ve ben kendimi yola attım
  bir metre yüksekliğinde bir duvardan bahçeye atladı, saklandı
  ben de peşinden
  işsizliği, parasızlığı, zengin evladı olmayışımı da sikeyim
  153 ü aradım; hayvan ambulansı
  adres verdim ve gelmelerini tam 20 dakika bekledim
  hayvan zor nefes alıyor
  dayanamadım yoldan geçen bir çocuğu durdurdum, kediden korkar mısın, dedim; hayır, deyince, kucakladım kediyi verdim buna; sonra yine duvardan atlama operasyonu
  hayvan kucağımda bildiğim bir kitapçıya daldım
  ama nasıl ağlıyorum; işte o sırada kanaması başladı
  oradaki bir kadın hala 'insan' olanlardan çıktı; atladık taksiye, götürdük veterinere
  durumu kötü, çok kötü
  şu 72 saat çok kritik, tabii o kadar dayanırsa
  özetle benle bu ülkede yaşayan aptal kutularından duyarlılık kasıp sokakta insan-hayvan başına ne gelirse gelsin dönüp bakmaya bile tenezzül etmeyen insan müsveddeleri var ya... ulan ne kadar küfretsem az! bu olaya yetmeyen küfür hazinemi de sikeyim!
 5. yine 'misfortune never comes alone' tadında günler yaşıyorum, günlük
  geçenlerde kızartma yaparken elimi kızarttım
  yakmadım, bayağı bayağı kızarttım
  akabinde sesim beni terk etti
  kısılmadı, bildiğin gitti!
  özetle elim çok acıyor ve ben konuşamıyorum
 6. tesadüfi görmem güzel oldu bu başlığı. tanımsız manımsız kaidesiz dümdüz karalarız işte. zira ileride lazım olacak bana bu başlık altındaki yazılarım.

  uzun zamandır görüşmediğim kuzey ırak'ta petrol işleriyle haşır neşir olan bir dostumun aramasıyla, teyzesinin, 26 yaşındaki oğlunun cenazesine gittik dün. 2 ay önce evlenmiş çocuk. samsun bafra'da olan kazada 3 kişinin içinde bulunduğu araçtan sadece çocuk ölmüş. çocuğun patronları da taziye yerinde, ayaküstü sohbet ediyoruz. adam olayı anlatıyor: gece balık yemeğe gitmişler, dönüşte x5 ile su birikintisine giren araç toparlanamamış ve 5-6 takla atmış... gayriihtiyari sordum, alkol var mıydı diye, yok dediler. akşam 9'da balık yemeğe giden insanlar gece 1'5 suları kaza geçiriyor ise alkollü olma ihtimali yüksek, rahmetlinin otopsi sonucu sadece onun bulgularını ifade eder diğer iki yaralının da durumu incelenmeliydi dedim. demez olaydım. ortamdaki üç beş kişi kıllanmış, gidip sorup soruşturmuşlar. nitekim herkesin kafası karışmış. baktım olacağı yok gereksiz sorularla uğraşmak istemedim, arkadaşla görüştüm ben kaçıyorum, sen gelirsin diye. sonrası gittim beyoğlu'na birkaç kadeh sallamaya. (aklıma gelmişken, yahu iyi mojito yapan bi' yer bilen yok mu şu istiklal civarında, adam gibi yapan yere denk gelmedim hiç) yok polis misin, avukat mısın, savcı mısın, ne iş yaparsın gırla zırvalamaya başlayınca insanlar en güzele kaçmak.

