1. youreads'i gerçek bir kültür ağı yapmak için yapılması istenen projelerdir. tabi ki kültürel aktivitelerle sınırlı kalmayıp her kategoride oluşturulup uygulanabilir.

  akla gelenlerden;
  youreads radyo
  youreads kitap paylaşımı
  youreads sesli kitap (kitap seslendirme)
  youreads radyo tiyatrosu
  youreads sokak sanatları
 2. çok iyi, çok güzel fikirler, harika. çabalarımızı takdir ediyorum ancak,

  (bkz: önce insan)

  yazar lazım, uğraşacak insan lazım, sayı-nüfus lazım bize. taze kan lazım. öyleyse,

  (bkz: bilenler bilmeyenlere anlatsın)
  buzlu
 3. uretilmis hic bir gorsel-isitsel "sey"'in farazi kurallarla baski altina alinmamasi gerektigini kafaya vura vura anlatan bir servis-eklenti bu projelerden biri olabilir. hele ki "toplumsal ahlak kurallari" gibi tamamen donemsel ve siyasi bir alginin uzerinden kisitlamalar uretmek ya da bunu savunmak en hafif ifadeyle ahmaklik olur.

  kim demis sisddetin kotu, yikici oldugunu? sistem, siddet tu-ka-ka der, diger yandan bi bakarsin bazen bir park'i yok olmaktan kurtarir, bazen toplumlari, bazen de devletler kurar. siddet, orgutlenmeye baslamasindan nihayetine kavusana kadar cok az savunani olur. cok sonradan savunanlari, hakli bulanlari ilk gunkunden cok daha fazla olur.

  "bel alti"'nda bahsedilen bel, yani "aa! o kadar da mahrem yerler/seyler konusulmasin"'daki bel bile farazidir. toplumlardan topluma degisebilecegi gibi ayni toplum icindeki farkli cografyalara gore bile degisiklik gosterir. seriat'in hukum surduru gerlerde "bel" boylu boyunca. buralarda bir boynun uzunlugunun ne kadar cekici olabilecegi, ciplak omuza dokulen saclarin guzelligi gibi bir seyden bahsedilmesi toplumsal ahlaka aykiriyken batiya gittiginde bel kavrami belirsizlesiyor. e orasi seriat'ci, onlar cok muhafazakar. o kadar olmaz. e batidakiler de ahlaksizlik! seviyesinde rahatlar, onlar kadar da olmaz. yani? ya ahlak benden sorulur, bir sey ureteceginiz zaman bana soracaksiniz, en dogrusunu ben biliyorum diyosun ya da ne dediginden haberin yok.

  bir uretim ya da paylasim icin "sacma sapan / kaliteli-kalitesiz" turunde nihayi degerlendirmeler yapilabileceginin dusunulmesindeki carpiklik hic girilesi bi konu bile degil.

  youreads henuz bir "kultur agi" olmadigi gibi mukemmel bir kultur agi olmaya oldukca uzakda simdilik. henuz, icerigi insa oluyor gorulecegi uzere. kitap-muzik-film urunlerine ait sayfa acmak bir siteyi kultur agi yapmaz, duzenli bir listeleme sitesi yapar. eger kultur agi-sitesinden anlasilan bu ise imdb.com kultur ve sanat uzerine otorite olurdu. belki boyle algilayanlar da olabilir, ama gercek oyle degil.

  peki nasil kultur sitesi olacak burasi? ne zaman bir filme ait baslik altinda, filmin icerigine dair ve yayimcinin film tanitiminda bahsetmedigi seylerden konusulup, tartismalar cikacak, dogrular ile yanlislar, ahlak kurallarini dusunmeden, yer yer siddetli bel alti vuruslarindan da cekinmeyen tartismalar ciktiginda. hatta yer gelecek bu kadar olay sadece bir film sahnesi ile ilgili, belki bir replik, belki de bir sarki misrasi icin olacak. eger bir "kultur agi" olacaksa burasi, su an jenerigi izliyoruz. yargilar degisir, bazen uretimin yolunu acar bazen de kapar. yargilar degisirken uretilen kalir. yargilamaya degil uretmeye ve bakin.
  alkol
 4. bence kısa bir süre sonra sonra bir mekanda toplanmalıyız mesela izmir kordonda bira midye eşliğinde güzel bir sohbet ortamı oluşturalibir, hatta ardından ben çeşmelerin üzerinde "youreads.net" bile yazarım lan
 5. kurulması istenen gruplar ya da yapılması istenen projeler youreads'in yönetiminden bağımsız, sadece yazarlar arasında olabilir. taze kana ihtiyacımız var, yeni insanlar gelsin, teşvik edin diyorsunuz da ben böyle olduğunu düşünmüyorum. bi site var çoğzel gelsene mi diyeceğim insanlara. elimizi taşın altına koyalım. taş da değil ki istediklerimiz gerçekleştireceğiz işte. iki kişiden grup olmaz mı? olur. bak biz bunları bunları yaptık çok da eğleniyoruz ya da siktir et eğlenmiyoruz ortaya güzel işler koyuyoruz desek insanlar ilgi alanına göre bunu sevecekler ve gelmek isteyecekler.

