1. roma mitolojisinde (bkz: satürn)
  yunan mitolojisinde (bkz: kronos) (kronos yunan mitinde zeus, hades, poseidon ve hera'nın babasıdır)

  zamanı temsil eder.

  zamanla ilgili olan kronometre/kronoloji gibi kavramların ismi, kronos'un türevlendirilmesinden gelir.

  barok çağı eserlerde genellikle yaşlı, saçları dökülmüş, beyaz sakallı ve kanatlı bir erkek şeklinde betimlenir. yaşlılığı, zamanın eskiliğine ve muazzamlığına gönderme yapar; kanatlarla, göz açıp kapayıncaya kadar geçip gitmesi tasvir edilir.

  görsel görsel görsel

  şahsi düşüncem evrende ki en büyük güçtür. güçten kasıt sadece fiziksel anlamlarıyla değil; bilimsel, felsefi, edebi ve tüm sanatsal çalışmaların çevresinde dönüp durduğu, nispeten evrenin on dört milyar yıllık tarihinde, ömründe ki seksen yıllık (şu an ki ortalamayla) kısa göz kırpma anına şöyle bir dönüp bakınca insan, gerçekten bu gücün varlığını az çok ucundan yakalayabiliyor.

  insana tüm düşüncelerini sorgulatır zaman.
 2. var olup olmadığı tartışmalı içimde.
 3. ya düz bir çizgi şeklinde var ya da bir arada birçok nokta şeklinde var ya da başka bir halde. düz bir çizgi ise eğer zamanda yolculuk pek mümkün değilmiş gibi.ancak bir arada bulunan zibilyonlarca noktadan ibaretse bu paralel evrenleri mümkün kılabilirken (ki bu evrenler farklı kararlar ile oluşan evrenler değil de sadece başka bir anı yaşayan evrenler) zamanda yolculuk yine pek mümkün olmayabilir. çünkü o noktaya benden sadece bir tane sığıyor.
  en güzeli ise zamanın sadece hareketlerin akışının algılanması olması fikri. bu konu üzerinde through the wormhole adlı belgeselin oldukça ilgi çekici bir bölümünü tavsiye edebilirim.
 4. her seye deva olarak bilinen olgu. boylece hic bir derdin dermansiz olmadigini kanitlayabiliriz.