• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (6.20)
zargana - hakan günday
kimsenin birbirine bakmadığı, yalan, ihanet, şiddet, tecavüz ve acımasızlıkla yoğrulmuş, yalnızca hayallerin göz göze geldiği bir hayattan intikam almanın en iyi yolu yaşamaktır. anlam aramak boşunadır ve her şeyin "hiç"e dönüşmesi gerekir. henüz on ikisinde berlin'de dört kişinin tecavüzüne uğrayan zargana, bu olaydan sonra kendini insan sınıfından sıyırır. ne var ki insan olmaktan uzaklaşıp "hiç"e yaklaştıkça kendisine döner; aşık olur. parçalanmış benliğini onarmak için, başkalarının oynadığı bir "hayat oyunu"nu sahnelemeye koyulur...türk edebiyatında şimdiden farklılığını kanıtlamış olan hakan günday, zargana'da bunca karmaşık bir öykünün altından yalın ve duru bir anlatımla kalkıyor. hayat, varlık, hiçlik, oyun, zeka, kudret ve acizlik arasında gidip gelen bir metin. (kitap bilgileri idefix'den alınmıştır.)
  1. herkes bir zargana aslında,bilinçaltımızı biraz rahat bıraksak.hakan günday edebiyatının-yeraltıdeğil- belki de en akıcı ve sert geçişlerinin olduğu kitap.
  2. hakan gündayın tek okuduğum ve başka da kitabını okumam dedirten kitabıdır. çok fazla ağdalı dil var. mesela organımız olan el için bile "dışında deri olan etle kaplı kemik". yani gerek yok o kadar kasmaya yazarken, okurken içim bunaldı.