1. scrubs'ta "eğer toynak sesi duyarsan aklın atlar gelir, zebralar değil." diyor dr. cox. aksi durumun zebra yanılgısı olacağını savunuyor. peki bu bir yanılgı mıdır?

  toplumla ortak bir hafızaya sahip olmak her ne kadar korkunç da olsa bir yandan kaçınılmazdır da. ortak algılar yaratırız, sembolik etkileşime gireriz vs. peki bazı konularda toplumdan farklı bir bakış açısına sahip olabilmek, yanılgı mıdır? burada sorduğum soru bunun bir yanılgı olup olmamasından çok, eğer büyük bir çoğunluk bir şey söylüyorsa bunu doğru mu kabul etmeliyiz?

  hayır mı? peki demokrasi?

  evet mi? peki yüzyıllarca toplum tarafından doğru kabul edilen yanlışlar?

  yoksa toplum tarafından doğru kabul edilirken doğruydu, toplum yanlış deyince mi yanlışlandı? yani doğru ve yanlış çoğunluğun bilincine göre mi değişir, bireyin bilinci mi esastır yoksa üçüncü bir ihtimal doğru ve yanlış bilinçten bağımsız mıdır?

  yalancı sorununa dönelim. yalancı diye iyi yalan söyleyen buna müteakip yakalanmayan kişiye mi denir, yalan söylemeyi beceremeyip yakalanan kişiye mi? bence yalan söylendiği an söyleyen kişiyi yalancı yapar. yani yalanın söylendiğini toplumun bilmesine gerek yoktur. söyleyen kişinin bilmesi yeterlidir. bireyin bilinci onu yalancı yapar bir kere.

  hiçbir bilincin olmadığı bir ormanda ağaç devrilirse ses çıkar mı? peki hiçbir bilinç yoksa ağacın devrildiğini nereden biliyoruz!

  bu nedenle doğru ve yanlış bilince bağlıdır. fakat toplum bilincine değil. bireyin toplumdan bağımsız bilincine bağlıdır. bilincimizi toplum biçimlendirse de herkesin deneyimleri farklı olduğundan farklı ve eşsiz bir bilinç oluşması zorunludur.

  bu yüzden toynak sesi duyduğumuzda bunu zebra olarak düşünmemiz bir yanılgı değil farklı bir çağrışımdır. yani haklı olan çoğunluk olsa da toplumsal perspektiften bakınca, birey yanılgıya düşmemiştir. haksız olmakla yanlış olmak arasında fark vardır. bu fark da zebra yanılgısını ortadan kaldırıp, zebra çağrışımını onun yerine koyar.

  hoşgörü, her bilincin farklı şekillendiğini kabul etmekle gelir.