  bizim arkadaş da akşama kalmadan yetişti, yanında babası da gelmiş. oturduk içiyoruz. babasıyla sohbet ederken, eskiden biz babalarımızın yanında çocuklarımızı sevemiyorduk, şimdi öyle mi, iki torunum var şapur şupur seviyorlar valla dedi. saygıdan mı yoksa ahlaki olarak mı yanlış bulunuyordu bu davranış dedim. yine demez olaydım. saygı ve ahlak aynı şeydir aslında, onun bir ayara var, fazla sevmek anne babaya hoş gelmez dedi. arkadaşta bana bakıyor, göz kırpıyor hani fazla sıkıştırma gibisinden.. bi' şey demedim, ya da demek istemedim. ne dediyse onayladım durdum. sığlık, bayağılık aşılması zor olgular. eski insanların genelinde gözlemlediğim sıkıntıların bilumumu belli başlı kalıplara hapsolunmalarındandır. 60 yaşına merdiven dayamış bir insana rasyonel izahat getirmenin de anlamı yok zaten. ne eğebilirsin ne de bükebilirsin; fazla da zorlarsan sadece kırılır. dün daha başka türlü birkaç şahitliğim neticesinde, bilhassa, dış dünya'ya yine ayak uyduramayacağım gerçekliği bir kez daha soğuk soğuk tokatladı beni . ara sıra böyle toplumdan, insanlardan soyutlanma gerçeğini ve gerekliliğini daha ileri taşıyacak hadiselere rast gelmem, yeniden dört elle yalnızlığa ve kitaplara sarılmaktan başka çaremin olmadığını çok güzel hissettiriyor bendenize. işte bu farkındalığı seviyorum.
 7. bu saatlerin ileri alınmama mevzusu sinirlerimi bozuyor. en çok ben beceremedim bu işi gibi hissediyorum. herkeste de bi dalga geçme halleri var, işte bir haftada adapte olamıyorlar, cahiller saati ayarlayamıyor falan. hepsini üstüme alınıyorum 2 gündür. yapamıyorum ben anlamadım bu işten hiçbir şey. dün gece bilgisayarın saatine baktım oo 12'yi geçmiş yatayım dedim. yatmadan önce bi telefona baktım saat 23:20 alla alla dedim demek ki ben yanlış gördüm. sonra arkadaşıma sordum saat kaç diye dedi 00:20 demek saatim kendi kendine geri gelmiş. halbuki o gün gerekli ayarlamayı yapıp ben kendim ileri giden saati geri almıştım. bu sefer de sistemsel olarak kendisi geri alınınca yine saati tutturamadım. bir de orada düşünce kuruyorum bak demek insan saat 11ken 12 sanarsa uykusu geliyor falan. sonra bakıyorum alakası bile yokmuş teorim düşüverdi. neyse mühim değil. uyudum sabah alarm çaldı bi baktım saat 8:40 off dedim geç kalmışım yine. kalktım biraz durdum kahve falan içtim ne olsa geç kaldım diye. mesaj atayım dedim bildirir mahiyette vazgeçtim sonra. çıktım metrobüse giderken alarm tekrar çaldı. baktım saat 8:30. yahu arkadaş, daha öncesinde 8:40'da uyanmıştım ben şimdi geri 8:30 oldu. keşke normal saat kullansaydım dedim. metrobüs durağındaki kalabalıktan gerçek saati tahmin etmeye çalıştım. saat 9:30 olsa o kadar kalabalık olmazdı, dedim evet şu an 8:30 olmalı, geç kalmamışım meğer, iyi ki de mesaj atmadım rezalet diye düşüncelerle yürüdüm. tam gircem görevli dedi makine bozuk otobüste basacaksınız. peki. saatiniz var mı? -8:30.. güzel, teşekkürler.

  metrobüse bindik 5-6 akbil basmamış olarak. kimsede ses yok. ben de şoför çemkirmesin şimdi diye kartı uzatayım dedim. dayının biri kartı aldı geri bana uzattı. "bunu dışarıda basacaksın" dedim bastırmadılar. geri uzattım aldı. sonra geri bana uzattı boşver basma gider geri gelmez şimdi akbil. dedim abi dışarda arıza varmış ondan burada uzatıyoruz. adam sinirlendi basma kardeşim bunlar yiyip içip yatana kadar... gerisini getiremedi. herkes anladı, herkes bizi dinledi kimse ses etmedi. hemfikirlik rüzgarları esti, basmadık akbilleri. evet halk tabanı isyana hazır. devrim yapmak düşüncesinde olanlar için çok müsait bir ortam var.

