1. bir süredir sıklıkla talep edilen istatistik sayfalarımız tamamlandı.

  http://youreads.net/istatistik adresinden yada sayfanın en aşağısında bulunan istatistikler bağlantısından istatistik sayfalarına ulaşabilirsiniz.

  istatistikler yorum, kitap, film, müzik ve üye ana başlıklarıyla aşağıdaki gibi şekillendi:

  yorumlar
  dünün en beğenilen yorumları
  dünün en beğenilmeyen yorumları
  dünün en beğenilen kitap yorumları
  dünün en beğenilen film yorumları
  haftanın en beğenilen yorumları *
  haftanın en beğenilmeyen yorumları *

  kitaplar
  dün en çok yorumlanan kitaplar
  en çok okunan kitaplar
  en çok favorilenen kitaplar
  youreads puanına göre en iyi kitaplar

  filmler
  dün en çok yorumlanan filmler
  en çok izlenen filmler
  en çok favorilenen filmler
  youreads puanına göre en iyi filmler

  müzikler
  dün en çok yorumlanan müzikler
  en çok favorilenen müzikler
  youreads puanına göre en iyi müzikler

  üyeler
  en çok yorum yapanlar
  en çok yorum değerlendirenler
  en çok başlık puanlayanlar
  en çok kitap ekleyenler
  en çok film ekleyenler
  en çok müzik ekleyenler


  istatistik listeleri her sabah* 6:00-6.15 arasında,
  haftalık* istatistikler ise her pazartesi yine aynı saatlerde yenilenecektir.
  yorumlarla ilgili istatistik listelerine giren üyelerimize bilgilendirme postası da gönderilmiş olacaktır. *
  god
 2. bir cok alanda farkli istatistik sunmasi guzel olmus.

  istatistikliklerde veya en begeninlerde kendini gormek, insanlari mutlu ettigi yadsinamaz bir gercek. kaliteli, bilgilendirici, guzel yorumlarin oldugu begeninler listesi gormek umuduyla.

  en cok favorilenen yorumlar icinde ayri bir liste olusturulabilir.
 3. henüz yarı kapasitede bile işler bir fonksiyon olmamasına rağmen, prototip sayılabilecek şimdiki halinde dahi kafamda geleceğe yönelik harika şimşekler çakmasını sağladı.

  en çok okunan kitaplar ve en çok izlenen filmler favorilerim. "ulan bu kadar adam oturup bu kitabı okumuş/bu filmi izlemiş, ben adını bile ilk kez duyuyorum. ne ola ki bu?" şeklinde kafada uyanan soru işareti için dahi güzel. ileride, yazar sayısı artıp okudum/izledim seçenekleri de kullanıldıkça, "açılın ben çok kitap okudum", vay efendim "film izlemeyi çok severim ben" deyip de bu mecraya dalan birinin yaşayacağı duvara toslama hissini hayal edebiliyorum. adama sorarlar: "youreads en çok izlenen filmler ilk 100'den kaçını izledin hacı?"

  en çok favorilenen kitaplar, en çok favorilenen filmler ve en çok favorilenen müziklerin; youreads puanına göre en iyi kitaplar, youreads puanına göre en iyi filmler ve youreads puanına göre en iyi müzikler ile aşağı yukarı uyumlu olması lazım. eğer bu istatistikler uyumlu değillerse; ya favorilediği filme düşük puan veren yazarlarınız, ya favorilediği/favorilemediği her filme yüksek puan veren yazarlarınız, ya da puanlamayı trolleyen ciddi bir kitle var demektir. yani bu istatistikler arasında korelasyon yoksa puanlamanın güvenilirliği tartışılır. bunu ileride görürüz. öncelikle büyüme şart. ileride en çok başlık puanlayanlar istatistiğinden de troll avcılığı yapılabilir zaten, şimdilik dert değil :)

  dünün en beğenilenleri kısmı zaten bir sözlük fenomeni olmuştur, nitelikli yazma adına güzel bir gaz olabilir diye düşünüyorum. bu kısım işin biraz populist, biraz magazinsel tarafı.
  nitelikten sıyrılıp da niceliğe gelirsek: en çok yorum değerlendirenler, en çok kitap ekleyenler, en çok film ekleyenler, en çok müzik ekleyenler kategorileri tematik kasan gizli kahramanları ortaya çıkaracaktır.

  youreads üyelerinden tavsiyeler başlığında istatistik konulmasını önerirken benim aklımda bu kadar geniş bir düşünce yoktu. ama şimdi görüyorum ki, bir sözlükten öte referans alınan bir portal olma yolunda çok çok önemli bir şeymiş.

  ve bitirirken tekrarlıyorum: en çok okunan kitaplar ve en çok izlenen filmler'e dikkat :)
 4. bazen hangi yorumun ne kadar beğenildiğini görmek istiyorum açıkçası. çünkü mesela; diyelim ki kitap kanalında en beğenilenlerin en alttaki yorumunu en üsttekinden çok daha fazla beğenip 3lü 5li favorilemek istediğim oluyor. bu yüzdendir. tam istatistik beklediğim anlar var*
 5. severek okuduğum listeler oluşturuyor. ufuk açıyor.

  ileride daha da gelişecek, daha geniş, detaylı ve ilgi çekici bir hal alacak bölüm aynı zamanda.
  one
 6. sitenin açık ara en keyifli bölümü. özellikle beğenilmeyenler.
 7. daha da geliştirilebilir bölümdür.umarım geliştirirler.
 8. aynı yarışmanın rekor videosu yorumuyla dünün en beğenilenlerine girip, sempatik yarışmacı videosu yorumuyla dünün en beğenilmeyenlerine girmeyi başardığım istatistik :) anlaşılan ya baymış insanları ya da organik kimyadan çok çekmişler :) zülfiyare dokunan yorumları editlemek başlığına emsal oluşturmamak için buraya yazayım, biraz istek parça gibiydi o video ;)