1. bayan rus psikolog bluma zeigarnik tarafından ortaya konan; sekteye uğrayan, yarım kalmıs olayların/durumların daha iyi ve ayrıntılarıyla hatırlandığını ileri süren teori.

  bluma zeigarnik bir gün restoranda garsonların siparisleri servis süresince hatırladıklarını ve daha sonra bu siparisleri servisten sonra hatırlamadığını fark eder.

  bunun üzerine deneyler yapmaya başlar. deneklere birçok etkinlik verir ve bazı etkinlikleri bilinçli olarak yarım bıraktırır.

  deney sonucunda deneklerin yarım bırakılan etkinliği daha fazla hatırladıkları ortaya
  çıkmı$tır.

  yarım kalan ask hikayelerinin neden unutulmadığı konusuna da güzel bir açıklama getirir aynı zamanda. yarım kalan her sey daha cok hatırlanır.
 2. yarim bırakılan kitapların, gelecek bölümü merak edilen dizilerin hafızayı daha çok meşgul ederek hafızanın zayıflamasının arkasındaki temel nedendir.
 3. bu etki dizilerde, reklamlarda, fotoğraflarda ve günlük yaşamda birçok anda bilinmeden, farkedilmeden kişiler tarafından da kullanılmaktadır.
 4. kişilerin psikolojik olarak verilen görevi yerine getirme rahatlığı olmadığından, işin yarım kalması sorun teşkil ettiğinden beynin bu soruna karşı göstermiş olduğu semptom.