1. @aspirin osman'ın kurduğu "youreads şiir grubu"nda, vatsapta, sinema sohbetleri yaparken bir an düşündük "neden sinema grubu da kurmayalım?" ve çok gecikmeden grubu kurdum. ardından şiir grubunda sinema sohbetleri yaptığımız birkaç arkadaşı daha ekledim ve bir süre sonra sayımız on dörde ulaştı.

  grupta işleyiş henüz oturmak üzere. her ay bir ya da iki ülke sinemasını konuk edeceğiz. nisan ayında konuğumuz alman sineması oldu. mayıs ayında ise isveç-norveç-danimarka-finlandiya sinemalarını ağırlayacağız. bir yıllık program ise aşağıdaki gibidir:

  nisan:
  almanya (jeder für sich und gott gegen alle - werner herzog),
  (der himmel über berlin - wim wenders)

  mayıs:
  isveç(ondskan - mikael hafström) (diğer öneriler: den goda viljan)
  norveç(oslo, 31. august - joachim trier) (diğer öneriler: den brysomme mannen)
  danimarka(ordet - carl theodor dreyer) (diğer öneriler: allegro, festen)
  finlandiya (mies vailla menneisyyttä - aki kaurismaki) (diğer öneriler: laitakaupungin valot)

  haziran:
  polonya (ziemia obiecana - andrzej wajda)
  (przesluchanie - ryszard bugajski)
  rusya

  temmuz:
  meksika
  brezilya
  israil
  avusturya

  ağustos:
  çin
  kore

  eylül:
  balkanlar

  ekim:
  iran
  fransa

  kasım:
  japonya
  italya

  aralık:
  afrika
  okyanusya

  ocak:
  ingiltere
  yunanistan

  şubat:
  arjantin(la historia oficial - luis puenzo)
  (pizza, birra, paso - adrian caetano, bruno stagnaro)
  ispanya(el espiritu de la colmena - victor erice)
  (los santos inocentes - mario camus)

  mart:
  türkiye

  nisan:
  amerika

  grubun genel işleyişi yeni işleyiş önerileri gelene kadar şu şekilde olacak :

  pazartesi-çarşamba: o ayki ülke yönetmenlerinin filmlerinin önerilmesi ve çarşamba akşamı filmin seçimi (mesela mayısın ilk haftası isveç sinemasından filmler seçime sunulacak)

  perşembe-pazar: belirlenen filmin izlenmesi ve notlarının alınması.

  * cumartesi günü saat 22.00 eş zamanlı izleme günüdür, katılamayacak olan arkadaşlar daha önceki bir zamanda filmini izleyebiliyorlar.

  pazar: filmin değerlendirilmesi(canım pazar yoğun geçiyorsa değerlendirme pazartesiye sarkıtılabilir.

  düzelti: programı hazırlarken değerlendirme zamanı cumartesi ya da pazar olarak belirtilmişti ama grubun doğal işleyişinde değerlendirme zamanı pazartesi akşamına doğru seyretti.

  düzelti 2: gruptaki işleyişin son ve temiz hali, salı günü öneriler gelmeye başlıyor ve en geç perşembe gecesi film belirleniyor. cuma-pazartesi arası film izleniyor(cumartesi 22.00 eş zamanlı olarak). pazartesi akşamı vatsap grubunda film tartışılıyor.

  düzelti 3: yaz ayında aşağı seviyelere düşen motivasyon ve enerjiden ötürü 2016 temmuz ve ağustos aylarında izlenecek olan filmleri 2017 mayıs ve haziran ayına sarkıtıyoruz. yani yazın tatil, eylülde işbaşı.
 2. en az şiir grubu kadar değerli ilk haftasını geride bırakmış grup.
 3. nisan ayının son iki haftasında alman sinemasını ağırlayan grubumuzun bu hafta için seçtiği film (bkz: der himmel über berlin - wim wenders)

  film, perşembe-cumartesi arası izlenip -cumartesi 22.00 eş zamanlı izleme saatidir- pazar ya da pazartesi günleri grup üyelerince değerlendirelecektir.
 4. toplanıp sinemaya gitmeli günler de gelir umarım.
 5. mayıs ayının ilk haftasında isveç'i ağırlıyoruz. isveç'in kalburüstü yönetmenlerinin birçok filmi gruptakiler tarafından izlenmiş olduğu için film seçimi diğer haftalara nazaran daha zorlu geçti. finale iki film kaldı: 2003 yapımı "ondskan" ve 1992 yapımı "den goda viljan". sandıktan, senaryosunu ingmar bergman'ın kaleme aldığı "den goda viljan" galip çıktı.

  hatırlatma: eş zamanlı izleme vakti olan cumartesi 22.00, filmin uzunluğu sebebiyle bir saat geriye çekilebilir. değerlendirme günü ise pazartesidir.

  düzeltme: "den goda viljan" beş buçuk saatten oluşan bir mini dizi formunda internete aktarıldığı için haftanın filmi "ondskan" olarak değiştirilmiştir.
 6. yoksa siz hala katılmadınız mı?
  tanım: mükemmel oluşum.
  vagus
 7. mayıs ayının ikinci haftasında norveç sinemasını ağırlıyoruz. joachim trier'in (bkz: oslo, 31. august) ve jens lien'in (bkz: den brysomme mannen) filmleri arasında yapılan oylamadan "oslo, 31. august" üstün çıktı. cumartesi günü 22.00'de filmimiz, uygun olanlarca eş zamanlı izlenecek; uygun olmayanlar ise pazartesi gününe kadar seyredip değerlendirmesini sözlüğe yükleyecektir.

  filmin izlenebileceği bir ortam: oslo, 31. august
 8. mayıs ayının üçüncü haftası danimarka haftası olarak belirlenmişti. oylamaya dört film katıldı: ordet, allegro, adam's apple ve festen. festen ve adam's apple'ın gerilerde kaldığı oylamada ordet ve allegro arasında müthiş bir mücadele yaşandı. yeri geldi oylarla ordet öne geçti yeri geldi allegro ordet'nin önünde yer aldı ancak youreads sinema grubu'nun en geniş katılımlı ve en keyfili oylamasında son durum şu şekilde oluştu: ordet 9 oy, allegro 6 oy, festen 1 oy. özetle bu cumartesi 22.00'de eş zamanlı izlenecek filmimiz(eş zamanlı izleyemeyecek olanlar perşembe-pazar arası herhangi bir gün izleyebilirler), danimarka'nın en büyük yönetmenlerinden carl theodor dreyer'in ordet filmi oldu. gruptaki tüm arkadaşlara türkiye'dekilerin aksine keyifli geçen bu seçim dönemi için teşekkür ederim. :)

  filmin izlenebileceği bir ortam: ordet
  yukarıdaki link 38. dakikadan itibaren senkronu kaçırıyor; alternatif link: ordet
 9. youreadse yakışır bir grup olmuş. yalnız filmlerin biraz eski olduğunu hatta biraz değil baya eski.