• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (9.33)
yüzyılların gerçeği ve mirası - server tanilli
server tanilli'nin altı ciltten oluşan tarihi araştırma serisi. ilk çağlardan başlayıp 20. yüzyıla kadar siyasi, askeri, kültürel ve politik gelişmeler detaylı bir üslupla ele alınmıştır. yer yer server tanilli'nin kişisel düşüncelerine de yer verdiği seri, bazı avrupa üniversitelerinde okutulmuş ve kaynak olarak bolca kullanılmıştır.
 1. çocukken evdeki kütüphanede hep görülen bir kitaptır, sonra bir gayretle okunulmaya çalışılır. rahmetli server tanilli'nin üslubu ağır gelmiştir cahil ve küçük bünyeye. yıllar sonra aynı kitap okunup da ufuklar açıldığında server tanilli'nin artık ölmüş olduğu gerçeğiyle yalnız kalırsınız. yüreğinizdeki duygu, bir kez olsun canlı görememekten kaynaklanan pişmanlık ve yitip giden bir değerden ötürü acıdır.

  edit: imla.
 2. 6 ciltlik serinin tamamı şu şekildedir:
  yüzyılların gerçeği ve mirası 1. cilt - ilkçağ: doğu, yunan, roma
  yüzyılların gerçeği ve mirası 2. cilt - ortaçağ: feodal dünya
  yüzyılların gerçeği ve mirası 3. cilt - 16.-17. yüzyıllar: kapitalizm ve dünya
  yüzyılların gerçeği ve mirası 4. cilt - 18. yüzyıl: aydınlanma ve devrim
  yüzyılların gerçeği ve mirası 5. cilt - 19. yüzyıl: ilerlemenin çelişmeleri
  yüzyılların gerçeği ve mirası 6. cilt - 20. yüzyıl: yeni bir dünyanın aranışında

  aslında uygarlık tarihi kitabının daha spesifik zamanları anlatan ve daha ağır ve devrik cümle kalıplarıyla yazılmış halidir bu 6 ciltlik seri. (üstad kadar olmasa da devrik cümleler kurarım genellikle)

  sanırım 2000 ya da 99 yılıydı üstad tüyap izmir kitap fuarına gelmiş ve imza günü düzenlemişti. üniversitenin başarı bursu aylık 22 milyondu şimdiki parayla hesaplayamayacağım fakat bir aylık ev kiramız 20 milyondu. her neyse, bursu fuara ayırmıştım, başka kitaplar da alırım düşüncesiyle hemen server hocanın standına koştum 6 cildin tamamı 24 milyon tutuyordu. dayanamadım hocaya söyledim. elimdeki tüm para bu çok pahalı satıyorsunuz dedim. bir kaç hayat dersi aldıktan sonra 20 milyona tüm seriyi satın alıp çıktım. arkadaşlar keriz ve enayi olduğum yakıştırmalarıyla bolca kafa bulmuşlardı fakat 1 sene sonra 6 ciltlik serim kaç kişinin elinden geçti kaç kişi okudu inanın hesabını tutamadım.
  uygarlık tarihi'nin liselerde ders olarak okutulmasına ilişkin düşüncem bu 6 cildin de üniversitelerde ders olarak okutulması şeklindedir.

  ışıklar içinde yat hocam...