  bunun için bi zirve mi yapmak lazım skype/mail grubu mu kurmak lazım başlık mı açmak lazım bilmiyorum ama bir şeyler yapılmalı. yeni insanlar bekleyerek zaman kaybedeceğimize başlayalım. kafamızdaki gibi olmayabilir işler, sorumluluk almayanlar çıkabilir, sorumluluktan kaçanlar çıkabilir ama zamanla iskelet kadro ortaya çıkacaktır.

  gelecek insanlar(o beklediklerimiz) bize neyi vaat ediyorlar? onlar gelince daha mı güzel olacak? göreceli olarak küçük ve kaliteli olan youreads'ten çıkmıyor mu yani hiçbir iş? taze kan lazım demeyi bırakalım. ilk entryde yazdığım ve diğer arkadaşların söylediği gruplarda ısrar ediyorum. isteyen varsa mesaj atabilir ve başlayabiliriz. özellikle sokak sanatı (sokak sanatı derken duvar yazılaması-boyaması-çizimini kastediyorum) grubu kurulması taraftarıyım. yazdığım diğer şeyler için de moral-motivasyonum var. hepsinin arkasındayım ve yapmak istiyorum.

  istekli yazarları beklemeye değil başlamaya davet ediyorum.
 6. yazılan bütün yorumlara katılıyorum. en çokta yönetime ihtiyacımız olmadığı konusunda.

  örneğin şu aktivite : youreads eş zamanlı kitap okumaları , bu aktivite yönetimin fikri değildi. bir sey demek istemiyorum başlığı açtı , insanları topladı ve yürütmeye başladı.

  radyo fikriniz mi var ? bunu hadi radyo kuralım diye konuşmayalım. hazırlanın , bir sistem kurun kafanız da , kadronuzu düşünün , kimler eksik . bu şekilde bir başlık açıp ihtiyaçlarınızı yazın , illa ki gönüllüler çıkacaktır. öteki türlü sadece " radyo kurak mı ? " gibi bir durum oluyor.

  kısa film mi ? çekelim anasını satim. figüran olurum , ışıkçı olurum , çay taşırım hiç fark etmez. yeter ki birlikte olduğumuz insanlar güzel olsun ve emek versin. sokak sanatı nedir hiç bir fikrim yok , ona da varım. öğretin çöp adam çizeyim duvarlara.

  ama dediğim gibi , aklınızda ki fikir bir cümleden ibaret olmasın. bunu detaylandırın , en azından sizinle birlikte yol almasını istediğiniz kişilere bir sunum yapabilecek düzeyde olsun. gerekirse halı saha maçı yapar , çıkışta bira içer kokoreç yeriz.

  (bkz: sosyalleştirin lan beni !)
 7. kısa film için, örneğin bu pazar istanbul-izmir-ankara zirveleri yapılabilir. kim nerede yaşıyorsa toplanılır o şehirde. hem tanışılır. hem de kısa film (başka bir şey de olur, radyo diyenler var mesela) hakkında konuşulur. elimizde ne var bakılır. neler yapılır, yapılabilir düşünülür.
  örneğin ''3 şehirin hikayesi'' adlı kısa film çıkar belki.
 8. bir başlık değil youreads içerisinde bir kanal olması gerektiğini düşündüğüm projelerdir. kanal içersinde herkes gerçekleşmesini istediği, umduğu, hayal ettiği projeleri başlıklar halinde açabilir. böylece insanlar her bir başlıkta ilgili projeleri tartışabilir, eleştirebilirler. herkes bu projelerle ilgili neler yapabileceğini, projeye nasıl katkıda bulunabileceğini ya da sadece nasıl olması gerektiği ile ilgili düşüncelerini söyler. böylece başlıklar altında biriken girilerle projeler zamanla olgunlaşırken bir yandan da ihtiyaç duyulan kadrolar oluşmaya başlar. sonradan katıldığım için gözlemleyebildiğim kadarı ile "eş zamanlı kitap okumaları"nda da bu böyle oldu.