  ha şunu da belirteyim akbili bassaydım metroda aktarma ile 40 krş ödeyecektim. basmadığım için 1.10 ödedim. sistemin kaybı sandığımızdan daha düşük çıktı. farkında olmadan kazancı güvence altına almışlar. yani bir yerde akbil basmazsanız başka otobüse binince aktarma yapamadığınız için yine ödemediğinizin bir kısmını alıveriyorlar. tek vesaitte durum farklı tabi.
  abi
 8. bana keyif vereceğini düşündüğüm konuyu en ince ayrıntısına kadar bilmek istemiyorum. çünkü, eğer ileride, bir zamanlar şevkle yöneldiğim konudan artık keyif almadığımı görürsem, onu en ince ayrıntısına kadar bildiğim için, ona karşı tamamen yabancılaşmış ve hissizleşmiş olacağım. bu, ölü bir geçmiş demek olacaktır. bu, pişmanlık olacaktır.

  özel bir gayretle bir şeyler hakkında bilgi sahibi olmak istemiyorum. onlarla tesadüfen karşılaşmak istiyorum.

  gönülden sevdiğim ve bağlı olduğum insanları da -yukarıdaki motivasyonla- çok iyi tanımak istemediğimi fark ettim. bir şey sorduğumda cevap alamadığım için artık üzülmüyorum.

  erkek-cinsiyetsiz kadın seviciler, evet. onlar peygamberdir. serebral-insandır. ama görevleri göstermek değil, göstermemektir. mission: zorunda olmamak.
 9. bugün yeni türkiyeye uyandım sevgili günlük.

  servise geç kaldım çünkü dün gece yeni türkiyenin gelişini kutlayan semt sakinleri diyebileceğim ama sakin olmayan insanlar sevincini yine silahlara sarılarak kutladı. uyuyamadım.

  dün öğlen üst kata yeni bir aile taşındı ilk akşamdan çok misafirleri vardı ve yeni türkiyenin gelişini onlar da sanıyorum ki halay çekerek kutladılar.

  yeni türkiye çok gürültülü olacağa benziyor günlük.

  sabah evden çıkınca parti bayrakları çöpleriyle karşılaştım her yerdeydiler. hani konser sonrası pet şişe yığını olur ya yerlerde aynı öyle. araya bir de nerden karışmışsa bir türk bayrağı karışmış, bağlı olduğu çubuk da yamulmuş, boynu bükülmüş. , içim acıdı biraz. hiç olmadığı kadar anlam yükledim bayrağa.

  otobüste yine sıkış tepiş geldim. eski türkiyede bile emekli olacak yaşta olan o kadar yaşlı amca sabahın seherinde nereye gidiyordu bir anlam veremedim. yol boyunca memleket sanki dün gece kurtulmamış gibi kurtarmaya devam ettiler. hem de aynı yoldan. alacakları maaş ikramiyelerini, hamile geline verilecek çocuk "harçlığını" evlendirilecek, "kız bulunacak" genç torunlarını konuştular büyük bir coşkuyla.

  işe gelene kadar içim şişti günlük. allahtan kamuda çalışıyorum da çok konuşacak insanlara "sen devlet memurusun" diye "ya sen bi sus bi kere" anlamı taşıyan ukalalığımı yapabilirim.

  haberleri açtım bakayım dedim türkiyede seçim mevzusunun dışında neler olmuş.

