1. "tek fotoğrafta kürtçülük denen şeyin buram buram emperyalizm koktuğunu görebilir miyiz?" sorusunun cevabı. görselde 3 ingiliz vatandaşı ve 1 yahudi'nin ypg saflarında olduğunu görmekteyiz. kendilerine sosyalist/anti emperyalist diyen pkk/ypg'nin abd ve ingiliz yardımıyla devletleşmeye çalıştığını daha iyi bir şekilde göremezdik herhalde. evet, 21. yy'ın arabistanlı lawrence'leri.


  link1

  link2
  slipo
 2. soysuzluğun prim yaptığı, kavramlarla düşünüp fikir üreten insanların kavramların yozlaşmasına seyirci kaldığı ve düşünemez olduğu; hürriyet, adalet, özgürlük gibi kavramların kutsandığı ancak bunların tamamen sistemin çarkına düşürülerek insanların cambaza baktırıldığı ve yüceltilen bilgi çağının bilgiden tamamen yoksunlaştırılarak "bir"lerin algısının yönetildiği, kanalize edildiği bir dönemde şaşırtmayan resimlerdir. evet özgürlük savaşçılarısınız(!), evet anti emperyalistsiniz(!), soysuz köpekler.
  ae
 3. ypg ya da pkk adına ne dersek destekçisi sempatizanı değilim ama bu fotoğrafta birşeyi göstermez. benzer düşüncedeki bir yahudi ya da hristiyan ingiliz neyse herhangi ırka ya da dine mensup birisi bu fikre sahipse ypgnin fikrini destekliyosa aynı karede yer alabilirler destek olabilir. o fotoğraftakileri ırkından ya da dininden dolayı emperyalist güçlerin desteği olarak görmek önyargıdan başka birşey değildir. aynı zihniyet en iyi kürt ölü kürttür fikrini ya da tüm kürtler pkk destekçisi fikrini de savunur insanları yargılar. sonra da her türke geri kafalı yobaz gözüyle bakan batılı görünce kudurur.
  wtf
 4. saçma bir argüman. ypg’nin emperyalist devletlerden yardım aldığına kanıt olarak 3 ingiliz ve 1 yahudi marjinal tipin kendi ülkelerini bırakıp ypg’ye katılması argümanını sunmaya ne gerek var?!

  kanıt isteyene kanıt bol zaten. kobani kuşatması döneminde (ekim 2014) batı zaten uçaklar dolu silâh gönderdi ypg’ye. bunun gibi devasa örnekleri vermiyorsunuz da gelip “3 ingiliz katılmış işte kanıt!!!” diyorsunuz. ne bileyim nereden baksan anlamsız.
 5. mesele 3 tane ingilizin, yahudinin meselesi değil zaten. oradaki fotoğraf bir bütünün parçasını simgeliyor. o coğrafyada yapılan hesaplar, türk sınırını da içine katarak kurulmak istenen kürt devletidir. onlarca yıldır belli olan planların son 12-13 senede aktif şekilde devreye sokularak ve buna her türlü kişi/grup/örgüt dahil edilerek emperyalist bir planın sahneye konulmasıdır. askeri ve lojistik anlamda bu örgütün aldığı desteğin, arkasındaki ülkelerin ufak bir tezahürüdür o fotoğraf. yoksa 3-5 tane ingiliz gitmiş yahudi gitmiş ypg'ye bu mu derdimiz olacak? komple örgüte neler gittiğinin herkes farkında. tepki de buna. sapla saman karışmasın, belirtmek istedim sadece.
  ae
 6. (bkz: #156284) nolu entrye katılmakla birlikte, durumun ne kadar anlamsız yansıtıldığını göstermek için can alıcı bir soru soracağım.

  fotoğraftaki insanların gönüllü olarak orada savaştığı, herhangi bir devletin askeri olmadığı varsayımı altında;

