1. lan çok salakça bir başlık açmıştım o gitmiş sevindirik oldum valla.

  edit: biri de hemen dislike yapmış... hani ben yandım sen de yansa eğer derdimiz, beğenilen/favlanan yorumlarımdan da giden olmuş dostum üzülme yalnız değilsin.
 2. database'i kurtarmak için elinizden geleni yaptığınıza eminim fakat ikincil bir görüş yada yardım almak isterseniz buradayım. edebi eserler min 1000 karakter onlarca eser çöp oldu. database için biraz daha uğraşmakta fayda olduğunu düşünüyorum.
 3. eski pişman olduğunuz yazdıklarınız da gitti demek istemiş (bkz: god) .giden gitti hepimizin emekleri vardı burada üzgünüz.resmen çaylağa döndüm mesela bende ama ufak bir şakayı bile büyüterek sorunu çözemeyiz
 4. oyun oynarken salak bir bug yüzünden save dosyaları giderdi. yeni baştan başlamak hiç içimden gelmediği için o oyunu komple silerdim. aklıma o geldi. neyse. olur böyle şeyler.
 5. yazarların e-posta, isim, soyisim gibi bilgileri çalınmış mıdır düşündürüyor..
 6. haftalık otomatik save'e 1 gün kala crash dump hatası vermiş fm gibi hissettirdi. hem de kazanılan iki maç, kelepire transfer anlaşması imzalanmış 3 oyuncudan sonra.
 7. arkadaşlar öncelikle bu hadisenin öngörebileceğimiz bir şey olmadığının farkına varalım. hepimizin yazıları, fikirleri, emekleri gitti. (#11034) de bahsedildiği gibi dalga geçme durumu söz konusu bile olamaz çünkü belki en fazla zarara uğrayan ben oldum. günlerce uğraşıp yazdığım bazı eklenti kodları da gitti. hepsi bir yana saatlerdir de sunucuyla boğuşuyorum, nereden ne kurtarırım diye didik didik veritabanı yedekleri tarıyorum.

  yani bu durum en azından benim için asla dalga geçilecek bir durum değil. 3 saattir soğuk terler akıttığım doğrudur. şu da bir gerçek ki olan olmuştur ve artık bunu hiçbir şey değiştiremeyecektir.

  kayıtlı kullanıcılarımızda bir kayıp söz konusu değildir. gidenler sadece son 5 güne ait başlık, yorum ve bunlara ait puanlama/favorileme bilgileridir. üyelere ait eposta, şifre, mesajlaşma dataları gibi özel bilgiler veritabanında şifreli bir şekilde tutulmaktadır, üçüncü şahısların eline geçmiş olması söz konusu değildir bu konuda şüpheniz olmasın.
  god
 8. peki bu olayı yaşadıktan sonra belki devamının da gelebileceğini öngerebiliriz. sonrası için bir garanti verilir mi acaba yoksa yazdığımız her şeye silinecek gözüyle mi bakmalıyız? alınan önlemler yeterli midir?
  hubot
 9. !---- spoiler ----!
  peki bu olayı yaşadıktan sonra belki devamının da gelebileceğini öngerebiliriz. sonrası için bir garanti verilir mi acaba yoksa yazdığımız her şeye silinecek gözüyle mi bakmalıyız? alınan önlemler yeterli midir?
  !---- spoiler ----!

  saldırılara karşı önlemleri alıyoruz. ama ne kadar çabalasak da bunun garantisini kimse veremez. devasa milyar dolarlık şirketler bile zaman zaman siber saldırılar yüzünden zarara uğruyorlar. (bkz: icloud'un hacklenmesi)

  bundan sonra yedekleri daha sık alarak benzer bir durum yaşanırsa en azından 5 gün yerine bir kaç saat* geriye gideriz bu da çok büyük bir sorun teşkil etmez sanıyorum.
  god
 10. sunucularda genel bir problem var. site yavaştı zaten, böyle bir aksilik olacaktı kanımca. beş gün ile kurtardık. buradan site yönetimine sesleniyorum, lütfen gerekli alt yapı desteğini artık sağlayın.