1. mecid mecidi : küçük şeylerden büyük filmler çıkartır. insanı en güzel o anlatır.

  sergio leone : estetiktir. insan suretini harita gibi kullanır. devrimcidir, western kalıplarını yerle bir edip kendi kurallarını koyar. kusursuz sahneler meydana getirir. filmlerindeki müzik kullanımı enfestir. ennio morricone'nin bunda payı büyüktür.

  sidney lumet : 12 angry men, Serpico, Dog Day Afternoon, network, the verdict gibi eşsiz filmlere imza atmış, neredeyse tüm filmlerinde adaleti, yeri geldiğinde medyayı sorgulamıştır. aynı zamanda oyuncularından en iyi performansı alan yönetmendir sidney lumet.

  jean-pierre melville : sinema tarihinin en tarz yönetmenlerinden biridir. gangster hikayelerini en iyi anlatan yönetmendir gözümde.

  ertem eğilmez : samimi, sıcak filmlerin yönetmeni, hemen hemen aynı oyuncu kadrosu ile çalışması bunda önemli bir faktördür. o olmasaydı türk sineması çok eksik kalırdı.

  ingmar bergman : bitmek tükenmek bilmeyen varoluş sancısıdır. tanrı arayışıdır. babasının papaz olması ve sancılı bir çocukluk geçirmesi sinemasında önemli bir etkendir. siyah ve beyaz en fazla onun filmlerine yakışır.
 2. metin erksan
  nuri bilge ceylan
  jean-pierre, luc dardenne
  metu
 3. alejandro gonzalez inarritu

  1963 mexico doğumlu karizmatik, sempatik ve dünyaya bakış açısını kıskandığım yönetmen.

  kendisini ilk kez amores perros ile tanıdım. o gün, öyle bir şey var mı bilmiyorum ama "bir yönetmen tanıdım hayatım değişti" olayını yaşadım. sonrasında babel , biutiful ve 21 grams (kronolojik değildir) bangır bangır gelmeye başlıyor derken bombayı 2015'in en iyi filmlerinden biri olan birdman ile patlattı ve nitekim oscar ödülü kazandı. birdman'e kadar olan tüm bu süreçte değişen tarzı hakkında da bir şeyler söylemek isterdim ama o da başka başlığın konusu olsun. şimdilerde 2 hafta içinde vizyona girip kendiyle beraber leonardo dicaprio'ya bile oscar kazandıracağına inandığım the revenant beklemekle meşgulüm.
 4. akira kurosawa
  alejandro gonzález iñárritu
  zeki demirkubuz
  majid majidi
  theo angelopoulos
  kim ki-duk
 5. zeki demirkubuz
  krzysztof kieslowski
  ingmar bergman
  emir kusturica
  michael haneke
  david lynch
  ve mommy faktörü ile xavier dolan