  radyo kurmak sağlam kadro ve zaman isteyen bir iş. tam olarak neler gerekir nasıl bir ekipman lazımdır bilmiyorum. bilen birilerine ihtiyaç var; böyle birileri olduğunda da bana söylenen işleri yapmaktan keyif alırım. bu kadro ve fikir bir başlık altında gelişirken youreads youtube kanalışimdilik desteklenebilir.

  kitap paylaşımı bence harika ve kolayca organize edilebilir bir proje. youreads içerisindeki diğer birçok proje ile de beraber götürülebilir. misal ileride eş zamanlı okumalar gruplar halinde yapılmaya başlarsa (ki başlar diye düşünüyorum) bir grup belirli bir kitabı okumayı bitirdiğinde isteyenler aldıkları kitapları yeni başlayacak gruba ulaştırabilir. kitap paylaşımı ekonomik ihtiyacın(ki elbetteki bu açıdan da büyük bir faydası var.) ötesinde bir olgudur ve özellikle ankara, istanbul, izmir gibi şehirlerde belirli yerlerin belirlenmesi ile çok kolay bir şekilde aktif hale getirilebilir.

  sitenin bir sesli kitap arşivi olması harika olurdu. ki bu da aslında istenirse radyo projesi ile destekleşebilir bir düşünce. bütün bir kitabın sesli okunması uzun süreceği ve proje bir başarıya ulaşamazsa emeklerin boşa gidebileceği düşüncesi ile (ki böyle kitaplar için "ha" deyince böyle bir işe girişmek zordur.) öykü ve denemeler ile başlanabilir. insanlar kitaplardan seçtikleri ya da bağımsız öykü ve denemeleri seslendirerek siteye eklerler. bunlar yorumlanır, derecelendirilir ve arşivlenir. youtube kanalında yayınlanır, radyo için harika bir malzeme olur ve hatta sitedeki ilgili kitap başlıklarına iliştirilir. sitede bir kitap başlığına girdiğimde kitaptan bir yada birkaç parçayı sesli olarak dinleyebilmeyi çok isterdim.

  sokak sanatları için yaşanılan şehirler ön plana çıkıyor. ankarada yaşayanlar için bu konuda çok güzel bir fırsat var aslında ki benim de birkaç gündür kafamda olan bir şeydi. kuğulu parktaki duvar üzerindeki işletme tarafından tekrar boyandı (ve sanki üzerindeki yazılar halkın değilmiş gibi halk rahatsız oluyordu bahanesi ortaya atıldı.)bildiğim kadarı ile de hâlâ o şekilde duruyor. o duvarda koca bir "kahrolsun halkların salaklığı" yazısı görmeyi ya da hayır o duvara bunu yazmayı çok isterdim. bu ve bunun dışındaki çalışmalar için bir grup oluşturulabilir bunun altında da illere göre alt gruplar kendi projelerini üretebilirler.
 9. bunun için ayrı bir başlık açmak istemedim ayrıca yanlış başlığa yazıyorsam da affınıza sığınıyorum.
  eksiğini hissettiğim konu şu ki sevdiğimiz film karakterleri için kullanabileceğimiz bir kanal yok.
  örneğin ben the big lebowskinin efsanesi the dude için ya da col.hans landa için başlık açmak isteyince kişi kanalından başka çarem kalmıyor. umarım youreads yönetimi buna bir çare bulur.
 10. biri kitap paylaşımıyla ilgili diğeri haber paylaşımıyla ilgili global ölçekte hayata geçirilebilecek iki projem var. bunları youreads bünyesinde de uygulamak mümkün tabi. iki ay sonra temelli istanbula geçeceğim. o vakit yüzyüze konuşarak projeleri geliştirebileceğim ve bu konularda elinden geleni yapabilecek yazılımcı, tasarımcı gibi ekip arkadaşlarına ihtiyacım olacak.
  sevgiler herkese :)
  arjen