1. şimdiye kadar bir tane izledim. onu da baya sevdim.

  sword art online
 2. sıralama yaparken pek zorlanacağımdan bir derecelendirme usulü olmayacaktır aşağıdaki liste;

  1- naruto
  naruto animesini değerlendirirken bazı sınırları çizmek gerekiyor. eksileri ve artıları çok olan bir seri. ilk etapta eksilerini ifade etmem gerekirse, mangakanın kimi karakterleri yoğun bir şekilde kayırdığını görürürüz. bunun dışında uzun bir seri olmasından mütevellit konunun ilerleyişi de inişli çıkışlıdır.

  ancak şu var ki anime tarihinin en komple karakterlerini yaratmıştır kishi bu seriyle. ve özellikle itachi uchiha karakteri yalnızca animelerin değil, kurgusal karakterler bazında en kuvvetli bir iki karakterden biridir nazarımda. seri başından itibaren dostluğun önemi kesintisizce vurgulanırken naruto ve shippuden serilerinin müzikleri de anime tarihinin en başarılı örneklerini oluşturmaktadır. özellikle shippuden serisine uygun karanlık temaya yönelik müzikler seriyi takip ettiğim sıralarda en büyük destekçim olmuştur.

  2- basilisk
  edo dönemi pek sevgili anime izleyicilerinin sıkla rastladığı, muhtemelen japon tarihinde mühim olan bir dönem. ve işte romeo ve juliet'ı andırırcasına klasik bir konunun muazzam işlenişi. birbirine düşman iki ninja klanı bu savaşı sona erdirmek için varislerini evlendirmeye karar verirler. bu sırada vali de kendi varisini belirlemek için bu iki klanın dövüşmesini planlar. sözde çok değerli samuraylarını bu iş için harcayamayacağına göre kendi iktidarı içinde tehdit unsuru barındıran güçlü ninja klanları igalılar ve kougalılar birbirleriyle dövüşeceklerdir.

  ve sevenler ölecektir. muazzam müzikler ve duygusal anlamda bir insanı derinden etkileyen şiddetli bir anime.

  3- death note
  eh bilmeyen yoktur kanımca. iki süper zekanın birbirleriyle oynadıkları satranç. ancak ahlaki bir soruyu da beraberinde getirir death note, suçluları öldürme kararı alan light'da bir suçlu değil midir, kendine haklı gerekçeler bularak ölüm defterine isimleri yazan light mı bu dünyanın şovalyesidir yoksa suçluları öldüren suçluyu bulmaya çalışan l mi? ki el muazzamdır.

  yine müzikler ve replikleriyle harikadır.

  4- serial experiments lain
  unick bir anime. izleyeli o kadar çok oldu ki minik kızımız lain'i net hatırlıyorum o kadar. ancak geleceğin sanal dünyasına kusursuz bir eleştiri getiriyor. özellikle elektrik trafolarından çıkan seslerle tarkovsky'nin gerilim dolu ritmlerle yansıttığı sessiz izlenimlerini anımsatıyor bu anime.

  5- steins-gate
  hem kahkahalar eşliğinde hem de japonlara özgü o melodramı kokladığınız bir paralel evrenler animesi. olayımız ise muazzamdır, mikrodalga fırına muz koyarak zamanda yolculuğu keşfeden -karakterlerin adını unutmuşum lanet olsun- karakterimize bir mesaj gelir, -ki bu gerçek bir olaydır- 2000 bilmem kaç yılından bu mesajı yolladığını söyler ve karakterimizi uyarır. bu olayı çözmeye çalışan karakterimizin başından geçenler anlatılır. harikadır, candır. tuttturu!

  5- shingeki no kyojin
  yeni sezonu sabırsızlıkla beklediğim anime. ben hayatımda hiç bir zaman bu kadar gerilmedim bir seriyi izlerken. seriyi yapanların en büyük başarısı bence karakterlerin devler karşısında yaşadığı dehşeti başarıyla aktarmalarıdır. ayrıca mikasa aşktır!!

