• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (7.00)
yürüyen şato - diana wynne jones
hayao miyazaki’nin oscar adayı olan animasyon filmi yürüyen şato’nun asıl hikâyesi…
diana wynne jones’un usta kaleminden çıkan eğlenceli, macera ve sürprizlerle dolu olağanüstü bir roman…
sophie hatter üç kız kardeşin en büyüğü olmak gibi kara bir talihe sahiptir, öyle ki kısmetini aramak için evinden bile ayrılamamaktadır. ancak farkında olmadan çöl cadısı’nın hiddetini üstüne çektiğinde, korkunç bir büyünün etkisi altında kalır: o artık yaşlı bir hanımdır. bu berbat durumdan kurtulmasının tek yolu, tepelerde durmadan hareket eden bir şatodan, büyücü howl’un şatosundan geçmektedir. sophie büyünün bozulmasını sağlamak için, kalpsiz howl’la başa çıkmaya, bir ateş ciniyle pazarlık yapmaya ve çöl cadısı’yla karşı karşıya gelmeye mecburdur. bu macera sırasında howl’un –ve kendisinin– bilinmeyen ve olağanüstü yanlarını keşfedecektir.

“mizah, büyü ve aşkın muhteşem bir karışımı.” publishers weekly
“diana wynne jones son kırk yılın en iyi çocuk kitabı yazarı…” neil gaiman
  1. miyazaki'nin "howl'un yürüyen şatosu" animesine uyarladığı kitaptır kendisi. en az animesi kadar sevimli, eğlenceli ve heyecanlı olmasının yanında bence howl'a aşık olmamak da mümkün değil.

    hikayeler tamamen birbirinin devamı olmasa da konsept olarak sihirli şato ve uçan şato kitapları ile bir seridir. bu "şato" serisinden benim favorilerim ise sihirli ev ve yürüyen şato oldu.