1. "kedilerin dili"(*:dost kitabevi yayınları) isimli kitabında yer alan bir spencer holst öyküsü. mustafa yılmazer çevirisiyle:

  "bir zamanlar bir siyam kedisi vardı, kendisini aslan zannediyor ve yakışık almayan bir tarzda zebraca konuşuyordu.

  bu dil afrikada yaşayan bir çizgili at ırkı tarafından kişnenir.

  şimdi: masum bir zebra cengelde yürür ve başka bir yönden de küçük kedi yaklaşır; karşılaşırlar.

  siyam kedisi mükemmel zebraca telaffuzuyla, "merhaba," der, "çok güzel bir gün değil mi? güneş parlıyor,kuşlar şakıyor, bugün dünya yaşamaya değer bir yer öyle değil mi?"

  zebra bir siyam kedisinin zebra gibi konuşmasına o kadar şaşırır ki, kıskıvrak yakalanmaya müsait hale gelir. böylece küçük kedi onu hemen kıskıvrak bağlar, öldürür ve gövdesinin en leziz parçalarını yuvasına taşır.

  kedi bu şekilde bir çok zebrayı başarıyla avlar, her gece zebra fileminyonuyla ziyafet çeker ve derilerinin iyi kısımlarından eski siyam sarayının dekadan prensleri tarzında geniş kravat ve kemerler yapar.

  bir aslan olduğunu iddia ederek arkadaşlarına hava atar ve kanıt olarak da zebra avlamasını öne sürer.

  zebraların hassas burunları onlara çevrede hiç aslan olmadığını söylemektedir. zebra ölümleri birçoklarının bölgeden uzaklaşmasına neden olur. batıl inançlı olduklarından, ormanda bir aslanın hayaletinin dolaşmaya başladığına karar verirler.

  bir gün zebraların öykücüsü rahvan rahvan gezinir ve diğer zebraları eğlendirebilmek için anlatabileceği öyküler kurarken birdenbire gözleri parlar ve" tamam, buldum!" der, "bizim dilimizi konuşmayı öğrenen bir siyam kedisi hakkında bir öykü anlatacağım. ne sıkı fikir! bu onları güldürecektir."

  tam o sırada siyam kedisi karşısına çıkar ve "merhaba!" der, "ne güzel bir gün,değil mi?"

  zebraların öykücüsü bir kedinin kendi dilini konuştuğunu duyunca şaşkınlığından kıskıvrak bağlanacak hale gelmez çünkü tam bu sırada bunu düşünüyordur.

  kediyi şöyle bir süzer ve nedenini bilmese de onda hoşlanmadığı bir şeyler olduğuna karar verir. bu nedenle ona iyi bir çifte indirir ve kediyi öldürür.

  öykü anlatıcısının işlevi budur."