1. hayatımda gördüğüm en rezil üye alım sistemidir. yeni üyenin karma puanı yüksekse, yani yazdıkları beğenilmişse, üyeliği onaylanacak. düşünün ki kanarya seven 10 kişi hayvanseverler derneği kurmuşsunuz, derneğe katılmak isteyen 10000 kişi, kanarya seven 10 tane hıyar istemediği için derneğe katılamıyor.

  dernek örneğinde de, site özelinde de "özel oluşum kardeşim ,isteyen istediği kuralı koyar" diyebilirsiniz. ama bir kuralın koyulabiliyor olması onun aptalca bir kural olmadığı anlamına gelmeyecektir.

  bu üye alım yönteminin amacı, açıkça clifford clavinve rahmetli meercm gibi insanların siteye üye olmasını engellemektir. çok sesliliğe vurulmuş bir darbedir.

  troll troll diye ağlayan arkadaşlar bu alım yöntemiyle youreads'in büyüyüp gelişeceğini falan zannediyorsa büyük yanılgı içerisindedir. troll yaftasıyla kişilerin dışlanmasının açıklaması, troll tabir edilen kişilerin ifadelerine sinirlenen ve daha sonra bu ifadelere sinirlenmenin aptalca olduğunun farkına varan beyinsizlerin kendi aptallıklarına da sinirlenmesi ve sinirlerini troll'e yönlendirme eğiliminde bulunabilir.

  kitapların 1 yorumla tanımlandığı ve öylece kaldığı zengin sitenin yeni sistemi herkese hayırlı olsun.
 2. hakikaten saçma, belki kişinin görüşü farklı olabilir illa beğenilmek zorunda değildir. bu haksız olduğu sonucuna varmaz.

  keza yazar bunu anlayınca farklı bir şekilde yani önce bütün herkesin beğeneceği şekilde yazılarını yazar ve sonra aktif youser olunca trolllük yapacaksa yine yapar. hayatın içinde olduğu gibi burada da beğenmediğiniz veya piç diye tabir edeceğimiz insanlar olacaktır.

  üstelik burada aynı zamanda tartışma yapılabilmesi için karşıt görüşlü insanların olması lazımdır. siz zülfiyareye dokunanları boşuna mı yaptınız.

  edit: küfür hayatın içinde var olan ve yeri geldiğinde kullanılmasında bir mahsur görmediğim bir söylemdir.
 3. üye alım sistemi kimseyi ayrıştıran bir sistem değildir. tam aksine sözlüğün algısı doğrultusunda yazarlar almayı hedefleyen sistemdir, kimse beğenmedi diyerek kötü demek istemez, amacı kalite bir interaktif sözlük ağı haline getirdiğimiz yerin kalitesini korumaktır.
 4. her zamanki gibi üyelerin alımlarda değil, alım sonrasında elenmesinin daha doğru olduğunu düşünüyorum. mesela 5 tane hesabı olan bir arkadaş rahatlıkla 6. hesabını moderasyona onaya gönderebilecekken, başka bir arkadaş da birileri beni oylasın da sıraya gireyim diye bayaca bir süre bekleyebilir.

  bunun yerine yeni üye olanlara örnek yorumlar gösterilip bu formata uygun mu, değilse neden uygun değil tadında bir anket yapılarak kuralları iyice pekiştirmeleri sağlanabilirdi.
 5. bence endişe duymamıza gerek yok. zaten trollerin açık fikirli olup geri kalanların dar görüşlü olduğu düşüncesi öyle havadan bir önkabul. bana göre aykırı fikirler çılgınca eksilenmeyecektir. seveni sevmeyeni olacaktır. karma puanı üye onayı yapacak ekip için iyi bir veridir.

  bir ortama girilecekse ve denetim olacaksa neden faaliyet gösterenler değil de birtakım yetkililer doğrudan sonuca gitsin ki? önden bir oylamadan geçer, gerisi zaten diğer sözlüklerde de olan gibi admin onayı şeklinde olur. admin bakıp da değerlendirme yapacaksa eğer, bu değerlendirmede youser'ların yaptığı oylama neden etkili olmasın?

  karma negatif olursa ne olacak? admin ya da ilgili moderatör bakacak diğer sözlüklerde nasıl denetim oluyorsa o olacak. buraya karşı hiçbir saygısı olmayan birilerinin hesabını boşuna onaylamamış olacak. farz edelim ki kurallar dahilinde aykırı şeyler yazdı ve eksilendi, bu durumda adminler bi değerlendirme yapar, zor değil. onaydan sonrasında çıldırma durumları olursa b planını c planını devreye sokar. youreads'i harcayacak değiliz, buna zaten kimse müsaade etmez.

  önemli olan burada iyi niyetle paylaşım yapmak, sahiplenmek, birbirimizi öğrenmeye, okumaya, geliştirmeye teşvik etmek. bu kapsamda kim olsa gelip yazar, başımız üstünde yeri var.

  hiçbir denetim sistemi olmadığında da 10 tane hesap alıp rastgele mesajlar atılmasına, oylama usulsüzlüğe, aklınıza gelmeyecek türlü saldırılara maruz kalıyoruz. en azından buraya gelen kişiler yazdıklarını birilerinin okuduğunu değerlendirdiği, adminlerin ip kontrolü yaptığını bilsinler. ona göre yazmaya çaba göstersinler. amaç en başından belli okumaya teşvik etmek.

  diğer konular konuşulur, tartışılır, kurallar dahilinde yazılır bence çok sorun değil. önemli olan bizim kitap film müzik felsefe bilim sanat gibi alanları ön plana çıkarabilmemiz, buna gayret gösteriyoruz. siteye baktığımızda bunu hissetmek istiyoruz.

  yeni gelen ve güzel paylaşım yapmak ya da kitap, film yorumlamak, listeler oluşturmak isteyenlerin önüne hemen set çekmek doğru değil. siteye saldırmak için de 5 adet yorum yeterli değil 5 saniyede sileriz olur biter. yazmak isteyen de 3 saniyede onaylanır sisteme girer.
  abi
 6. en iyi değerlendirme usulü ekşide yapıldı ve devam ediyor. buradaki insanlar, öyle ya da böyle, bir güruh. clifford clavin'in profiline bakıldığında, yeni bir clifford clavin'in bu sisteme göre üye olması imkansız. zira yorumları hep eksilenmiş. bu da şu de

  lan neyse ya niye yazıyorsam anasını satayım. ak partiye konuşuyormuşum gibi hissettim bir an. kafasına göre iş yapan reyiz ve reyizcikler. koyun gibi devam, yaz, birileri eksilesin artılasın oh devam.