1. yüksek öğretmen okulları, lise ve dengi okullara öğretmen yetiştirmiş eğitim kurumlarıdır.

    okulun tarihinin, dârülmuallimin adlı okulun açılış tarihi olan 16 mart 1848'e kadar uzandığı kabul edilmektedir. 16 ağustos 1934 tarihinde, yüksek muallim mektebi'nin cumhuriyet dönemindeki yapılanması başlangıç düşünülerek onuncu kuruluş yıl dönümü kutlanmıştır. bu tarihte okulun adındaki arapça kökenli sözcükler değiştirilerek artık okul; yüksek öğretmen okulu olarak isimlendirilmiştir.

    önce siyaset bulaştırılan, sonra kaynağı kurutulan yüksek öğretmen okulları nihayet beklenen sona gelmiştir. mili eğitim bakanlığı, 3 kişilik müfettişler kurulunun, 31 mayıs 1978 tarihli ve 85.22.11 sayılı raporundaki talebe uyarak, 18 temmuz 1978 tarih ve 405.1.37 sayılı kararı ile yüksek öğretmen okullarını kapatır.

    bugün özellikle üniversitelerimizde profesör derecesine ulaşmış onlarca mezunu bulunan, bir aile ortamı yaratabilmiş, yıllar sonra bile yüksek öğretmen okullu olmanın haklı gururunu yaşayan öğretmenler, eğitimciler yetiştirmiş nadide okullar dizisi. kırk yıl sonra yaşayan mezunlarının biraraya geldiğini gördüğümde gözlerim yaşarmıştı. sanki dünmüş gibi hikayelerini anlatan, şakalaşan, birbirine sarılan, ağlaşan profesörleri, eğitimcileri, öğretmenleri görünce içim burkuldu. ya biz geç doğduk, ya da bunlar erken yetişti.

    İlgili bağlantı