1. patates yemeyi ihmal etmeyin.
 2. bu başlığa girmeyin.
 3. babana bile güvenme.
  eale
 4. aşkta kurnazlık olmaz.
  sevin.
  en küçük karıncayı bile.
 5. insanlara öğüt vermeyin.
 6. zamanında rahmetli dedemden aldığım bir öğüttür, babamın alkol alışkanlığı çoğumuzun hayatının içine ettiği için çocuk yaşta karşısına çekip; "sinirliyken, üzgünken ve gerginken içki içme. mutluyken iç, kutlamak için iç, kafa dinlemek için iç. böyle içersen olduğundan farklı birine dönüşüp, götü başı dağıtmazsın. diğer türlü içersen istemediğin birine dönüşürsün, sürekli yaparsan sana normal gelir ama kimse iki farklı insanı aynı bedende kabul etmez" o zamandan beri uyguladığım bir öğüttür. tavsiyem sizde uygulayın, çok yararını görürsünüz.
 7. empatiyi arttırmak.
  sud
 8. youreads itiraf başlığında gözlemlediğim kadarıyla çok fazla aşk acısı çeken arkadaşımız var. aşk acısı çekebilmek özünde güzel bir şeydir, fakat abartıldığı kadar da yıkıcı değildir.

  şimdi daha genç yaşlarında sanki tüm hayatı yıkılmış gibi yazan arkadaşım sanadır sözlerim. neredeyse nefes alamıyorsun, birisi göğsüne oturmuş gibi hissediyorsun ya. işte o kalp krizi olmadığı için şanslısın, bu belirtiler kalp krizinde olur ancak, aşk acısında olanı sanaldır.. gelip geçicidir.

  öğütlere gelince;

  - çok klişe olacak ama doğrudur. sana başkası mı yok be.. lan şöyle dışarı çıkıp biraz etrafına bakınsan elini sallasan ellisi arkadaşım. saplanıp kalma aynı kişiye, boş yere patinaj çekersin.

  - diyelim ki biraz utangaç birisin ve o gittiyse artık hayatında kimseye ulaşamayacak kadar çaresiz hissediyorsun. e ulaşma o zaman kardeşim, git bir kitapçıya gönlüne göre bir kitap seç, çizgi roman al, maket al, gel evine mis gibi yap kahveni, alkol kullanıyorsan biranı al.. baktın bunlardan canın sıkıldı youreads'te birilerine sataş. trollük bile yapabilirsin. (kural 2'ye dikkat et, bu kanaldan çok pis vuruyor moderatörler)

  - sen öyle odanın duvarındaki is lekesine bakıp onlardan fal çıkarırken, o kafasına göre gezip dolaşıyor. niye kendini bundan mahrum ediyorsun ki? daha önce beraber gittiğiniz yerlere bile gidebilirsin, dalganı geçersin o şapşal aşık günlerin için.

  - derslerini filan serme sakın çok pis döverim. çünkü o, senin yüzünden derslerini filan sermiyor, kendi g.tünü kurtarmaya çalışıyor hayat gailesinde, sen de kurtar.

  - ya zaten bu ilişki mevzuları hep masraflı işler. öğrenci adamsın, sinemaya bile gitsen 2 kişi en az 35 lira. ucuz olsun diye festival filmi kovalamaktan, biranın sulusuna dünya para vermekten bıkmadın mı? bırak o göbeğini de içeri çekmeyi, rahat ol biraz, dünya varmış de..

  hadi bakıyim evladım.. salak salak kendini duvarlara vurma da yaşantına devam et. nefes alamıyormuş onsuz da bilmemneymiş de... akciğerin yok mu lan senin...

  biraz örnek al şundan
 9. biz insanlara en büyük öğütlerden biride geçmişimizdir ...
  nereden geldiğimizi unutacaksak eğer nereye gittiğimizin de pek bir önemi yoktur.
  acılar hani bizi yıpratan şeyler varya hani sadece yıpratan tarafını gördüğümüz, kullandığımız eğer onlara daha dikkatli bakarsak aslında en büyük motivasyonumuzun onlardan oluştuğunu görürüz...
  dişimizi her sıktığımızda o iki çene arasında öğüttüklerimiz aslında bizim kendimize biçtiğimiz ögütlerimizdir...
  kendiniz kalın...
  geçmişi, geçmişi unutmayın...