  6- baccano
  izlemekten en keyif aldığım animelerden biridir. karakterlerin tüm canlılığı o 'ölümsüzlük iksirinden' çıkmış gibidir zaten. esas olarak 1932 yılında * bir tren yolculuğunda yaşananlardan bahsedilir. yaşanan olayların nereden başlayacağı değerlendirilirken izleyiciden ''allah allah, nolcak acaba şimdi' gibi bir tepki sinsice tırmanır sırtına doğru. simya deneyleriyle uğraşan bir ekipteki kişilerin başarıya ulaşmalarının akabinde yaşananlar önemlidir. zira hırsın ve merakın sonuçları da animelerdeki genel üslubun aksine duygusal travmalar yaratacak biçimde gelişmez. sevdiğiniz karakterler ne kadar gaddar ne kadar cinayet işleseler de kendi ahlaki gerekçeleri söz konusudur.

  inanılmaz keyif yüklü olmasına karşın izleyici için kimi zorluklar çıkarması olasıdır zira, on altı bölümlük baccano'da pek fazla karakter vardır ve bununla birlikte zaman düz bir çizgi de gitmez. yani 1932 işlenirken ekrana 1929 tarihleri yansır, dikkatli izlemek gerekir zira olay örgüsünün gayet hızlı geliştiği bu animeyi genelde arkadaşlarım anlamamıştı.

  karakterler ise tek kelimeyle mükemmeldir! isaac miria ikilisinin kahkaha attıran diyalogları ilk bölümden itibaren kahkahalarla güldürür insanı. o saflıkları, insanları mutlu edebilme yetenekleri, diğer insanlar tarafından kısmen anormal bulunan ancak birbirleriyle mükemmel uyum sağlayan bu çift gerçekten mükemmeldir.

  ve ne yalan söyleyeyim buradaki chane isimli kıza da mikasa kadar aşık olmuşumdur, hatamız varsa affola.

  7- one piece
  uzunluğu baza alındığında en iyi giden animedir. belki naruto gibi bir tempo tutturamamıştır ancak one piece'in en güçlü yönü karakterlerin esprili diyaloglarıyla denizde geçirdikleri zamandır belki de. serinin devam ediyor oluşundan mütevellit hala büyük sırlar vardır, ancak tek bir noktası ile beni üzmüştür. onu burada ifade etmek istemiyorum.

  8- samurai 7
  akira kurosawa'nın efsane filminden uyarlamadır. samurayların çilesini yüreğinizde hissedersiniz, ancak filmden farklı olarak iktidara bağlı olan samurayların mekanikleşerek güç kazanması ve onurlarını yitirmesinden bahsedilir. filmi tabi, son sahnesi bile yeter filmin.

  bleach vs. var da son zamanlarda saçmalamasından ichigo'nun tanrılığa olan yolculuğu nedeniyle iyice tiksindirmişti kendinden.

  düzeltme: listeye ergo proxy'de girmeyi başardı.
 3. 1. naruto
  2. hunter x hunter
  3. death note
  4. sword art online
  5. code geass
 4. tür olarak baya karma bir beşli oldu.
  1. monster
  2, death note
  3. steins gate
  4. kaichou wa maid sama
  5. junjou romantica
  saye
 5. 1.shingeki no kyojin (attack of titans)
  2.naruto
  3.death note
 6. abi
 7. 1. code geass: baş karakterin zekası ve karizması ilk bölümden sizi etkileyip içine çekiyor. olaylar biraz yavaş işlense de aceleye gelmemiş olması güzel. bir sürü de plot twist barındırıyor. aman sakın spoiler yemeyin.
  2. death note: animelerin kralıdır zaten laf etmeye bile gerek yok.
  3. steins gate: zamanda yolculuk hakkında duygusal bir anime. kafanızı çok karıştıracak. gözlerinizle değil beyninizle izlemeniz gerekecek. neler olduğunu anlamak için kesinlikle konsantre olmak lazım. fakat güzel animedir. eğlencelidir.
  4. yu-gi-oh: çocukluğumun animesi, mazisi olduğu için severim. olaylar uzun uzadıya işlenir. pokemon klonudur aynı zamanda.
  5. monster: efsane animedir gerçekten. iş ahlakı hakkında mesajlar içeriyor. konu biraz yavaş işlense de sizi koparmıyor diziden. final gayet tatmin edici.
 8. benim için (bkz: trigun) dır
  hayatımda tüm bölümlerini izleyip bitirdiğim tek anime (zaten topu topu 26 bölümdür)
  daha iyisi varsa bile her zaman ayrı olacaktır bendeki yeri
 9. 1- naruto shippuuden
  2- fma
  3- death note
  4- avatar the last airbender (anime değildir yine de listemde.)
  5- shingeki no kyojin

  matrix'i izledikten sonra 'noluyo lan ben gerçek miyim' diyenlere de bir doz the animatrix öneririm.
  rem