  nusaybinde dün gece patlama olmuş. ölü-yaralı sayısı bile bilinmiyor daha.
  42 yaşındaki adam, 15 gündür birlikte yaşadığı 18 yaşındaki sevgilisini boğmuş önce sonra kendini asmış...
  2015te şiddetten ölen kadın sayısı 226 olmuş ki bu gecenin sayıları henüz sayaca eklenmemiş.
  egede göçmen teknesi batmış 6 çocuğa daha kara görünmemiş.

  yeni türkiye sabahında ajansa henüz bunlar düşmüş. umutsuzluk kapladı iyice içimi. emekli amcalar gibi umutlu olabilmeyi bayramda verilecek üç beş kuruşun ömrümü rahatlatabileceğini düşünmek istedim. yapamadım.

  ben yeni türkiyeyi de eskisi gibi hiç sevmedim.
 10. bugün bir şey öğrendim. 'boylu poslu' cümlesinin orijinali ''boylu boslu'' imiş. inanmayan olursa da aha ispatı.

  neyse bu yanlışı öğrendikten sonra nasıl olduysa aklıma lise yıllarım geldi. lise birinci sınıfta bir edebiyat sınavındayız. sınıfın sondan ilk üçe girerek tembeller kategorisinde bronz kazanan bendeniz o sınavda 95 almışım. sınıfın kelli felli öğrencileri 70'lerde takılıp kalmış. o zamanlar çalışkan matmazeller bir ağlıyor ki ne ağlıyor. hocamız şaşkın. bu nasıl böyle bir puanı aldı diye aklı karışık kuruşuk. hani test de değil sınav, sallasın da tuttursun diye. yüksek bir soruşturma neticesinde, işte kimle oturdun, nasıl oturdun, diğer sınıflardan en yüksek not alanlar falan fişman 95 verdi, ciğeri yana yana. tek hatırladığım ünlü ünsüz düşmesi temalı bir soru vardı, hah işte o soruyu koca okulda bir ben yapmışım. o günden sonra yeliz diye bir resim hocamız vardı, ne zaman beni görse tuhaf tuhaf bakıyordu. lise bitti, yıllar geçti, ben askere gittim-geldim bu kadın halen bana tuhaf tuhaf bakıyor her rastladığında. edebiyat nere, resim nere. benim o sınavdan 95 almam bir resim hocasında nasıl bir etki yapabilir ki çözemedim açıkçası. ve hiçbir zaman da sormadım bana neden cins cins baktığını. ben ona bakıyorum o bana, abartısız bir dakikaya yakın gözlerimizi birbirimizden ayırmadan bakıyoruz. hani merak ediyorum yahu ben de, neden bakıyor bana böyle bu kadın. nişanlandı, evlendi. bir gün gecenin yarısı restoranttan tam çıkarken baktım bu yeliz, kocasıyla el ele geçiyorken yine aynı şekilde baka baka gitti. neyse çözemedim gitti yıllardır. sanki uzaydan gelmiş bir yaratıkmışım gibi anlamsız, belirsiz bir soğuklukla bakıyordu işte. o sınava çalışmıştım ben aslında. tam 1 hafta her öğleden sonra oturup çalıştım saatlerce. (neden çalıştım hatırlamıyorum da vallaha) ve o yıllar, çok çok tembel de olsam suç ve ceza'yı, sefiller'i, denizler altında bin fersah'ı, mai ve siyah'ı okuduğum yıllardı. vay be, demek az buçuk asılsam derslere, yıkıp geçecem feriştahını bu dünya'nın. nitekim ateşten gömlek giymek tercihimiz olmuş. gerçi lise yıllarımda epey param vardı, belki o yüzden okumadım. şimdi kaç tane lise öğrencisi her akşam restorantlara gidecek kadar maddi ve manevi özgürlüğü var. lise öğrencisi günde 2 paket parliament içer mi. benim gibi dangoz içiyordu oysa. evet, azer bülbül'cüğüm demeli, ''erken atıldık hayata, çabuk yorulduk''.