1. bir youser'ın şunu söylediğini hayal edin;

  "sitenin reklam alması hiç sorun olmaz. hatta tıklanma potansiyeli olan yerlere koymalısınız. ben destek olmak için her gün bilinçli olarak reklamlara tıklıyorum."

  bir yazar/youser durup durduk yerde böyle birşey söyler mi? sanmam. ancak duruma göre değişebileceğini düşünüyorum.

  ekşisözlük'teki isyanı hepimiz biliyoruz. bu isyanın asıl sebebini de elbette. sözlük ticari bir şirket olduğu için kar amacı güden her şirket gibi gelirini arttırmak istiyor. bunu yaparken bazı hatalı uygulamalara imza attılar ve yüzlerce yazar bir alternatif arayışı içinde buraya akın ettiler.

  youreads ise kar amacı gütmeyen bir yer. reklam alımına karşı olduklarını dile getirdiler. masraflarını youser'ların yaptıkları bağışlarla karşılamak istiyorlar. ancak bu uygulama uzun vadede başarılı olur mu emin değilim.

  ben bu ikisinin dışında bir üçüncü yol önermek istiyorum; hem reklam alıp, hem de kar amacı gütmeyen bir yer yaratmak mümkün*

  "peki reklam alan bir yer nasıl kar amacı gütmeyecek?"

  düşünün ki site elde ettiği gelir ile tüm masraflarını karşılıyor, karını ise yardım kuruluşlarına gönderiyor. ürettiğiniz her içeriğin, yaptığınız her paylaşımın bir yardım kuruluşuna bağış olarak gideceğini bilseniz ne yapardınız? diğer sözlüklerde yazmaya devam edip sahibine para kazandırmaya devam eder miydiniz?

  içeriği üreten gelirden pay sahibi olmalı bence. tersi bana anlamsız ve mantıksız geliyor. ancak hangi yazarın siteye ne kadar fayda sağladığı, ne kadar pay sahibi olması gerektiği belirlenemediği için payın youserlara dağıtılması gerçekten de imkansız. bu yüzden "yardım kuruluşuna bağış" alternatifi aklıma geldi ve sizlere paylaşmak istedim.

  sizce ekşisözlük böyle bir yer olsaydı, insanlar "ekşi şeyler" uygulamasına itiraz ederler miydi? "yaw tam login olma kısmına reklam koyuyorsunuz, her gün 1.38 saniyemi buna harcıyorum" diyen olur muydu? ve daha nicesi...

  daha önce hiçbir yardım kuruluşuna ciddi bir bağış yapmadım. zaman zaman aklıma geldiğinde, "durumu iyi olan bir sürü insan var. zaten 3 kuruş para kazanıyorum. neden ben yapayım ki?" derim, bahaneler üretirim. bu yüzden yazı yazarak bağışta bulunmak düşüncesi bana nimet gibi görünüyor.

  şimdilik bu kadar. bu yazıyı sonuna kadar okuyan arkadaşlara teşekkürü borç bilirim.
  ulgan
 2. alın kardeşim alın, sonuçta su ile çalışmıyor bu meret.

  ancak;

  •reklamları mütevazı yerlere koyun.
  •zirt diye insanlarin gözüne sokmayin.
  •cok tiklanan, ya da dokunulan yerlere koymayın.
 3. bence olmalı hiç olmazsa tıklarız da bir faydamız olur. yazık her ay o kadar para giriyor.

  edit: gerekirse v-pilss gergedan falan da olabilir reklamın iyisi kötüsü olmaz.
 4. bence alınabilir ama kendi kendine oynatmaya başlayan videolardan ya da pop-up olmasın. onlara gıcık oluyorum.

  maliyeti çıkardıktan sonra kalan paranın bir yerlere bağışlanması konusundaysa site sahibinin, ortaklarının keyfinin kahyası değilim. ister yesinler, ister bağışlasınlar. kendi bilecekleri iş.
 5. belki bilinmiyor olabilir; youreads'in tüm masrafları 11/2015'ten beri üyeleri tarafından ödeniyor. türkiye'de bağış kültürünün yerleşik olduğu tek platform burası. sözün kısası burada reklamdan çok daha büyük olaylar dönüyor, reklam nedir ki? tırıvırı, saçma sapan bir sistem.
  abi
 6. bir avuç ergenin 'söyle bir sözlük yapak,reklamdan parayı kırak' mantalitesiyle oluşturduğu bir platform olmadığını açıkça ispat etmiştir benim nazarımda @youreads . bu saatten sonra reklam alınması talebini ben bir youser olarak dile getirmek istiyorum. bağış sistemiyle şu an olduğundan çok daha ileriye gidemez bu sözlük, fenerbahçe birkaç kuruş para kazansın diye yandex kurup, ona bir sene tahammül etmiş adamım. üstteki youser'ın ifade ettiği gibi gerekirse gergedan reklamlarına tıklarım günde en az 10 defa.halka arz zamanı geldi de geçiyor @abi kardeş.
 7. şayet alınırsa link tıklama işlerini clifford clavin yapmalı bence. bir işe yaramış olur en azından.
 8. her ay yüz - yüz elli kadar üyeye verilecek şekilde hediye çeki karşılığında reklam sistemi getirilebilir.

  misal d&r en alta küçük bir kitap reklamı koydu kitap başlığına en çok yorum giren elli üyeye aylık 50 tl'lik kitap hediye çeki verilsin.

  aynısı film ve müzik kategorileri için de olsun. hayat bayram filan olsun. :)