1. youreads moderasyonunun benimsediği işleyiş şekli demokrasi. bu da sözlüğün kalitesini demokrasinin absürt özgecilliği hasebiyle dibe çekiyor.

  ' isteyen istediğini yazar. ' düsturu açık şekilde gerzekliği onama düsturudur. isteyenin istediğini yazması demek istenilen entelektüel seviyenin ve nezih ortamın asla oluşamayacağı anlamına gelir. diğer sözlükler buna örnek. isteyen istediğini yazdı ve her yer saçma sapan başlıklarla-tartışmalarla doldu oralarda.
  buraya gereken meritokrasidir. çünkü demokrasinin zayıflığı bütün gereklilikleri kendi zayıflığında eritir. böyle olunca da sol tarafta görüldüğü üzere 2-3 tane belli gerzeğin anket başlıklarıyla, şu'su bu'su olan erkek-kadın saçmalıklarıyla sözlüğü doldurulması kaçınılmaz oluyor.

  bu sözlüğün yönetiminin belli bir şiarı var. o şiar @abi'nin kendi cümlesinden aynen aktarmak gerekirse budur;

  ' katkıda bulunan tüm üyelerimize teşekkür eder, edebiyat, sanat, bilim, felsefe dolu bir yıl dileriz. ' şurada

  bu şiar demokrasinin başkası içinciliği ile törpülenmemeli ve bu şiar uğrunda gerekli cezalar derhal verilmelidir ve hep de böyle sürmelidir. gereksiz başlık, gereksiz tartışma, gereksiz yorum kendisini belli eder ve bu şekilde yazan yazarlar derhal sözlükten elimine edilmelidir. buna karşı çıkan orta yolcu 'demokratlara ' da (ki bunlar sistemin gerzekliğini gerzeklerden daha da sağlamlaştıranlardır) aynı cezalar uygulanmalıdır. yoksa böylesi bir saçma akış asla durdurulamaz.

  edit: düzeltme.
 2. çok doğru gereklilik,

  hatta bunun için önce meritokrasinin ne olduğunu bilmeyenleri atmakla baslayalim.

  meritokrasi yazarlara sinir koymak degil, bilgili ve yetenekli insanlarin bir şekilde yonetici olmasidir. üstün ve elit bir yönetici "isteyen istedigini yazsin" diyebilir bu da meritokrasi olur.

  youreads te meritokrasi olmali demek, buranin yoneticileri bilgisiz, beceriksiz ve degismeli demektir.
  hem bunu deyip hem de yöneticiden alinti yapmak ise bambaşka bir kafa.
 3. eğer üstün yetenekli bilgili bir kişi başkan olacaksa tek aday bellidir o da bu yorumu yazmaktadır.