  bir ingiliz veya bir abd yada bir israil vatandaşı, bireysel olarak anti-emperyalist veya sosyalist olamaz mı?
  ulgan
 7. ypg'ye destek için türkiye'den de, batı ülkelerinden de, doğu ülkelerinden de pek çok sosyalist, komünist, anarşist savaşmaya gitmiştir, gidiyorlar. vakti zamanında ispanya iç savaşı'na, filistin'e gittikleri gibi. dunya konjonktürü gerektirdikçe bunu yaparlar. burada onların gördüğü şey, en milli hassasiyetlerle yürekleri titreyen gençlerimizden farklı olarak, yeni bir toplumsal düzen denemesine tanıklık etmek; hatta daha ötesi onu yaratmak, mümkün kılmak ve hatta bu ideal uğruna belki canını vermek. tabi siz yine israil, abd, ingiltere diyebilirsiniz ve bu insanların kullanışlı aptallar olduğunu düşünebilirsiniz. ne var ki dünya bir şeylerin değişebileceği ümidini taşıyan o insanlar yüzünden değil sizin gibi düşünen insanlar yüzünden bu halde.
 8. şununla daha da anlamlı hale gelmiştir belki de: buyurun.
  ae
 9. bence yalan haber evet yardım alıyor olabilir bence de alıyor ama bu adamlar gerizekalı mı daha iş bitmemişken abd bayrağını çeksin bunu abd de istemez başka bir terör örgütü de her habere inanmayalım arkadaşlar yapıldıysa bile bunu başka biri tepki çeksin diye yapmıştır
 10. işbu entry daha önce sadece tek bir yazara ithafen yazılmıştır. ancak hastalıklı milliyetçi tutumlu bir kaç entryden dolayı ve bu saatte yazarın yapacak başka bir iş olmadığı için tekrar yazılmaya karar verilmiştir...


  şimdi öncelikle son 100 yılda böyle karışık ve çok cepheli bir savaş olmadığını belirterek başlayayım.

  suriye mevzusunu sadece türk televizyonlarından ve türk kaynaklarından okuyanlar için:


  ypg : bölgede türkiye'nin başından beri en büyük düşmanı. çünkü çok yapılı ve çoğunluk olarak kürtlerden oluşuyor.


  pyd : ypg'den sonra ikinci en büyük tehdit. neden ? çünkü onlarda kürt milis güçleri. bölgede ışid'den daha tehlikeliler.

  esad :eli kanlı, pis kanlı diktatör.


  amerika : günden güne artan iç çatışma ve mezhep odaklı bir savaşın çıkmasını engellemek amacıyla suriye'ye önce havadan sonra karadan müdahale eden pis emperyalist insancıklar.


  ışid: işte bizim ışid. arada bir bomba patlatıyorlar ülkemizde. 50-60 insan ölüyor. unutuyoruz. sonra gidip gidiyorlar. arada da silah filan gönderiyoruz. ümmetçiyiz ama o pislikleri sevmiyoruz.

  rejim: şehirlere bombalar yağdıran, bombalarla insanları öldüren pis esad'ın uşakları.


  ypj : bir diğer pislikler grubu.


  şimdi gelelim pembe gerçeklerden, akıl ve mantık gerçeklerine :

  ypg : suriye iç savaşından daha önce o bölgede yaşamakta olan siviller tarafından pjak, pkk eğitimleri sonrası ortaya çıkan bir taraf. tüm dünyadaki bazı sosyalistlerin savaş ortamından kürtlerin en az zarar görmesi amacıyla geldiği ve zamanla savaşmaya başladığı biliniyor. yani hiç bir ülke kendi askerini bir kaç yıllık bir örgüte peşkeş çekmez. buna inanmak için 9 iq'ya filan sahip olmak gerekiyor. boğazı kesilen bir gazetecinin bile dünya çapında yarattığı infiale bakıldığı zaman böyle bir şey mümkün değil. ha call of duty filan oynuyorsanız inanıyor olabilirsiniz orasını bilemem.  pyd : hatay sınırımızın tam altında ilk günden beri var olan salih müslim'in yönetmekte olduğu bir başka örgüt. türkiye savaşa müdahil olup, kendine bir pay çıkarmayı hedeflediği günden beri tam bizim sınırımızda bulunan pyd'yi terör örgütü ilan etmişti. ancak amerika ve birleşmiş milletler hiç bir zaman pyd'yi terörist olarak tanımadı. türkiye'nin bu tutumu tamamen sınırımızın 50 kmlik alanında mevzilenmek amaçlıydı. bu tabi neo- osmanlıcı zihniyete ve kemalistlere güzel gelebilir. fakat şöyle bir durum var; türkiye'yi bölgede ipleyen yoktu...


