1. hep düşündüğüm bir konudur.
  bir zaman makineniz var ve zaman yolculuğuna çıkacaksınız. yanınıza sadece bir adet bavul alabileceksiniz. başka hiç bir şey için yeriniz yok.
  soru: o bavula ne koyardınız?

  ben olsam eğer geçmişe gidiyorsam, yanıma bol bol antibiyotik ve antiseptik alırdım. zira günümüzde pek çok mikrobik kaynaklı hastalığın kökü kazınmış durumda. ancak, vücudumuzun bunlara bağışıklığı yok, çünkü gerek yok.
  50 sene öncesine kadar verem, 70-80 sene öncesine kadar tifo, sıtma, 100 sene öncesine kadar veba yüzünden dünya kırılıyordu.
  düşünsenize 100 sene öncesine gidiyorsunuz ve veba mikrobu kapıp oracıkta geberiyorsunuz. işte bunların önlemini almak lazım.

  eğer geleceğe gidiyorsam ise yanıma, yiyecek ve su alırdım. çünkü gelecekte temiz su bulabileceğimden emin değilim
 2. geleceği bilemem ama geçmişe giderken, o dönemin banknotlarından almak isabetli olacaktır. ne de olsa para her kapıyı açar. gelecek için ise plütonyum veya kaz boku denenebilir.
 3. gereken en önemli şeyin bir kamera olduğunu düşündüğüm eylemdir. gelecek veya geçmiş farketmez yapılacak en yararlı şey tüm şahit olunacakların kayıt altına alınması.
 4. geçmişe gideceksem o döneme ait dünyada yaşanan olaylara dair anlatımlar olan bir kitap kesinlikle alırdım. geleceğe gidip geri geleceksem bir kamera alırdım ama gelemeyeceksem kendi varlığımı ispat edecek kanıtlar alırdım.