1. sevgilim,
  karadeniz'e geldikten birkaç hafta sonra işler çok çabuk değişti.kuzeyden yeni barbar akınları geliyor,çok zor durduruyoruz.sahile çıkıyorlar,tapınaklarımızı ve evlerimizi yakıp yıkıyorlar,çocuklarımızı ve kadınlarımızı esir alıyorlar.sonra da kaçıyorlar,
  arkalarına bile bakmadan.

  işimiz gittkiçe zorlaşıyor.söylentiye göre,kral bir donanma hazırlıyormuş ama yalan olduğu ortada.hazinede para olmadığını artık tüm askerler biliyor.yine de bekleyeceğiz,andımızı bozmayacağız.

  yeminliler yeminini bozamaz,cezası ölümdür.daha on yaşımdayken sunmuşlar beni morrigan'a.ona yemin etmişim:''savaştan kaçmayacağım,canım pahasına sonuna kadar savaşacağım'' diye.evimden karadeniz'e kadar morrigan'ın peşinden gittim,onun yolunu izledim.

  her neyse,vexus'a borcumun olduğunu biliyorsun.okyanus kıyısında babamdan kalma bir arazim var.satıp ona verirsin.çocukları da 12 yaşına gelince kuzey denizine gönder.onlar da yetişsin babaları gibi,savaşçı olsun ve beni onurlandırsın.

  mastaedes,mö 566
 2. merhaba bayım,

  bu mektubu size yazıyorum çünkü yakında yolcuyum. gidiyorum buralardan. adını bir türlü hatırlayamadığım şu sokaktan, şu anne sevgisi kadar kocaman gökyüzünden ayrılıyorum. inanır mısınız balkona her çıkışımda dua ettim ışıkların sönmesi için. siz bilirsiniz ama bayım, oralarda yıldızlar daha güzeldir. siz mutlaka bilirsiniz... gideceğim yerde de yıldızlar yok gibi. var da olabilir bilmiyorum açıkçası. tekrar size selam edince bunu bildirmekten geri durmam merak etmeyin. ya da merak edin bayım, çokça merak edin beni, gökyüzünü, düşlerimi. bir de siz yalnız bırakmayın.

  annemle pek göz göze gelemiyoruz bu aralar. her zamanki gibi birazcık asi, epey dolu. babam son muhabbetlerin peşinde. beşiktaş'ın son durumunu tartışıyoruz genelde. 'olur mu hiç baba?' deyip bir çocuk gibi güzel günlere inandırmaya çalışıyorum. 2 gün sonra giden kişi ben değilmişim gibi... utanıyorum kendimden bayım.

  gecenin bu vakti sahil çok güzeldir. hatta uzaklığından daha güzeldir. kapımız açık olsa ne koşardım şimdi oraya... bütün banklar benim nasılsa. hepsine yüzlerce binlerce şiir yazabilirim mesela. ya da sarılıp uyuyabilirim. sabahleyin burnumu bir kenara bırakırsak mutlu da uyanabilirim. bu şehirde mutsuz uyanmak şart değil ki bayım. geç fark ediyoruz ağaçların yeşilini, güneşin morunu ve bulutların lacivertini. yoksa mutlu da olabiliyor bazen insan.

  mutlu demişken, burada herkes beni mutlu biliyor. yollara sevdalıyım sanıyor. yüzüm gülüyor, ellerim ekmeğe uzanıyor. bir yemek vakti dağıtıyorum heybemdeki tüm yalanları. az buz değil haa, epey bir bozukluk var. gider gitmez yenilerini toplarım siz merak etmeyin. ama çokta mutlu değilim. anneme söylemeyin, şimdi mendil masrafına da çizik atmayalım. bırakın böyle kalsın, benden sonra bir rüzgar gelip dolacak yüreğine, öylece kalsın. ben yalnızlığa koşacağım elbet, sade yalnızlığa. sabahları erken uyanacağım, geceleri geç yattığımı unutarak. gözlerimdeki kırmızılıklar ve ellerimdeki uyuşukluklar eşliğinde aynaya da bakarım her zaman. ve tabi gülerim daima, mutlu olurum gibi dururum uzak bir köşede. tanrıya dua edin bayım, çokça dua edin; gece olmasın. karanlığı üzerime örtmesin oralarda. bakın adı geçiyor diye kalbim tekledi az önce. çokça dua edin bayım, karanlığı unutsun. olmaz mı? hem o tanrı, o en kocaman, o en güçlü... o unutmayı da bilmez mi? unutsa karanlığı, unutsa kalbimi, olmaz mı bayım? lütfen yazın, söyleyin bana. unutma gücü bu kadar imkansız bir şey mi?

  artık nefesim de çıkmıyor. bir yokuş görmeyedursun, ayaklarım hemen geri gidiyor. kimse fark etmesin diye çok çabaladım ama ablam gördü geçen gün. bu gidişle astım olacağımı söyledi, korkuttu. yokuşun başına gelince bir iki dinleniyorum geçiyor şimdilik. sanırım böylesi işime de geliyor, hızlı yaşamak ne zor şey... siz de üzülmeyin asla. iyiyim ben 'simdilik'. olur da bir sabah uyanamazsam yahut bir kaldırım taşının soğukluğuna yapışırsam... ne yapacağınızı biliyorsunuz, size güveniyorum bayım.

  şimdi bavulumu gözden geçireceğim, daha doğrusu kitaplarımı sayacağım. annem 'nedir bunlar böyle kıyafetin yok neredeyse' diye kızsa da, pantolonların altına 2 kitap daha sıkıştırabilirim. ses etmeyin uyuyorlar.

  kendinize ve insanlara çok iyi bakın. tekrar yazacağım size.

  selam ve hürmet ile bayım...
  araf