  amerika : kendi yarattığı ve ortadoğuya saldığı terör örgütlerinden biriyle yine demokrasi getirmek vaadiyle bölgeye tünedi. ilk başta sadece hava operasyonlarıyla ışid'i sözde bitirip daha sonra esad'ın yerine başka birini getirmek amacıyla saldırılar yaptı. ancak esad'ın nato'cu tutumu ve amerika'ya saddam gibi başkaldırmamasından her şeyi eline bulaştırdı derken kendi sisteminin dışına çıkıp bölgedeki tüm küçük silahlı milislere savaş açtı. ypj, ypg, ışid, rus birlikleri ve baas rejimi şimdilik havadan vurdukları. türkiye biraz daha bölgede söz sahibi olmaya başlarsa eminim sıra türk askerine de gelecektir. suriye'de yaratılmak istenen kaos tuttu ancak serbest at koşturma rusya ve iran'ın hamleleri sonucu bozuldu.

  esad ve rejim : 2 sene gibi süre tek başına cihatçı çetelerle savaşmayı başarıp, ayakta kalan bir sonraki hamlesi kestirelemeyen sünnet çocuğu.

  ışid : el kaide kökenli ümmetçilik ve islam devleti adı altında suriye'yi dağıtan, türkiye'yi bombalayan ırak'ı ikinci kez bitiren başı boş köpeklerin bölgedeki ismi. ha pardon daeş diyecektik. unutmuşum.


  ypj : ypg'nin kadın kolu.
  şimdi "emperyalist köpekler" diye salya akıtanlar, neyin ne olduğunu anladıysa konuya geliyoruz.


  ypg'nin ne olduğunu anladıysak tekrardan söz konusu fotoğrafa gelelim. gördüğünüz üzre, ypg'nin nasıl bir örgüt olduğunu anladık. her savaşta her tarafın yabancı bir kanadı vardır. kürtler kurtuluş savaşında bu topraklar için savaşmıştır, emperyalist olmamıştır. suriye halkları için savaşmıştır emperyalist olmuştur. peki öyleyse, kore'ye gidenler senin benim dedem değil miydi? onlar nato'ya çanak tutanlar, onlar sovyetler ve komunist çin faktörünü kırmak için orada değiller miydi ? emperyal güçlere hizmet etmediler mi? afganistan'a giden askerler ne için gittiler ? kıbrıs çıkarması şahsi çıkarlarımız söz konusu olduğu için mi yapıldı ? ypg'nin ışid'le savaşırken can veren 60 yaşındaki sinoplu rıfat horoz da mı emperyalist amerikan uşağıydı ? kobane'de doğsan ışidli mi olurdun? baas rejimine mi yancılık ederdin ? lise son milliyetçliği ve kulaktan dolma aptalca söylemlerinizle içi boş argümanlar ve siyasi analizler yapacağınıza oturun iki farklı kaynaktan önce ispanya iç savaşını daha sonra suriye iç savaşını okuyun. farkı görecek ve ufkunuz açılacaktır eminim.  suriye dediğimiz bataklığın bir kazanan tarafı olmayacak. körfez savaşını radyolardan canlı dinlemiş insanların çocukları olarak ırak savaşını tv'de canlı izledik. ve buradan hep bir kazanan kaybeden çıktı. ancak suriye'de böyle bir kazanan olmayacak. ışid'in etki alanı azalacak belki bitirelecek 10 yıl sonra farklı bir isimle başka bir ortadoğu çöplüğünde çıkıp savaşacaklar. amerika yine demokrasi ve barış ortamı getirecek. ypg ve kolları belli bir alan içerisinde yarı komün ortamını sürdürmeye devam edecek. pyd bölgede etkili bir siyasi unsur olarak kalacak ancak silahlarını bırakacak.


  biz yine ülkemize yapılan onca saldırının, sınır ötesinde kaybettiklerimizin acısıyla kalacağız. ülkemizde gördüğümüz ve nefret edip öldürmek istediğimiz soğuktan donan suriyelilerin nefreti ile yaşayacağız. ellerine otobüs egzozunda ısıtan çocukları hatırlayacağız. uçak görünce bir tente altı duvar kenarı arayanları hatırlayacağız. ülkemde suriyeli istemiyorum geberip gitsinler diyenleri de hatırlayacağız. (!)


  son olarak ; milliyetçilik çok tehlikelidir arkadaşlar. sizi esir alır. beyinlerinizi esir alır. devletinizin dediği her şeye inanmaya, herkesi suçlamaya ve gün gelince herkesi öldürmeye yeltenebilirsiniz. devlet her zaman doğru söylemez. takım fanatizmi, milliyetçilik, taraf olma güdüsü, ümmetçilik kitleleri kontrol altında tutmanın en basit yöntemidir. esen kalın.