• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (7.50)
yusuf ile züleyha - nazan bekiroğlu
"nasıl herkese duyuruyum da sesimi diyeyim: bu anlattığınız ben değilim, ben bu anlattığınız değilim. yusuf'u ben nasıl yerim? ben yusuf'u nasıl yerim?

sözünün bu kısmına gelince kurt, nemli gözlerinden boncuk gibi yaşlar dökülmeye başladı. gri tüylerle kaplı göğsü, ön ayakları ıslandı. bir ah çekti derinden derine. islak burnu daha ıslandı. ve devam etti:

ben şimdi adımı nasıl temize çıkarayım, alnıma sürülen bu kapkara lekeyi neyle, nasıl yıkayayım? öyle bir leke ki değil bana, yeter kıyametin kopacağı güne değin gelip geçecek tüm torunlarıma.

tek muradım, bütün yaratılmışların sahibi olan tanrım, bu ayıpla yaşatmasın beni. ya alsın yeni doğmuş bütün kurt yavrularıyla birlikte canımı, kurt neslinin dalı yaprağı burada kesilsin, ya da adım temize çıksın."
 1. sınav, sabır, acı, dua, zahmet, rahmet, ruh, bekleyiş, vuslat... nazan bekiroğlu'nun kendine has üslubuyla su gibi akıp giden, şiir gibi bir kitap.
 2. yusuf suresi ile ilgili bir çalışma yaparken. neredeyse yusuf ile ilgili herşeyi okudum. bu kitaplada bu sayede tanıştım. ve çalışma sonunda sınavımı geçmemde ciddi katkısı oldu.

  aslında bir roman. bazı yerlerinde fazla uzatılmış. ama bazı betimlemeleri ve anlatımları süper. konuyla ilgili başka bi bakış açısıda veriyor. tüm karakterleri dinliyorsunuz.

  nazan bekrioğlu gerçekten kalemi sağlam diyebileceğim yazarlardan.
 3. okuyup da yarım bıraktığım değil; ne yazık ki okumaya başlamadan bitirdiğim romanlardan biri oldu. bazen daha ilk basamaklarda takılıverirsiniz. böyle bir etkisi vardı üzerimde.