1. ilkokula dair hatırladığım üç beş şeyden birisi yanımda oturan arkadaşımın uç yemesiydi. 0.9 uç kullanıyordu canı sıkılınca da takır tukur yiyordu. 20 yıl oldu sarsıntıyı atlatamadım hala aklıma gelir gri dişler, bol gülüşler.
  abi
 2. 1. sınıfta katiyen -kek- yazamamam sonucu sınıfın önünde öğretmenin kafama tahta silgisini basması. k harfinin yanına e geldiğinde bambaşka bir harf oluyo zannediyodum.

  özenle yapılan saçım toz olmuştu. "öğretmenin vurduğu yerde gül biter" avutmalarıyla ağlayarak yerime oturmuştum.
 3. eğer sınıfın uslu, sessiz, çalışkan öğrencisiyseniz öğretmeniniz mutlaka yanınıza yaramaz birini oturtturmuştur. öğretmen çocuğu zapt edememiş ve sizden bunu bekler. açıkçası bu taktiğin işe yaradığı bi öğrenci de görmedim
  gamit
 4. bir valize kaç çocuğun gülüşü sığar? bir can kaç hayata can katar? öğretmenlik öyle bir meslek ki bir öğretmen yüzlerce hayatı ihya da edebilir heba da. hele ilkokul öğretmenleri.

  birleştirilmiş sınıflarda okumak ne demektir çoğu bilmez. bizim okulumuzda birinci sınıf ayrı, diğer sınıflar birleşikti. 2 ve 3 bir sınıf, 4 ve 5 bir sınıftı. sınıflarda iki sıra halinde dizilmiş sıralar sınıfları temsil ederdi. iki sınıf arasında adeta görünmez bir duvar vardı. hiçbir zaman bir üst sınıfın sıralarına oturamazdık. çok korkardık.

  bizi ürkütmekten başka meziyeti olamayan hocamız, sınıfta dolaşır özellikle erkek öğrencilerin saçlarına bakar hep aynı aptalca espriyi yapardı. sınıfta dışı
  saf içi temiz bir kemal vardı. kara lastiğini çocuklar okulun damına attılardı da alamayınca ağlamıştı. pabucu dama atılmak deyimini de pek severim bu yüzden. hoca, kemal'in saçını karıştırır (cetvelle) "kemal'in bitleri daha çorbalık olmadı" derdi. şimdi ne zaman etli çorba görsem kemal'in bitlerini hatırlarım, içemem.

  bir başlık açtınız, beni nerelere götürdünüz.
 5. ilkokulda babam dersime giriyordu. beşinci sınıftaydık. sınıfta bi şeyler cereyan etti sınıf dolabı ve camı kırıldı. babam bileti bana kesmiş, sınıfta bana tokat atmıştı. dersler bitti arabaya bindik baba ben yapmadım neden bana tokat attın dediğimde de senin yapmadığını biliyorum demişti. ben de gelincik gibi kin güdüp anneme şikayet ettim dedim ana böyleyken böyle. üzerinden o kadar sene geçti, her sorduğumda sen olsan sen de kendi oğluna tokat atardın diyor. öyle sadist bi aile.

  bu olayın ana karakteri olan öğretmen (babam) ben lisedeyken siz benim oğluma nasıl hakaret edersiniz diyerekten 4 öğretmeni öğretmenler odasında haşat etti. üçü de arkadaşıydı. işte eğitimde şiddetin yeri ve önemi falan filan.
  kuz
 6. sanırım 2. ya da 3. sınıfta bir ödevi yapmayıp yalan söylemiştim oldukça basit. tabi o zamanki tabirle örtmenim yememişti. beni tahtaya kaldırıp sınıftaki 45 kişiye yalancı yalancı sana kimse inanmaz isimli tekerlemeyi söyletmişti. çok utanmıştım. o günden sonra ödev yapmamaya devam ettim ancak yapmak istemediğim için yapmadım demeyi öğrendim.
 7. belki "ulan bunun neresi tramvatik" diyebilirsiniz ama karakterimin gelişimi sırasında yarattığı olumsuz etki yüzünden bende tramva yaratan anılar var.

