1. çok sık denk geldiğim olaydır. güzel bir şey yazıyorum, haliyle beğenildiğini görüyorum profilimde ama o da ne? bir süre sonra eksiler gelmiş ve 3 artı, 2 eksi oy olmuş(minimum ve tahmini sayılardır) karması +1 olmuş. yazığıma bakıyorum, yanlış mı yazdım diye ama yok.

  bir de bu duruma bakarak sadece 1 oy kullanıldığını sananlar var, asıl problem onlarda. bugün deby'nin en tepesine bakıyorum. yazıda şöyle bir kısım var.

  !---- spoiler ----!

  bazı girdiler var yazar arkadaş uğraşıp yarım saat boyunca yazmış herkes okumuş başlığın altına yorumlar girilmiş ama yazıyı yazan arkadaşın girdisine kimse oy vermemiş.

  !---- spoiler ----!
  bu kanıya nerden varılıyor hiç anlamadım. ben defalarca gördüm. deby'ye baktığınızda anlaşılıyor ki uzun yorumlar gayet de beğeniliyor. tek sorun bunları da eksileyen birileri var. çok garibime gidiyor böylesi youser'lar. sanırım gruplaşmalar var.

  not: anladım ki bu sözlükte beğenilmek için youser'ların yorumlara oy vermemesi gibi başlıklar açıp kimse oy vermiyor demek lazımmış. ben de böyle bir yorum ile deby'ye göz kırpıyorum. eksilerseniz de can'ınız sağ olsun.

  edit: buradaki bir durum tespitidir. isteyen istediği gibi eksiler hatta bence az kesiliyor insanlar.
 2. badboy nickli arkadaşı görünce genelde yaptığım şey. hep troll peşinde.
 3. kimse kimsenin oyunu beğenmek zorunda değil, nasıl saçma konular tartışıyorsunuz siz, herkesin düşüncesi aynı olmak zorunda değil ki, eğer öyle olsaydı robottan farkımız ne olurdu acaba.

  bazen çok fazla ergen arkadaş görüyorum burada, acaba inciye falan mı üyeyim diye aklımdan geçmiyor değil. bir kişi uzun yorum girdi diye artı' lamak zorunda değil insan veya tam tersini yapmak da saçma, uzun ama içi boş bir yazı olabilir, kısa ama öz bir yazı ile derdini anlatmış veya yorum yapmış olması kötü olduğu anlamına gelmez. bunu tartışması bile gerçekten çok saçma geliyor.
 4. bari verdiğimiz eksiye karışmayın dedirten başlık
 5. herkesin hayatına kimse karışamaz.
 6. Girdi ve yorumlara eksi oy verilmesi bence olumlu birşeydir. Burda yorumlar ve girdilerimiz için yarış ortamına girmek gibi bir derdiniz yoksa bunu dert etmezsiniz zaten. Ama sonuçları kendi açımızdan değerlendiren birileriyseniz; değerlendirmede niceliksel bir analiz yapmak için biryolcu arkadaşımızın dediği gibi eksi art sayılarını bilmek gibi bir duruma gidilebilir.
 7. kamciliyor
  belit
 8. genelde yorumların yazım biçimi kötü olduğunda eksi oy kullanıyorum. kullanılan dil, üslup gibi bazı kriterlerimde var kendi çapımda.

  ayrıca anket kanalındaki çoğu yoruma eksi oy veriyorum. itiraf ediyorum zülfüyare dokunmasının sebebi sanırım benim. tabi birde benim gibi olan gizemli yazarlar var.* örneğin youserların en sevdiği renk başlığındaki çoğu yoruma eksi verdim. bunun bana veya sözlükteki herhangi birine bir katkısı var mı? tabiki yok.

  bunların dışında okuduğum her yoruma artı oy veriyorum.

  ekleme: ayrıca cinsiyetini ön plana çıkaran* yorumlarıda eksiliyorum. yazarların isimlerini vermeme gerek yok zaten burda kimin kim olduğu belli. herkes birbirini tanıyor.
 9. anketlere eksi oy veriyorum. sadece şarkı sözü yazanlara, kitap entylerinde - ama güzel kitap taammııı - diyenlere, yağlanan nickaltılarına eksi veriyorum.*
 10. çok nadir yapıyorum ama yaptığımda da tam yapıyorum. tamam hepimiz anket başlıklarını seviyoruz, anketler bir sözlüğün can damarıdır, ama youserların en sevdiği renk başlığına kırmızı ya da mor yazmak kimseye bir bilgi, tecrübe ve sair hiç bir şey katmamakta, hiç bir şeyi eleştirmemekte ya da farklı bir bakış açısı sunmamakta. keza meslekler ile özdeşleşen eşyalar başlığı. yani ana sınıfına giden kuzenim etkinlik kitabında aynı eşleştirmeleri yapıyor öyle söyleyeyim. bir de deby'e falan giriyor bu yorumlar inanılmaz. bu iki başlık haricinde hepinizi öpüyor artılarınızı favorilerinizi bol bol veriyorum.