1. genellikle öğrencilik ve tecrübesiz işe alınamama sorunsalı üzerinden yürüyen iş deneyimleridir. hayal kırıklığına uğranabilir, para kazanamayabilirsiniz, ama perspektif kazanırsınız. mesela ben bu işlerde çalışan insanlara tecrübelerim doğrultusunda yaklaşıyorum. onların işlerini kolaylaştırmaya ya da en azından sorunlu müşteri olmamaya gayret ediyorum. geniş bi çevrem oldu, güzel arkadaşlar ve anlatılacak bir sürü hatıra biriktirdim.

  geniş bir listeyle açılışı yapıyorum;
  sigorta acentesinde eleman, pansiyonda resepsiyonist, panjurcuda-doğramacıda-hazır mutfakçıda çizim teklif vs., börekçide garson, markette kasiyer, mermercide mezar satışı, reklam afişi asma, anketörlük, yurtta nöbetçilik, etüt merkezinde ödev yaptırmak, çağrı merkezinde satış, meyve suyu standı elemanı, otobüs bileti satmak, burger king, cafede kahve falı bakmak ...

  daha aklıma gelmeyen değişik işler de olabilir tabi , aslında bi ara evrakta sahteciliğe de ucundan bulaştım ama bu başka bir başlığın konusu (g.t korkusu)(swh)
 2. "yazarların şu an yaptıkları işler dışındaki meslekleri" şeklinde değiştirilmesi gereken başlık. bizzat okuduğu yahut hevesi olduğu, kalpten istediği işi yapan ne kadar büyük bir çoğunluk var ki ülkede? yapabilen azınlığa derinden saygılar, gıptalar,yeşil gözlerimle kenafir bakıp hasetle iç geçirmeler... (şaka len * )
 3. internet cafe de oyun problemleri çözen eleman bendim, öğle yemeğini beğenmeyen beyaz yakaliya tost, sosis taşıyan bendim, lüks sünnet töreninde ara sıcakları servis eden bendim, fındık bahçesinde fındık toplayan bendim, hayvan gübresi taşıyan bendim, inşaatta kalas çakan kalıp yapan bendim, karta kaç taksit yapalım diyen kasiyer bendim, abla bu renk koltuğuna duvarına uyar diyen halı satıcısı bendim ben her yerdeyim ve öğrenciydim.
 4. güzin ablalık. herkes derdini anlatır,kimse derdin var mı diye sormaz *
 5. ben orospuluk ve pezevenklik dışında her sektöre dalıp çıkmış biri olarak genç arkadaşlara tavsiye vereyim. çalışırken parayı boş verin. karnınız doysun yeter. ancak yaptığınız iş size katkı versin.

  gemilerde miçoluk yapmıştım. hem dil sorununu aştım. hem dünyayı gezdim. iyi ki yapmışım dediğim işlerden. muhasebecinin yanında çalıştım. iş hayatıyla ilgili çok şey öğrendim. bir sinema setinde kablo ışık taşıdım hamallık yaptım. şimdi bir uzun metraj ona tane kısa metraj filmin yönetmeniyim. iki senaryo yazdım.

  not: nasıl olduysa doktor olduğumu söylemeyi unutmuşum. bunu belirtince dünün en beğenilmeyen entrylerine rahat giriyorum.

  http://youreads.net/yorum/166423 yaptığım eski işlerden bir kesit.
 6. sanırım türkiye'de çalışan hemen hemen bütün kadınlar için ikinci iş olarak "ev hanımlığı".
 7. akvaryum baligi üretip satıyorum daha doğru akvaryum canlıları bitki dahil
 8. granit ithal edip toptan satıyoruz, arsa, emlak vb de var. ha bir de hayvancılığa başladık, bu sektörü sevdik daha da yatırım yapacaz gibi.
 9. mühendislik okudum ama yaptığım iş ticaret. bunların dışında bu ara osmanlıca çeviriler yapıyorum, eski kitap düzenlemeleri vs... bu işi para karşılığı değil, gönülle yapıyorum. işim dışındaki işim oldular.