1. sırtına ağır bir şey almak için eğiliyorsun. onunla birlikte kalkmak için ya birinden yardım alıyorsun ya da ellerinle yerden destek alıyorsun. dizlerin titriyor. alnından terler boşalıyor. ayağa kalktığında önce zar zor yürüyorsun. dengede durmaya çalışıyorsun. yol aldıkça sırtındaki hafifliyor. senin bir parçana dönüşüyor. kendini hatırlatmıyor. ne zaman ki yol bitmeye yaklaşıyor, sırtındaki kendi ağırlığına dünyanın bütün ağırlıklarını ekliyor. bırakmak için çömeliyorsun. dizlerin senden bağımsız hareket ediyor. sırtından attığında o şeyi, huzura eremiyorsun. hala oradaymışçasına kalkmaya çalışıyorsun. sendeliyorsun. taşıyamıyorsun. çünkü başlangıçtaki ağırlığı gidiyor da sırtında yolda yüklendiğin mana kalıyor. taşıyamıyorsun.

  aslında taşıdığın şeylerden fazlasıdır yük. bu yüzden ölçülen ve hissedilen zinhar eşit değildir.
 2. bazı yörelerde hamilelik için kullanılan tabir. anne adayına "yüklü" demek bana hep duygusuzca gelmiştir :/
 3. bilemiyorum nasıl bir yük bu kollarımda, sürekli ağrıyan başımda, artık vücudumu ileri götürmekten aciz bacaklarımda gezinen.

  rüzgarın savurduğu bir kuş tüyü misali ufacık bir olumsuzlukta oradan oraya sürükleniyorum. kendimi, düşüncelerimi, hareketlerimi ve sözlerimi kontrol altına almayı çoktan unuttum. eskiden diğer insanlarla başa çıkamazdım. artık hem onlarla hem de kendimle başa çıkamıyorum. yorgun muyum acaba ben? bilmiyorum. mücadele etmeyi bıraktım mı? onu da bilmiyorum. mücadele edecek bir şey var mı ki ortada? bu da şüpheli.

  dramanın gözüne vurduğum bu gece ağladım biraz sokaklarda. hani şu dizi ve filmlerdeki gibi. oradan oraya giderek, aldığım kötü bir haberin de etkisiyle durmadan ağladım. ağlayınca rahatlarsın derler. rahatlamadım. boğazıma oturan bir yumru ve göğsümde müthiş bir sıkıntıyla geldim eve. aptal yalancılar.

  neyin yükü bu taşıdığım ve kendimi taşımak zorunda hissettiğim? niye bilinmeyen ve yakında bilinecek olan acıların derdini çekmek zorunda hissediyorum kendimi? bu gece çok yorgunum. her zamankinden daha çok.
  kahlo