  ilkokul 2. sınıftan 4.sınıfa kadar sınıf öğretmenliğimizi ayşen imren diye bir bayan öğretmen üstlenmişti. öğrenci hata yaptığında ona doğruyu göstermek yerine onu azarlamayı, bütün öğrencilerin önünde rencide etmeyi seven ruh hastası birisiydi. asla yanlışa tahammülü olmazdı. mutlaka kızacak bir şey bulurdu. matematikte toplama işlemini yanlış yaptım diye, sınavda iki soruyu yapamayıp boş bıraktığım diye azarlaması bir nebze olsun kabul edilirdi de kalem kutumu düşürmeme bile kızması, kötü yazı yazdım diye komple defterimin sayfasını yırtıp çöpe atması inanılır gibi değildi. hatta bir keresinde başka bir çocuğun çantasını pasaklı diye çöpe atmıştı.

  hiç unutmam bir keresinde türkçe'den test sınavı olmuştuk. bahsi geçen öğretmen herkesin kaç yanlış yaptığını sırayla okuduktan sonra sıra bana geldi. diğer öğrencilere göre biraz fazla yanlış yapmış olmam onun işine gelmişti. çünkü yine beni aşağılayacak bir imkan bulmuştu. kağıdı eline aldı ve bütün yanlışlarımı tek tek açıkladı. bunu yaparkenki surat ifadesini hala hatırlıyorum. sırf fazla yanlış yaptı diye öğrencisini ezmek, aşağılamak, onun benliğini yok etmek istiyordu. sanırım başardı da. çünkü onun yüzünden hala hata yapmaktan çekiniyor, yanlış yaparsam insanlar benim hakkımda ne düşünür diye kendimi yiyorum. hala çekingenliğimi, içime kapanıklığımı atabilmiş değilim. eğer bu kadın bana bütün aşağılık kompleksini kusmak yerine hatalarımı öğretici bir dille gösterseydi, hata yapmaktan çekinmemem gerektiğini, hata yapmanın normal bir şey olduğunu, insanların yanlış yapa yapa doğru yapmayı öğreneceğini anlatsaydı bugün bambaşka bir insan olurdum. bu yazdıklarımı aynen ona da söylemeyi çok istedim ama 12 senedir hiçbir yerde karşılaşmadık. sanırım karşılaşana kadar da içim rahat etmeyecek çünkü öfkemi, nefretimi kusmadan hayatıma devam edemez hale geldim.
 8. ilk okul ikinci sınıftayken kulaklarımda ileri derece işitme kaybı oluştu ve iki kulağımdan da operasyon geçirmek zorunda kaldım.

  yapılan operasyonda (hatırladığım kadarıyla) kulak zarı delinerek iç kısma "tüp" adı verilen bir malzeme yerleştirmişlerdi. operasyon sonrası duyma yetimi tekrar kazanmıştım; ancak bir husus vardı ki, uzunca bir süre hiç bir suretle kafama darbe almamam gerekliydi.

  evi ocağı yanasıca o zamanki ilkokul öğretmenime, annem durumu izah etmesine rağmen, kadın uyarılara pek kulak asmamıştı ve ödevleri eksik yaptığım için üç kez çok ciddi dayak atmıştı bana sınıfta.

  sonuç: geçici (kalıcı olması muhtemeldi) sağırlık ve üst üste dört ağır operasyon daha.
  o zamanki doktorum, adı ibrahim'di hiç unutmam, "şans yüzümüze güldü, istediği kadar müzik dinleyebilirsin bundan sonra" demişti.

  umursamaz bir delinin yüzünden tamamen sağır olmanın kıyısından dönmüştüm. attığı dayağın görüntüsü hala zihnimdedir.

  her neyse; sonuçta %6 işitme kaybı ve zaman zaman duyduğumu anlayamama gibi bir hatıra bırakmıştı bu travmatik olay bana.
 9. en trajikomik olayim
  kırmızı kalemimin ucu kırıldı onunla oynuyordum , tirnagimla bastırdım bi baktım yanımda ki kızın gözüne girdi kızın gözü kırmızı kırmızı sulandı tabi ben gülmekten çatladım fakat onu nasıl yaptım hangi kanun nasıl bir hesaplama hala kafamda soru işaretleri var . kız zombi gibi oldu tek gözü kırmızı kırmızı aktı iğrençti pis leş
  belit